מפגשי תל פאחר 2021

סיקור שני ימי האירועים שנערכו באתר תל פאחר ב-2021 וציינו את מראהו החדש והמסביר * במוקד: אירוע גדול שערכה חטיבת גולני ב-16 ביוני לזכר חלליה במלחמת ששת הימים * זה לא מנע מעשרות לוחמים ומשפחות שכולות להגיע גם ביום השנה לקרב – ה-9 ביוני * עם אורנה ושניר גולן, דודי קליין, משפחת דב ומוטי רוזנבלום, אלוף פיקוד צפון ולוחמי גולני בהווה

מיקום זמני בחניה: זחל"ם חדש בתל פאחר ושלושת סלעי ההסבר של הכוחות שלחמו בחלק הדרומי

בוקר ה-9 ביוני 2021 זרח על תל פאחר. שרידי הבטון והתעלות של המוצב הסורי מ-1967 הוארו בצבע חדש. המראה הכללי שידר משהו שונה. אומנם עשביית הקיץ הגבוהה והקוצנית כמו מציגה הזנחה, אבל המסביב כמעט גובר עליה במעין נוקאאוט. וחוץ מזה קק"ל הבטיחו שתוך ימים עד האירוע הבא שנמצא מעבר לפינה – ב-16 ליוני – היא תכסח את מרבית שטחי פרא על התל. זה יהיה נוצץ.

עד שזה יקרה, כבר היה מי שלקח את העניינים לידיים, תרתי. אהרון ורדי, מ"פ א' מגדוד 12 בקרב על תל פאחר, ומי שהוביל את פרויקט ההתחדשות על התל בארבע השנים האחרונות, נראה בשעת בוקר קוצר עם חרמש את העשבייה העבותה סמוך לסלעי ההסבר של כוחות פלוגת השריון מגדוד 377 ופלוגה ג' מגדוד 12. שני סלעים שמצאו את עצמם בשכנות טובה, צופים אל מורדות התל, לדמויות חיילי ברזל והגלגל המניע של השרמן הישן והטוב של עזרא ברוש.

דברים שרואים מהתעלה: דמות חייל צצה מתוך העשב

ורדי ושמואל מוראד, שהיה המ"מ שלו בקרב על תל פאחר, עברו אחר-כך למכושים, נלחמו בחום ובדביזיות הברחשים, וסיימו את עמל יומם בהנחת שרידי כיסוי ראש על קטע קצר של התעלה הצפונית.

דמויות ברזל כבדות של חיילים חמושים בתנועת הסתערות צצו פה ושם. מתחת למוצב, בפאתי המוצב, בתוך המוצב. שניים למטה מדמים את כוח המ"פ תשבי, עוד שניים מדמים את כוח קרינסקי, ושם לכיוון דרום דמות שנלחמת כתף אל כתף בקוצני הגדרות ובקוצי הדרדרים. זוהי הדמות שמגלמת את כוח דני. ועל השביל במרכז החלק הצפוני הדמות של כוח סולוביץ ובהמשך של כוח רובקה והסיירת.

חיילי ברזל תוקפים את התל משטח נחות

המגיעים לא הספיקו להתרשם מדמויות הברזל וסלעי הבזלת, והנה צץ לו כוכב חדש על אדמת התל – זחל"ם עם מראה זועף, חצי חלוד, עם צבע מתקלף, שהורד אחר כבוד על-ידי מנוף ממשאית ענק והוצב בחניה בחלק הקרוב לקטע הדרומי. הזחל האורח היישיר מבט אל הזחל"ם הוותיק והטוב, שקידם את הבאים במשך כל השנים, וקרץ לעברו – אחא, יותר לא תהיה כאן לבד.

זחל"ם מול זחל"ם, המראה החדש של תל פאחר

בעוד מספר חודשים יועבר הזחל"ם החדש לחלק הדרומי ביחד עם שלושה סלעי הסבר המתארים את לחימתם של שלושה כוחות. עכשיו מחכים להכשרת הדרך והשלמת המשימה על-ידי פיקוד צפון.

זחל"ם זה שהובא ממוזיאון גולני הוא הראשון שמבשר על הסנוניות הבאות. עוד שני זחל"מים יוצבו בקרוב מתחת לתל – על דרך ההטיה מדרום ובצומת גיא ההריגה. זחל"ם נוסף, זה שנפגע פגיעה ישירה כקילומטר מדרום לתל פאחר והועתק עם השנים לגבעת האם, יוחזר למקומו המקורי, שם נפלו ארבעה לוחמים.

כ-60 איש לא ויתרו על יום השנה ה-54 לציון הקרב והגיעו לתל. זאת למרות שהאירוע המרכזי עמד להתקיים שבוע לאחר מכן, ב-16 ביוני, על-ידי חטיבת גולני. העשרות שהגיעו ב-9.6 ערכו ברחבת האנדרטה טקס מאולתר לזכר 34 הרוגי הקרב.

בלטה בנוכחותה משפחת רוזנבלום. דב רוזנבלום, סמל בפלוגה א', נהרג בקרב, ואחיו הגדול מוטי דאג להנציח אותו בשנים האחרונות ללא הרף בעמוד הפייסבוק שלו ובספר שהוציא לזכרו.

מוטי לא אהב את העתקת הטקס מה-9 ל-16 ביוני והודיע כי הוא מתכוון להגיע בתאריך המדויק של יום הקרב. אלא שהוא לא הספיק. 12 יום לפני ה-9 ביוני נפטר בביתו מדום לב. משפחתו כיבדה את כוונתו, ולאירוע הגיעו בתו עטרה וילדיה בן וחן, וכן סאלי ודוברת, אשתו ובתו של דב ז"ל.

משפחת רוזנבלום. מימין: חן ובן, דוברת, עטרה וסאלי

"אורח מיוחד" בטקס היה ישראל הוברמן, שנפצע בקרב בינוני-קשה מהפגיעה בזחל"ם על דרך ההטיה, וכמעט בדיוק באותה שעה שבה נפצע ב-1967, עמד כשעתיים לפני ניתוח מעקפים ברמב"ם. הוברמן הועלה לשיחת וידאו בווטסאפ, צפה בטקס הקצר, שמע איחולים נרגשים מהחברים, וזמן קצר לאחר מכן הוכנס לחדר הניתוח.

באירוע היו לוחמים ומפקדים מכל פלוגות גדוד 12 של מלחמת ששת הימים. הם עברו בין האבנים הכתובות, התעכבו על ידן והצטלמו למזכרת. קבוצת מטיילים מהרצליה שהגיעה למקום זכתה לקבל ממקור ראשון את סיפור הקרב, כשאהרון ורדי התייצב מולם בחזית המערבית.

במסגרת שיפוץ מראה האתר, ניתן דגש גם לפרטים קטנים, כמו שלטי הכוונה, שלטי זהירות, שלטי נא לכבד את המקום ולשמור על הניקיון ועוד. רחבת החניה הוגדלה וסודרה, ברחבי האתר הוצבו פחי אשפה גדולים, התעלה הצפונית הועמקה ותעלות רדודות נוספות יועמקו בהמשך. כן ייעשו במהלך השנה הקרובה עוד מגוון עבודות קטנות ובינוניות, שהמשעותית שבהן תהיה פריצת קטע לחלק הדרומי והצבת הסלעים והזחל"ם.

האנשים שניצחו על הפרויקט. אהרון ורדי [מימין], איציק זמיר ושמואל מוראד

יוני 2021 רשם נקודת מפנה במראהו של אתר תל פאחר, ששופץ לפני כ-20 שנה ומאז עמד ללא טיפול שוטף ויד מכוונת, ולמעשה הוזנח, על אף שמדי שנה פוקדים אותו עשרות רבות של אלפים.

כל מי שיבקר כעת באתר יוכל להתרשם מסיפור הקרב דרך הסלעים והדמויות, מרשם הקרב, מפת האתר ועד לאנדרטאות עם שמות החללים.

תל פאחר 2021, דמות חייל המגלמת את כוח דני ביזר

מה שהחל לפני ארבע שנים בוועדת היגוי ובדיונים ארוכים על הסבר הקרב ושילוטו, מגיע לשיאו בימים אלה, ויימשך לתוך שנת 2022. תם ולא נשלם.

9.6.2021, רפי אלקריף אומר קדיש

משפחת החלל אמנון שוקרון – הבן אמנון וילדיו עמרי ורומי

אורנה, הבת של שמיל: "אני מאושרת מהשינוי, בשבילי זה המקום היפה ביותר בעולם"

שעה ארוכה לאחר שרוב האנשים עזבו, הגיעה לתל פאחר אורנה גולן מעתוק, בתו של שמיל גולן, הסמ"פ של פלוגה א', שהלך לעולמו לפני כשנה וחצי.

אורנה הגיעה עם שתי בנותיה עמית וליר. לפני שנה בתאריך המקורי של הקרב היא לא הגיעה. הדבר הציק לה. אחרי יומיים ארזה את עצמה ואת שתי בנותיה והגיעה.

לזכרו של הסבא האהוב. ליר [מימין] ועמית, הנכדות של שמיל

"את הדרך הזו לפני שנה עברתי לא פעם מאז שאני זוכרת את עצמי", כתבה לנו, "אבל הפעם הדרך היתה שונה ובודדה, בלי אבא ובלי הסברים. הפעם אני הייתי זו שהעבירה את ההסברים לבנות שלי. הגעתי למקום שמבחינתי הוא היפה ביותר בעולם. השקט, היופי ויראת הכבוד לאדמה שדורכים עליה.

"אנחנו נכנסות לתל ולוחצות על הכפתור של המסבירן. הקריין מספר על הקרב, וכמו תמיד כשהוא מתחיל לספר על כוח שמיל אני בוכה, והבכי מתגבר. אני בוכה והלב נקרע, והבנות גאות ואומרות לי – אמא, שמעת שהוא דיבר על סבא?

"הלב מתמלא גאווה וכמו תמיד עובר לי בראש שאני מאומצת, כי איך יכול להיות שהיה לי אבא כל כך אמיץ ונדיר, ואני בדיוק ההיפך ממנו? אבל אז הבנות צוחקות ואומרות לי – אמא, אז מה? לפחות רחלי [אחותי] קיבלה את האופי שלו.

"המשכנו פנימה, צועדות מול שמש מושלמת. השעה כבר 4, ואני מספרת לבנות שהקרב קרה ביום שישי באותה שעה עכשיו. והרוח המלטפת עוברת על פנינו ואני מרגישה את אבא מנגב לי את הדמעות, וכל משב רוח כזה אני מרגישה איך הוא מחבק אותי מאחור, והוא שם תמיד. הרי התל הזה והוא – זה אחד.

הפעם האחרונה שלו בתל פאחר. שמיל גולן במפגש 2019

"יצאנו לחניה, ישבנו על שמיכה והתחלנו לאכול, מרגישות סיפוק אמיתי בלב. הבנות למדו משהו אמיתי. תמיד הן היו גאות בסבא שלהן, אבל היום הן ראו שכל מבקר שלוחץ על הכפתור שומע על סבא שלהן הגיבור. ואם לא מספיק לבנות שלי השכול, עצרתי איתן בדרך חזרה באנדרטת המסוקים, ושוב סיפור קשה ושמות חיילים שמתו, אבל גם אהבת המדינה ואומץ.

"והיום, 9.6.2021, שוב הגעתי עם בנותיי. הפעם בתאריך המקורי. הגעתי לתל קצת אחר, הרבה יותר מטופח ומושקע. הרגשתי קצת כאילו לוקחים לי אותו, אולי יותר אהבתי את התל הפחות יפה, כי ככה תמיד הכרתי אותו, אבל אני מאושרת מהשינוי. אולי סוף סוף התל יקבל את הכבוד המגיע לו.

"מקווה ששיירות של אוטובוסים ורכבים יגיעו למקום ודור חדש, הדור של ילדינו, ילמדו על הקרב הזה ויתרגשו מכל אבן שמונחת שם. אולי יעזבו את הטכנולוגיה ויתמסרו לסיפורי האומץ והכאב, וסיפורי הגיבורים של התל. תמיד שואלים אותי מה המקום היפה ביותר בעולם, ובשבילי תמיד תהיה אותה תשובה: תל פאחר. המקום שכל שנה הכריחו אותי לבוא אליו, ועכשיו כבוד לי להגיע אליו.

"נתראה בעוד שבוע ב-16 ליוני. אני מחכה לפגוש שוב את כל הגיבורים שנלחמו לצד אבא".

שומעים על הקרב ממקור ראשון. ורדי מול המבקרים

סיקור שני האירועים בתל פאחר ב-16.6.2021 

חלף שבוע מה-9.6.2021 והדרכים המובילות לתל פאחר התמלאו שוב. מי שהגיע לטקס הכפול שהתקיים ב-16 ביוני 2021 לקראת השעה 15:00, גילה חניה מלאה בעשרות רבות של כלי רכב. בצוק העתים הפכו שוליו הצרים של כביש הנפט למקום חניה לאורך חצי ק"מ מדרום לכניסה לתל ומצפון לה.

האוטובוס שהמועצה האזורית חוף אשקלון מסבסדת בקביעות, הודות לשרהל'ה סייג, סיים כ-5.5 שעות נסיעה, מאשקלון דרך יבנה, בת-ים, נתניה, אלונים ועוד, הגיע מותש מדרכו הארוכה, נעמד על הכביש הנפט וממנו הגיחו 50 הנוסעים – משפחות חללי הקרב ולוחמים ותיקים. מבצע לוגיסטי שהסתיים בהצלחה ועמד בזמנים, בניהולם של שרהל'ה ואיציק מוזן.

האוטובוס לתל פאחר [צילום: איציק מוזן]

איזור הטקס המיועד שארגנה חטיבת גולני בחלק הצפוני של הכניסה הפונה לנוף המרהיב של שלוחות כתף החרמון ודרום לבנון, רחש בקצינים וחיילים שעסקו בהכנות אחרונות. דוכן גדול עם שתייה, פירות ומאפים המתין למוזמנים.

פתיחת הטקס החטיבתי לזכר חללי גולני במלחמת ששת הימים נועדה לשעה 17:00, אבל לאנשים שגורלם נקשר בקרב תל פאחר המתין טקס מקוצר בשעה 16:00 ברחבת האנדרטה הוותיקה בלב האתר.

שעה ארוכה לפני תחילת האירוע שארגנו ותיקי גדוד 12, אפשר היה לראות משפחות שכולות פוסעות על השביל המרכזי, תרות אחר סלעי ההסבר שעליהם חקוק יקירם. משפחת רס"ן "גולדה" מצאה מיד את הסלע שלה שנמצא סמוך לכניסה לאתר. משפחת המג"ד מוסא קליין צעדה לחלק המערבי כדי למצוא את הסלע שלה. גילי סתיו, אחותו של יואל זבדי, סטתה מהדרך הראשית לכיוון סלע כוח דני שבו נהרג אחיה, שהוצב בפינה הפונה לוואדיון, שם נלחמו.

מיכה תשבי מתקרב אל הסלע של הדוד מיכה תשבי – מ"פ ג' שנהרג בקרב [צילום: בני רווח]

מיכה תשבי, אחיינו של המ"פ מיכה תשבי, צעד לכיוון צפון-מערב וירד מהשביל הראשי אל הסלע של הדוד ז"ל, המשקיף אל דמויות חיילים המדמות את הסתערות כוח מ"פ ג'.

זה לצד זה. סלע כוח השריון [מימין] וסלע כוח מ"פ ג' צופים אל מורדות התל [לחצו להגדלה]

והיו עוד, כולם נרגשים ודומעים למראה ההנצחה החדשה של הבעל, האבא, האח, הסבא או הדוד. בני משפחות שכולות מהקרב על תל פאחר שהגיעו לתל ב-16.6 היו קליין, שירזי, זבדי, פז, דוד-זאדה, שוקרון, גבריאל, שטיגליץ, תשבי, אפשטיין, קילמן, דרימר, צוקרמן ויצחקיאן.

שלום שטיגליץ [מימין], אחיו של אליהו שטיגליץ ז"ל מנופלי תל פאחר, לצידו של דוד הכט שגדל כילד על הדוד אליהו

הפתיעו והגיעו שני מפקדים בכירים לשעבר, שאינם קשורים ישירות לקרב תל פאחר: משה יוסף, שהתמנה למג"ד 12 ימים אחדים אחרי מלחמת ששת הימים, ויהודה גולן (אשנפלד), שב-1970 שימש מח"ט גולני.

הכי מבוגר שהגיע. יהודה גולן [מימין] בן ה-90 שהיה מח"ט גולני ב-1970. משמאל: בנו של משה יוסף, שהיה מג"ד 12 בשנת 1967

יוסף בן ה-89 וגולן בן ה-90 הוקפו מיד בחיילים של אז והזכרונות החלו לעוף. מח"טי עבר נוספים שהגיעו היו האלוף במיל' משה קפלינסקי, כיום יו"ר עמותת גולני, צבי פולג [פרקש] והמפקד הנוכחי אל"מ ברק חירם.

האזכרה לחללי תל פאחר [צילום: איציק מוזן]

קצת אחרי השעה 16:00 החל הטקס המקוצר לאנשי תל פאחר ברחבת האנדרטה. כ-300 איש הצטופפו על הטריבונות והכיסאות, כולל מחלקת חיילי גולני, ששמעו את שרהל'ה סייג מקריאה את שמות הנופלים וראו את עמרם שטרית שנפצע בקרב מדליק אבוקת זיכרון.

שרהל'ה סייג, גיסתו של מיכאל סייג ז"ל, מקריאה את שמות הנופלים בקרב תל פאחר [צילום: איציק מוזן]

עמרם שטרית מגדוד 12 שנפצע בקרב על התל מדליק אבוקה לזכר הנופלים

בשם המשפחות השכולות נשא דברים גונן אפשטיין, בנו של אפרים אפשטיין ז"ל מגדוד הטנקים 377: "אבא, שריונר גאה עם נעליים אדומות. את תיק הצד חיבקנו שנים רבות אחרי עזיבתך הפתאומית. אנחנו התינוקות שלך, גדלנו, התחתנו והולדנו ילדים. הנכדים שלך מכירים אותך מתמונות ואומרים שאתה יפה. היית מתמוגג מהם.

"בשם המשפחות של הנופלים אשר נתנו את נפשם בקרב הנוראי הזה, אנחנו כאן לחבק ולחזק את זכרם של יקירינו אשר נתנו נפשם לעיצוב גבולות המולדת. תודה לכם על הקרבתכם אהובים יקירים שלנו. משפחות יקרות, אנא פתחו את לבכם לאהבה, לשלום ושוויון, וקבלת האחר, זאת צוואתם".

בשם אבא והמשפחות השכולות. גונן אפשטיין נואם

לאחר הקראת שמות החללים, הוזכרו גם לוחמים שהלכו לעולמם בשנים האחרונות. אחד מהם היה הסמ"פ בקרב תל פאחר, שמיל גולן. בנו שניר גולן נשא דברים: "אני רוצה להודות לכולם על שהגעתם לכאן היום, וכמובן להודות לכל האנשים המדהימים שארגנו את האירוע. לצערי, אבי היקר נפרד מאיתנו בשנה שעברה אחרי מאבק ארוך במחלת הסרטן, אבל אני יודע ללא כל צל של ספק שהוא היה נותן הכל בכדי להיות פה איתנו היום ולראות את כולכם אפילו רק פעם אחת. זה בטח הדבר שהכי היה חשוב לו בעולם.

"כששלחו לי הודעה לפני כמה שבועות ושאלו אותי אם אני מוכן לעלות ולדבר, אני חייב להודות שכל איבר בגופי התחנן שאענה בשלילה. בתוך שניות אחז בי פחד בלתי מוסבר ששיתק אותי לגמרי. לא הבנתי איך? איך אני יכול לעמוד מולכם היום ולדבר על משהו שהוא כל כך גדול ממני? איך אני יכול לנסות להבין מה קרה פה ולמה המקום הזה קדוש עבור כל כך הרבה אנשים?

"ובכל זאת החלטתי לענות בחיוב, גם כי ידעתי שאמא לא תצליח לעמוד פה מולכם ולדבר, וגם כי זו ההזדמנות שלי סוף סוף להשלים עם תל פאחר.

משפחת שמיל גולן. הבת אורנה [מימין], הבן שניר, האישה שרה והאחיינית אוסנת 

"לפני מספר חודשים החלטתי שהגיע הזמן לחזור לתל, אחרי יותר מ-20 שנה שלא הייתי. החלטתי לקחת את הילדים איתי. היה לי חשוב שהילדים שלי, שלא גדלו פה בארץ, סוף סוף יבקרו במקום שעליו שמעו כל כך הרבה. שהם יבינו למה תמיד דיברתי על אבא כמו גיבור-על. תכננתי ללכת איתם מהחניה על השביל לאורך כל המסלול, לרדת לתעלות, לפלס את דרכנו בשבילים, לספר להם את סיפורי הגבורה.

"הגענו לחניה, התחלנו את המסע וכשהגענו לאנדרטה כאן, פה בעצם בבת אחת כל התוכניות נעלמו כלא היו והכל התפרק. את הכאב שהרגשתי באותו הרגע אני לא חושב שאי פעם אצליח לתאר, אבל אני בטוח שחלקכם תזהו אותו ישר. כמו כאב עצום, אבל לא חד. כאב שמרגיש כאילו כל העולם נסגר ואין שום דבר שאפשר לעשות כדי לצאת מזה.

"אשתי ישר לקחה את הילדים הצידה והראתה להם את הנוף המושלם, בזמן שאני נפלתי לרצפה, מפורק לגמרי, בקושי נושם, עם גוף משותק ודמעות שלא מפסיקות לזלוג. כל הכאב, כל הכעס, כל הגעגועים, התפרצו כמו גל, ואני כלוא מתחתיו. ניסיתי להמשיך, רציתי להמשיך, ועדיין כל צעד בשביל, כל משפט שחקוק פה על אבן, הרגישו לי כמו עוד חבטה על שובר הגלים.

בשם האבא. שניר גולן נושא דברים

"אורנה אחותי היתה פה לפני שבוע בדיוק עם בנותיה. כשהיא חזרה הביתה היא כתבה שבשבילה זה המקום היפה ביותר בעולם, ואני קראתי ולא הסכמתי ולא הבנתי איך זה יכול להיות שבשבילה זה המקום הכי יפה בעולם, איך היא מגיעה לפה ומרגישה שלווה, תקווה ואופטימיות, ואני מגיע לפה ונשכב על הרצפה ובוכה? באמת לא הבנתי איך המקום הזה מלטף אותה בחום, בזמן שאותי הוא מוריד לאדמה.

"בכל דקה של שקט בשבוע האחרון, זה כל מה שהצלחתי לחשוב עליו: למה אני לא מסוגל לראות את מה שאחותי רואה? למה אני לא מסוגל לדבר על המקום הזה בלי עצבות מהולה בכאב? למה הייתי עשרות פעמים בתל בתור ילד, ואף פעם זה לא כאב כל כך?

בשם האב. שניר גולן, בנו של שמיל ז"ל, בנאומו בטקס נופלי ולוחמי תל פאחר

"ואז בגינה בבית כשהייתי לבד בשתיים בלילה, שקט מסביב, פתאום הגיעה התשובה. הבנתי למה המקום הזה יותר חזק ממני: הבנתי שהסיבה היא שזה כבר לא תל פאחר שאני הכרתי כילד. התל הזה הוא לא אותו התל שהגעתי עם אבא כדי לשמוע סיפורי גבורה של לוחמים אמיצים, שנלחמו כנגד כל הסיכויים. היום אני יודע שתל פאחר זה לא חלק מסיפור חייו – אלא זה הוא עצמו. הבנתי שלעולם לא אצליח להפריד בין אבא לתל פאחר, כי הם תמיד יישארו שזורים זה בזה. הבנתי שהתל הזה הוא לא רק חלק מסיפור חייו של אבי, אלא הוא אבי עצמו.

"כמו העלים הירוקים שמסתירים את השורשים האדומים
כך גם עיניך היפות והכחולות הסתירו את הכאב.
כמו התל שעומד איתן על אדמה חרוכה
כך גם גופך החסון הסתיר את הצלקות.
כמו הרוח הנושבת שמקררת את התל
כף ידך המלטפת מעלימה את הכאב.
כמו השמש שמפציעה מעל התל
כך גם חיוכך האיר את עולמי.

"אז למרות שאבא כבר לא איתנו, היום אני יודע שחלק ממנו תמיד יישאר פה על התל. אני יודע שבכל פעם שאני אבוא לבקר, הוא ילטף את פניי כמו עכשיו, ייקח את ידי ויוביל אותי בכל שביל, תעלה או סבך.

"ואני יודע שהוא אף פעם לא לבד, כי תמיד יהיו לצדיו כל חבריו שאותם הוא אהב יותר מכל. ובעזרת כל האנשים המדהימים שאיתנו היום שארגנו את האירוע, אנחנו נדאג שתמיד יהיה להם את המקום הזה, כדי שיחכו לנו פה בכל פעם שנגיע. בכותכם יהיה את המקום הזה שיראה לנו, לילדים שלנו ולנכדים שלנו כמה חזקה רוח האדם ומה כל אחד שנשאר פה על התל הקריב עבור כולנו.

"אני רוצה להודות לכולם על מי שאתם, על זה שהפכתם למשפחה שלנו, על כל מה שהקרבתם ועדיין מקריבים.

"ולחיילי גולני שעומדים מאחורה אני רוצה לומר: אני מקווה מאוד שאתם יודעים שאתם חלק מהחטיבה הכי מדהימה בעולם, וכל האנשים שעומדים לידכם עכשיו יהיו איתכם לכל החיים כמו שהם היו עם אבא שלי, ילוו אתכם לאורך כל הדרך. תנצלו את זה, תשתמשו בזה, הם תמיד יהיו חלק מכם".

שמוליק מוראד ואהרון ורדי דיברו על המשך פרויקט מתיחת הפנים שעבר תל פאחר, שנעשה בשותפות עם עמותת גולני ובליווי צמוד של איציק זמיר מהעמותה, שהיה מ"פ בגדוד 51 במלחמת ששת הימים.

שמואל מוראד, מ"מ בקרב תל פאחר וחבר בצוות ההיגוי של פרויקט האתר, נואם ברחבת האנדרטה [צילום: בני רווח]

מוראד ציין את המשך העבודה: פתיחת הדרך למבקרים לחלק הדרומי, שם יוצבו סלעי כוחות ורדי, הסמ"פים והמחלקה המיוחדת. תיעוד הקרב והנצחת הנופלים בפרויקט ברקוד שיוטבע על הסלעים ודרכו יקבלו המבקרים הרחבה על סיפורי הלחימה. כן ייצא ספר חדש שיתאר את הלחימה ובו ייכתבו שמות הלוחמים שהשתתפו בקרב.

משימה נוספת, שתלויה מאוד בגודל התרומות – הקמת תחנת מידע בכניסה לאתר, שתהיה אחראית על התחזוקה השוטפת. עוד מטרה: איתור צוות מהדור הצעיר שידאג להמשך העשייה וההנצחה.

אחוות בעלי הזקן. אהרון ורדי [מימין] עם משה יוסף, שהיה מג"ד 12 אחרי מלחמת ששת הימים. ביניהם צביקה שחם שהיה חייל בגדוד 17

מי שהוביל את הפרויקט לכל אורך הדרך היה אהרון ורדי, שאמר בדבריו: "התחלנו את המהלך בצורה משותפת וחשבנו איך להפוך את האתר למה שאתם רואים כיום. קודם כל הפרדנו את מצבת לוחמי תל פאחר, כדי שתהיה לנו אנדרטה לנופלים שלנו, ואת שמות חללי החטיבה העברנו לכניסה. הצבנו סלעים, פתחנו תעלות, יהיו פה בהמשך זחל"מים נוספים, ועל כל 14 האבנים נשים ברקוד, כדי שהמבקרים יוכלו להבין יותר טוב מה היה כאן.

"רצינו שכל החברים והלוחמים יהיו חקוקים בסלע, אלא אי אפשר ש-200 אנשים יהיו חקוקים ולהסביר איפה כל אחד נלחם ומה עשה. המבקרים לא היו מצליחים להבין את מהות הקרב. אני מצטער על זה ולכן אנחנו מכינים חוברת שתהיה בתחנת מידע, שתפרט את השמות. לכולם מגיע הרבה מאוד כבוד. הייחוד של הקרב הזה היה שלמרות ששרשרת הפיקוד נפגעה, התל הזה נכבש על ידי חיילים שנשכבו על הגדרות ונלחמו פנים אל פנים, תוך נחישות ודבקות במטרה וגבורה.

"התל הזה והקרב הזה מהווים משיכה עצומה לדורות של לוחמים ולמבקרים מכל הגילאים. הרבה אוטובוסים מגיעים לכאן מדי שבוע ואנשים לומדים על הקרב. במשך השנה הקרובה נמשיך לארגן את האתר ובשנה הבאה יהיו תוצאות משופרות".

תל פאחר 2021: אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם עם ראש מועצת גולן חיים רוקח

האירוע המרכזי יוחד לזכר נופלי חטיבת גולני במלחמת ששת הימים, בכיבוש רמת הגולן ושכם. את אבוקת הזיכרון הדליקו צופיה ורולי, אשתו ובתו של רס"ן צבי פז "גולדה", שנהרג בתל פאחר. מג"ד 12 סא"ל שחר ברקאי קרא יזכור. אריה שכטר, חובש בתאג"ד 12 בקרב תל פאחר, הקריא פרק תהילים.

באירוע החטיבה – עם הפנים צפונה

יעקב כהן, אחיו של אלי כהן מגדוד 51 שנהרג בכיבוש מוצבי הבניאס אמר קדיש. הרב של חטיבת גולני סרן עדיאל אלקסלסי אמר יזכור.

דודי קליין, בנו של מג"ד 12 מוסא קליין שנהרג בתל פאחר, נשא דברים בשם המשפחות השכולות: "במקום הזה הוביל אבא שלי את גדוד 12 של חטיבת גולני בגבורה לכיבוש תל פאחר, שהיה מוצב מאיים ומבוצר היטב בבטון ובפלדה, גדוש בונקרים ומחפורות, חמוש ומצויד היטב. שמעתי את פקודיו של אבא שלי מספרים על לחימה קשה תחת הפגזות קשות, תנאים כמעט בלתי אפשריים, ציוד ישן ותוכניות לא ישימות.

סלע כוח אלכס צופה אל תחתית התל ואל דמויות חיילים מסתערים

"זאת היתה לחימה אמיצה, שהביאה לכיבוש המוצב וסללה את הדרך להשתלטות על כלל הרמה הסורית. זו היתה לחימה עיקשת עם מחיר כבד של 34 הרוגים ועשרות פצועים. זאת היתה לחימה עיקשת שהותירה לגדוד, לצה"ל, למדינת ישראל ולעם ישראל סיפורי גבורה.

"על פעילותו בקרב זה קיבל אבא את הצל"ש השני שלו – את הראשון קיבל בקרב רפיח במבצע קדש ב-1956. פה בתל פאחר היה קרב שהיה אחד מהקשים וההירואים בתולדות צה"ל. לא סתם הוענקו ללוחמים כאן 20 צל"שים. כאן על האדמה הזו נרשמו סיפורי גבורה, שחובה עלינו להמשיך לספר. קרב עם סיפורי גבורה עילאיים של לוחמים, שראוי ושצריך שיסופרו ויונגשו פה.

שרה קליין, אשתו של המג"ד מוסא קליין ז"ל, ליד משה יוסף שפיקד על גדוד 12 אחרי ששת הימים. משמאל: צופיה, אשתו של צבי פז "גולדה" ז"ל

"בפעם הראשונה שהייתי פה הייתי כמעט בן ארבע. כחודש אחרי המלחמה התקיים סיור של קצינים מגולני. המח"ט יונה אפרת הזמין את אמא שלי, שרה קליין, לסיור, ואמא החליטה לצרף אותי. אני זוכר תל עם הרבה תעלות והמון תרמילים וכדורים שהיו פזורים בשטח.

"אני זוכר שלא התאפקתי ואספתי כמה קליעים וכדור אחד צבעוני. המבוגרים ראו את זה אמרו לי להיזהר כי זה מסוכן, ואז שאלתי אם פה אבא נהרג?. היתה שתיקה רועמת, ואחרי שנים אמרו לי ששאלתי בדיוק במקום בו אבא נהרג.

"במרוצת השנים נהגנו לבקר פה מדי כמה שנים. המקום היה די מוזנח. אחר כך שמו שלט גדול בצבעי ירוק וצהוב, שהשם של אבא היה הראשון ואחריו שמות כל הקצינים והלוחמים האחרים שנפלו בקרב. אחר כך הורידו את השלט הגדול וקבעו כתוביות מברזל, ששמות הנופלים מסודרים לפי סדר הא-ב. הוסיפו שבילים ועמדות הסבר מדברות, והאתר נעשה יותר נוח ונגיש.

דודי קליין, בנו של מוסא קליין, מג"ד 12 שנהרג, נואם בטקס החטיבתי [צילום: ברוך תגר]

"בעבורי המקום הזה מלא משמעות עבורי. בכל ביקור אני מגלה פרטים חדשים, שומע סיפורי גבורה נוספים ומבין עד כמה חשוב לספר את סיפור הקרב ולהנגיש את המוצב. אני בטוח שהמקום הזה מלא משמעות לכולכם: משפחות שכולות, לוחמים וחיילים בגולני בעבר ובהווה.

"אני רואה את העבודה הרבה והחשובה שנעשתה פה במקום הזה, ואני יודע ורוצה להאמין שאתר המורשת המחודש בתל פאחר ימחיש למבקרים את הקרב באופן כזה שהמקום יהיה כזה שיהיה משמעותי עבור כל מי שיבקר פה.

אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם. הפיקוד סייע רבות בפעולות לשיפוץ אתר תל פאחר [צילום: רפי מן]

"אני שמח ש-54 שנים אחרי מלחמת ששת הימים, חודש אתר המורשת המיוחד הזה וזכה לשיפוץ פניו ולכבוד לו הוא ראוי. בוודאי כאשר דור הלוחמים שחזרו הביתה מהקרב הזה הולך ונעלם. ברצוני להודות בשמי ובשם כל המשפחות השכולות לכל מי שטרחו, תרמו והביאו לחידוש והנגשת האתר, ולהנצחת סיפורי הגבורה של הלוחמים. אסור שהסיפורים האלה יישכחו כי הם בדמנו".

המפקד – ואחיו של החלל. המ"מ דני ביזר [מימין] עם אריק קילמן, אחיו של יוסי ז"ל, ואשתו רמה

משה קפלינסקי, יו"ר עמותת גולני, אמר: "השקט הבראשיתי השורר כאן אינו מרמז על שאון הקרב. אבני הברזל האימתניות והשחורות שותקות כמו אז, ואינן מספרות על הגבורה ועל הדם שנשפך. הנוף המדהים שנשקף מכל נקודה כאן, לא מזכיר כלל את האיום על ההתיישבות הצעירה שהיוו שרשרת המוצבים.

"כאן במקום בו אנו עומדים, ב-9 ביוני 1967 התחולל קרב נורא, עקוב מדם, קרב של גבורה עילאית, קרב של גיבורים. אנחנו כאן כדי לזכור וכדי לספר את הסיפור.

מראה כללי של התל. ענפי העצים קוצצו – הנוף נפתח

"החלטנו לשנות את פני האתר וליצור חזות חדשה ומכבדת לכבודם של הנופלים, ולגרום לחלק מאבני הבזלת לספר את הסיפור, ויש מה לספר. תל פאחר אינו רק גבעה או עוד אתר. כאן התחולל קרב מהקשים שידעה חטיבת גולני, קרב מהמורכבים בהיסטוריה של החטיבה המפוארת הזו.

"קרב שבמחיר יקר הפך את גולני לחטיבה המובילה בצה"ל, מאז ועד היום. כאן שילמה מחיר יקר החטיבה המובילה בצה"ל, כאן נוצקו ונכתבו בדם ערכי הלחימה של החטיבה.

איזי חמאווי מכוח אלכס בקרב תל פאחר עם אשתו דורית והילדים ניצן ואלעד

"כאן שכבו דוד שירזי ויעקב חודרה על הגדרות, ולימדו אותנו מהי הקרבה ומהי דבקות משימה. לא הרבה מפקדים היו מקבלים את ההחלטה שקיבל ורדי לעלות לתל עם 24 לוחמים. כאן למדנו מה זה 'אחריי'. המפקדים הולכים בראש, מסתערים ראשונים ונפגעים ראשונים. המ"פים, המ"מים, אפילו המג"ד שלנו סא"ל מוסא קליין. כאן ראינו את גבורתם של הלוחמים. ללא שדרת פיקוד, לעיתים לבד, נלחמו קרב פנים אל פנים וגם באגרופים – למען גדוד ברק, למען חטיבת גולני, למען עם ישראל.

משה קפלינסקי [מימין] ואהרון ורדי [צילום: רפי מן]

"כאן למדנו מה המשמעות כשתוכניות משתבשות, והן השתבשו. אבל למדנו גם מהי תושיה, מהו שינוי תוכנית, מהו אלתור ומהי יוזמה. ראינו מהי גבורת יחידה ומהי גבורת היחיד. לא בכדי זכו 20 לוחמים לעיטורים. לפי ההיסטוריה, הייתי מעניק עיטור לכל מי שלקח חלק בקרב הזה.

"אני מחבק את כולכם בני המשפחות ומצדיע לגיבורים האלה – 75 חיילי החטיבה והכוחות המסייעים. ולך האלוף אמיר ברעם – אני מאחל לכולנו שלא תצטרכו להילחם, אבל אם ייגזר עליכם להילחם, אני מבטיח שרוחם של לוחמי תל פאחר  שורה עד היום בחטיבת גולני".

תל פאחר, יוני 2021, מג"ד 12 סא"ל שחר ברקאי

רשימת הדוברים נמשכה, וקהל המוזמנים שמנה כ-400 איש ובהם קצינים וחיילים רבים מחטיבת גולני הקשיבו לדברים וטיילו במבטיהם אל הנוף ההררי שנשקף מנגד.

מח"ט גולני, אל"מ ברק חירם, אמר: "כאן, על הגבעה הזו, באמצע הדרך בין העמק לרמה, אתה לא יכול שלא לשאול את עצמך מה הופך גבעה טרשית מלאה דרדרים וסלעים לגל-עד?

מח"ט גולני אל"מ ברק חירם בנאומו [צילום: בני רווח]

"והשאלה היותר עמוקה – מה הופך ערכים, מילים וסיסמאות, מאותיות פורחות באוויר לאמת ולממשות חרוטה בסלע? והתשובה בעיניי היא בחירתם ומעשיהם של בני אדם. כאן במקום הזה חטיבת גולני קיבלה משימה, כאן במקום הזה חטיבת גולני עמדה במשימתה.

"כאן, בין הסלעים והקוצים, הוכיחו לוחמי גולני כי ערך העמידה במשימה הוא מציאות ולא בדיה. כאן בתוך האש והתופת הבטיחו המפקדים שהערך 'אחריי' הוא ציווי עליון, ולא סיסמה חלולה.

"על גדרות התיל האלו בין גופות חבריהם מימשו הלוחמים את ערך הרעות ואף העניקו לנו מושג חדש בשפה העברית של מסירות – לשכב על הגדר.

צילום: בני רווח

"התכנסנו כאן היום להנציח ולהוקיר את כל אותם לוחמים שהעניקו לנו נדבך נוסף במהותנו כחטיבה, במהותנו כגולני. קרב זה מתווסף לשרשרת מעשי הגבורה של החטיבה ולמורשתה המחייבת. במעמד זה נזכור את כל לוחמי החטיבה ואת לוחמי גדוד 12, אלה היושבים איתנו כאן ואלה שנפלו.

"זו הזדמנות לומר תודה על שלימדתם אותנו פרק נוסף בגבורה, פרק נוסף במסירות ופרק נוסף בעמידה במשימה.

"למשפחות היקרות אשר נושאות את צער האובדן כל יום, שעה שעה, אין מילים שיוכלו לנחם ואין חיבוק שיוכל להקל על כאבכם. אך דעו לכם שנצח יקיריכם ונצחונם ימשיכו להדהד ולחנך דורות של לוחמים שימשיכו להגן ולבנות כאן בארץ הזאת את ביתם ואת עתידם".

אחוות גולנצ'יקים. רפי אלקריף גיוס 1966 עם חיילי 2021

אריה מועלם, סמנכ"ל וראש אגף הנצחה ומורשת במשרד הביטחון [צילום: בני רווח]

עוד נשאו דברים אריה מועלם, מנהל אגף ההנצחה במשרד הביטחון. המשרד הכיר למעשה בתל פאחר כאתר מורשת של גולני מששת הימים: "כל אחת מהאבנים כאן מספרת על גבורה ועל ערכים שעליהם לחמו הלוחמים שמונצחים כאן על האבנים… אנחנו במשרד הביטחון נמשיך לתמוך ולהנציח את הנופלים גם כאן וגם במקומות אחרים".

מימין: אלוף פיקוד צפון, מח"ט גולני ומג"ד 12 [צילום: רפי מן]

כן דיברו נציג קרן קיימת לישראל, ירון אוחיון ["עם ישראל יכול להתגאות במקום כמו שהוא נראה כרגע"] ומנכ"ל נתיבי ישראל, שסייעו לשיפור מראה אתר תל פאחר והבטיחו שבמהלך השנה הקרובה ישופץ כביש הנפט המוביל לאתר.

בתצפית המערבית. פליקס רוטר [מימין], קצין הקשר של גדוד 12, ועזרא ברוש, מ"מ בפלוגת הטנקים

מימין: שרהל'ה סייג, רפי אלקריף, יצחק חדד, משה גילת ורעייתו [צילום: ברוך תגר]

יוסי גינזבורג ורעייתו. נפצע בקרב תל פאחר בכוח אלכס

"היה יפה, מרגש ומכובד", סיכמו מרבית האנשים. "בזכות העבודה שהיתה כאן בשנים האחרונות, תל פאחר נראה הרבה יותר טוב ומסביר פנים. הוא עלה עוד מדרגה על המפה".

אמנון נמט, שבמלחמת ששת הימים היה בפלוגה המסייעת, אמר: "היה נעים לראות את כל השינוי ולדעת שעכשיו המבקרים וחיילי גולני שיגיעו לכאן יוכלו להבין טוב יותר את מהלכי הקרב. אבות רבים להצלחה, וההצלחה שלהם היא הניצחון שלנו".

למחרת האירוע: גילי סתיו, אחותו של יואל זבדי ז"ל, בסיור נשים אל "העץ של גולני" ביבנאל. גילי סיפרה בהזדמנות זו על אחיה שנפל בתל פאחר

צילום למזכרת מאירוע תל פאחר 2021

באו, ראו ונהנו. מפגש תל פאחר 2021

חטיבת גולני זוכרת את נופליה במלחמת ששת הימים

איציק זמיר [מימין] ואהרון ורדי [משמאל] עם אנשי קק"ל, איציק כהן וטל גולן, שסייעו רבות בשיפור פני תל פאחר [צילום: רפי מן]

בתל פאחר. חיילי גולני 2021 על זחל"ם 1967

התעלה הצפונית הועמקה [ותועמק עוד] ומבנה האבן אינו מוסתר על-ידי צמחיית פרא גבוהה

—————————————————————————————————————–

9 מחשבות על “מפגשי תל פאחר 2021

 1. מדהים מה שעשיתם, שהצלחתם להחיות את המקום. מקוה שידאגו לתחזק בשוטף. מגיע למקום הזה סוף סוף קצת יותץר כבוד.

  אהבתי

 2. בדרכנו לקטיף דודבדבנים בגולן כמה משפחות ניצלנו את ההמלצה ועל הדרך נכנסנו לתל פאחר. האתר מהמם, נקי והרבה יותר ידידותי לסביבה ממה שזכטורני בביקורי האחרון לפני 3 שנים, קראנו את ההסברים והבנו יותר גם הילדים נהנו מאוד, אתר חובה תגיעו. נכתב מאלרום,.

  אהבתי

 3. לשלמה מן תודה ענקית מיוחדת מכולנו כולנו על הארגון וההתמדה
  בזכותך כל העסק של תל פאחר התרומם והיום אנחנו על המפה, אם לא הנעמוש שחיבר את כולנו יחד היום תל פאחר היה מקום מוזנח והאנשים מגולני אז היו יושבים בבית ולא נמצאים בקשר. ישר כוח וחיבוק ענק מכולנו !!

  אהבתי

 4. תודה ענקית לכל מי שיזם, כתב, חקר, חפר, התווכח כאן, הביע דעה, חשף וגילה. הלוואי ולכל פינת מורשת והיסטוריה היו מתייחסים כך, לא שוכחים ולא משתכחים.

  אהבתי

 5. האדמה הזאת ספוגה בדם לוחמים. זה המקום לחפלות? התלונה לאחר הצילומים שהעלתם על מנגל וקמפינג שעשו אנשים מבוגרים באתר תל פאחר, חובה להתקשר לרשויות ולדאוג שפקחים יתנו קנסות, לא לתת יד לישראל המכוערת..

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s