כביש 91: סרטון למטיילים

כביש 91 – סרטון למטיילים מאיזור צומת גדות אל בית המכס העליון * שמונה נקודות ששוות עצירה וקשורות לעימות ישראל-סוריה עד מלחמת ששת הימים

כביש 91 בקטע של שני גשרי הירדן – בנות יעקב – גשר הביילי הישן, וכ-150 מטר מדרום לו הגשר החדש של היום [לחצו להגדלה]

קרוב לעשר דרכים ראשיות עולות לרמת הגולן. כל אחת יפה יותר מקודמתה. ככה זה כשאתה מטפס לגבהים של כ-600 מטר, והארץ שממנה אתה בא הולכת וקטנה.

כביש 91 שתחילתו במערב בצומת מחניים מסתיים בצומת עין זיוון ברמת הגולן, קרוב ל-30 ק"מ. הוא כולל שלל נקודות עצירה, מקומות ואטרקציות, אבל רוב אגפיו מתוחמים בקילומטרים של שדות מוקשים ושטחי מרעה.

למטיילים שעולים מכאן לגולן ורוצים לדעת על ההיסטוריה של האיזור, התמקדנו בקטע המרכזי של הכביש – מצומת גדות עד צומת בית המכס, אחת הגזרות הלוהטות ביותר בשנות העימות בין ישראל לסוריה בין 1948 ל-1967.

תשתית הדרך הונחה לפני אלפי שנים ושימשה כמעבר בין ארץ ישראל לדמשק, תוך חציית קטע רדוד של ערוץ נהר הירדן. בהמשך הוקם גשר בנות יעקב על גלגוליו.

בין מלחמת העצמאות למלחמת ששת הימים נסעו על הקטע הזה בעיקר משקיפי או"ם, ופה ושם גם קצינים סורים וישראלים בדרכם ממדינה למדינה לצורך ליבון אירועים, תקריות ומחלוקות. מפגשי שביתת הנשק בישראל נערכו בעיקר בראש פינה ובמחניים, ובסוריה – בבית המכס העליון.

שני הצבאות תכננו על הדרך הזו כהתקפה זה על זה, בזכות גשר בנות יעקב שדרכו ניתן להעביר רק"מ. בסופו של דבר היוזמה הסורית במלחמת ששת הימים להתקפה מגזרת ראש הגשר נהדפה כבר בתחילתה, בעוד שצה"ל בחר להפתיע עם התקפה בגזרת גבעת האם. הצבא הסורי שהתמוטט בסיומו של יום הלחימה הראשון, ב-9 ביוני 1967, נסוג בחופזה גם מגזרת הגשר/בית המכס כשהוא מותיר אחריו מוצבים רבים עם שלל תחמושת ושדות מוקשים.

צילמנו סרטון קצר של הקטע תוך התמקדות במקומות השווים בקטע שבין צומת גדות לצומת בית המכס. כ-2.5 קילומטר בקו אווירי ששווים כחמישה קילומטר של כביש.

כביש 91 הקטע המרכזי – לחצו וצפו בסרטון

מה מחכה לכם מצומת גדות בנסיעה ממערב למזרח?

1) צומת גדות/משמר הירדן הישנה: ממזרח לצומת, בצמוד לכביש – אנדרטת משמר הירדן הישנה. לזכר הנופלים בקרב על המושבה הוותיקה שהסורים הצליחו לכבוש ב-1948 אחרי מספר התקפות שנהדפו. סיפור גבורה של קומץ לוחמים שמצאו את עצמם לבד מול כוחות סורים, שעל-פי ההערכות היו פי 30 ויותר ותקפו את המושבה ממזרח ומצפון. מי שלא נהרג נלקח בשבי, ובתי המושבה נהרסו עד היסוד. כוחות צה"ל בגליל לא חשו לעזרת המושבה המותקפת משיקולים שעליהם נטען אחר כך שהיו פוליטיים. בחורשת האנדרטה יש תצפית מעולה למזרח, אל מה שהיה פעם הרמה הסורית.

החלק שמדרום לכביש מיועד למוזיאון משמר הישנה. המבנים שימשו עד מלחמת ששת הימים בסיס מג"ב, שממנו יצאו סיורי בט"ש לאורך הגבול באיזור זה.

2) עמדת תצפית קדמית לשעבר: בעיקול הראשון של כביש 91 אחרי צומת גדות, ממש בפינה מעבר למעקה הבטיחות תבחינו בגג המוצב שהיה הקדמי ביותר בגזרה זו. מתחת למוצב, כ-400 מטר מדרום-מזרח, נמצא גשר בנות יעקב. אפשר לחצות את המעקה אל העמדה, ואם אתם מספיק גמישים תוכלו להיכנס אליה ולהרגיש כמו החיילים שהיו כאן.

3) הירדן ההררי. בסיום קטע של כ-700 מטר לכיוון דרום שבו כביש 91 פונה בעיקול חד לצפון-מזרח, יש דרך עפר שנמשכת דרומה. זוהי הכניסה לירדן ההררי, דרך עפר [טובה ברובה למעבר כל רכב] שמסתיימת אחרי כעשרה קילומטר מתחת למושב כרכום. באיזור הקרוב לכביש 91 אפשר לבקר במצד עתרת – מצודה צלבנית שנפלה במאה ה-12 בקרב מול המוסלמים בפיקודו של סלאח א-דין.

מיצד עתרת ומתחתיו ערוץ הירדן בקטע הרדוד שלו

כ-200 מטר מדרום למצודה – סכר נהר הירדן. ב-1953 היה המקום נקודת חיכוך חמה לאחר שישראל החלה בעבודות הטיה של הנהר, במגמה ליצור מאגר מים שחלקו יילך למוביל הארצי וחלקו ישמש לייצור חשמל. העבודות הופסקו אחרי חודשיים של עבודה אינטנסיבית אחרי איום של הסורים ובלחץ ארה"ב והאו"ם. כיום מקום חביב לקמפינג של המוני בני ישראל.

4) גשר בנות יעקב: גשר הביילי הישן הופרש לגמלאות לאחר בניית גשר בטון בשנת 2007 כ-150 מטר דרומית לגשר הישן. ניתן להיכנס לגשר הישן מכביש 91. יש חניה קטנה, ומי שכושרו עוד במותניו יוכל להשתחל בין אדני הגשר ולהלך על קורות העץ הישנות. פה ושם חסרות קורות, וצעד לא זהיר עלול למצוא את ההולך צונח מגובה של כ-15 מטר אל הירדן. בכניסה לחניה רוכל עם מזון מהיר בטעם מקומי – פיתה דרוזית, לבאנה, קפה, כנאפה. ספיישל למפונקים: ממרח שוקולד השחר.

בית המכס התחתון בצילום מהמוצב הקדמי של צה"ל. מימין רכב או"ם לפני המחסום האחרון. צולם בינואר 1967 [צילום: משה מילנר, לע"מ]

5) בית המכס התחתון: אטרקציה ראויה לחובבי עתיקות ונוסטלגיה. נמצא כ-300 מטר מגשר בנות יעקב לכיוון צפון-מזרח. בתנועה ממערב למזרח, אתם יורדים מכביש 91 שמאלה לדרך עפר הצמודה לחזית המבנה שנראה היטב מהכביש.

המקום שימש בעברו הרחוק כפונדק דרכים כולל אורוות לסוסים. המבנה הישן [בחלק הצפוני] הוא בן יותר מ-600 שנים ונבנה על-ידי הממלוכים. השלטון העותמאני הקים בתחילת 1900 את המבנה הקדמי שנראה היטב מהכביש. בית המכס התחתון היה מקום גבול ישראל-סוריה עד למלחמת ששת הימים.בית המכס התחתון ולצדו כביש 91

מהדרך שאליה ירדתם מהכביש אל בניין המכס התחתון אפשר להמשיך לנוע צפונה במקביל לנהר, לכיוון מוצב דוריג'את ולכפר ההרוס ג'לבינה. דרך דומה נוספת נמצאת בהמשך העלייה של כביש 91, אחרי כ-400 מטר.

בית המכס התחתון הוא מקום שמשווע ליזם עם ראש יצירתי שיקים כאן מלון, בית קפה, מקום לאירועים או מוזיאון, בדומה ליוזמה של ליאו גלזר בבית המכס העליון.

6) מוצב החביות הסורי: מצידו השני של בית המכס התחתון, בחלק הדרומי של הכביש, במקום שהוא מתפתל ויוצר ל' הפוכה, נמצא מוצב סורי לשעבר, שהיה בקו הראשון וצפה ממרחק כ-400 מטר על גשר בנות יעקב. את המקום ניתן לזהות לפי מספר עצים צפופים בעלי רעמה רחבה. המקום מתוחם בגדרות עם שילוט "סכנה מוקשים".

איזור בית המכס התחתון וגשר בנות יעקב. צילום ממזרח לכיוון מערב [לחצו להגדלה]

7) מצפה גדות: מבית המכס התחתון ממשיכים עוד כשני קילומטר בעלייה לכיוון מזרח. פנייה שמאלה בעקבות השילוט תביא אתכם לחניית אתר מצפה גדות.

עד יוני 1967 היה כאן המוצב הסורי "המורתפע", שצפה מגובה של כ-120 מטר על קיבוץ גדות. בזמן תקריות מפותחות הסורים היו מפגיזים מאיזור זה את הקיבוץ. על שמו של המוצב קיבלה הרמה את המושג "מפלצת" מהשיר המפורסם על ילדה מגדות.

פעם מוצב המורתפע, כיום אתר מצפה גדות עם אנדרטה לנופלי חטיבת אלכסנדרוני

שטח המוצב הסורי לשעבר הפך זמן לא רב אחרי שנכבש לאנדרטה לחללי חטיבת אלכסנדרוני ברמת הגולן. מרבית הנופלים המונצחים כאן הם מקרבות רמת הגולן במלחמת ששת הימים [חטמ"ר 3]. באתר תצפית לכיוון מערב ומספר בונקרים.

מול מצפה גדות, מצידו השני של הכביש, פועלת מסעדה אסייתית טובה. שטח החניה משמש לקרוואנים ללינה וממנו יוצאים שיעורי רכיבה על סוסים.

8) בית המכס העליון: הגענו לקצה המסלול הקצר של הקטע. מבניו העתיקים של בית המכס העליון עמדו במשך שנות דור הרוסים ונכלמים עד שהגיע היזם ליאו גלזר והחל בפרויקט לבניית מלון יוקרתי. נכון לפרסום כתבה זו, חלפו כבר שבע שנים מאז תחילת מבצע השיפוץ והשימור של מבני הבאוהאוס הנדירים. המלון נמצא בשלבים אחרונים של גימור.

בית המכס העליון והצומת

המקום שימש נקודת מעבר בזמן המנדט הצרפתי על סוריה. בהמשך שימש כמיפקדה סורית על שלל המוצבים הפרוסים באיזור. בית המכס שספג הפגזות והפצצות נכבש במלחמת ששת הימים ללא קרב.

בשטח המלון הוקמה בשנת 2017 אנדרטה ל-11 חיילי גדוד 13 של גולני, שנהרגו ביוני 1967 בהתפוצצות בונקר תחמושת סורי בשטח שממול לבית המכס.

בצומת בית המכס ניתן להמשיך מזרחה עם כביש 91 לכיוון קצרין, נפח, אורטל, עין זיוון וגבול סוריה, או לפנות דרומה לכביש 888 שייקח אתכם למושב חד-נס ולאיזור צפון הכינרת. לצידיו של כביש זה כמה אתרי טבע יפים לעצירה – עין עלמיין, בריכת המשושים, פארק הירדן ועוד.

——————————————————————————————————————————–

7 מחשבות על “כביש 91: סרטון למטיילים

 1. מעולה , הדרכה ברורה וקלה על כל אותם מונומונטים בעליה לרמת הגולן
  תעשו עוד סרטונים כאלו בבקשה אם אפשר על הרמה עצמה תל פאחר ציר הנפט (אגב ככה הגעתי לבלוג המופלא הזה)
  חיפשתי חומר לטיול אופנים על ציר הנפט

  אהבתי

 2. "בית המכס התחתון היה מקום גבול ישראל-סוריה עד למלחמת ששת הימים".
  אם כן הצד המזרחי של הירדן היה בשטחנו .
  האומנם ?

  אהבתי

  • הצד המזרחי של הירדן היה רשמית שייך לישראל. מעשית – לא (לך תדבר עם הסורים שהשתלטו על תל עזזיאת).

   קו הגבול הוכתב במקרים רבים על-ידי תנאי השטח – טופוגרפיה, פיתולי הירדן וגם איפה שהטרקטורים חרשו.

   אהבתי

 3. לגבי נקודה 8, ראוי להוסיף את "גבעת אלי כהן", הנמצאת במרחב שטח המלון , כ- 300 מ' צפונה, מנקודת הירידה מכביש 91 למלון. בנקודה שלט הקדשת המקום לזכרו של אלי כהן וממנה , תצפית מרהיבה לעבר עמק החולה.

  אהבתי

 4. רשימה מתומצתת ויפה,צריך עוד כמותה להכרת האזור וההסטוריה הצבאית.רוב הםרסומים הם למתקדמים ולא תמיד נהירים.

  אהבתי

 5. לגדעון בענין שלט אלי כהן עם כל הכבוד
  פעם היה שלט אחד בלבד של אלי כהן בכל רמת הגולן במלון מרחצאות חמה
  מלפני כמה שנים נרשם זנוק ורמת הגולן התמלאה בשלטים של אלי כהן
  הכל מסיבות מסחריות ואין לרובם שום קשר לפועלו אלי כהן שחלילה לי להמעיט בזכרו אבל גם בנקודת משמר הירדםן הישנה קיים דומני שלט או אבן גדולה לזכרו ליד המבנים לשימור מאחרי הגדר
  מה עשה שם אלי כהן רק אלוהים יודע
  הקיצר לא צריך להתייחס לכל נקודה בגולן שהאחראים הדביקו לאדמה שלט לזכרו

  אהבתי

 6. למיטב ידיעתי בשטח שמול המושבה משמר הירדן ישבו אנשינו מכוח ועדת שביתת הנשק.

  ולמיטב זכרוני היה בו גם מתחם של המשטרה הצבאית אבל אולי זה היה אחרי ששת הימים.

  למתחם הזה הובאה גופתו של אורי אילן נבדקה ונמצאו הפתקים החבויים בין אצבעות רגליו אחד מהם הוא הפתק לא בגדתי.

  לגבי אלי כהן – אכן נבנו מספר אתרים לשיחזור פועלו של אלי כהן בביקוריו ברמה הסורית יחד עם חבריו קציני מודיעין בכירים.

  שלמה המשך בפרסום קטעי דרך נוספים ושכיות טבע הנמצאות ברמת הגולן , תוך שילוב העבר הצבאי של אותם מקומות. שאפו

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s