תל פאחר 2021 – 9.6 ו-16.6

סיקור שני ימי האירועים שנערכים באתר תל פאחר ב-2021 ומציינים את מראהו החדש והצבת סלעי ההסבר * במוקד: אירוע גדול שתערוך חטיבת גולני ב-16 ביוני לזכר חלליה במלחמת ששת הימים * זה לא מנע מעשרות לוחמים ומשפחות שכולות להקדים ולהגיע גם ביום השנה לקרב – ה-9 ביוני * משפחת רוזנבלום, הבת של שמיל והאורח המפתיע – רגע לפני שנכנס לחדר הניתוח ברמב"ם

מיקום זמני בחניה: זחל"ם חדש בתל פאחר ושלושת סלעי ההסבר של הכוחות שלחמו בחלק הדרומי

בוקר ה-9 ביוני 2021 זרח על תל פאחר. שרידי הבטון והתעלות של המוצב הסורי מ-1967 הוארו בצבע חדש. המראה הכללי שידר משהו שונה. אומנם עשביית הקיץ הגבוהה והקוצנית כמו מציגה הזנחה, אבל המסביב כמעט גובר עליה במעין נוקאאוט. וחוץ מזה קק"ל הבטיחו שתוך ימים עד האירוע הבא שנמצא מעבר לפינה – ב-16 ליוני – היא תכסח את מרבית שטחי פרא על התל. זה יהיה נוצץ.

עד שזה יקרה, כבר היה מי שלקח את העניינים לידיים, תרתי. אהרון ורדי, מ"פ א' מגדוד 12 בקרב על תל פאחר, ומי שהוביל את פרויקט ההתחדשות על התל בארבע השנים האחרונות, נראה בשעת בוקר קוצר עם חרמש את העשבייה העבותה סמוך לסלעי ההסבר של כוחות פלוגת השריון מגדוד 377 ופלוגה ג' מגדוד 12. שני סלעים שמצאו את עצמם בשכנות טובה, צופים אל מורדות התל, לדמויות חיילי ברזל והגלגל המניע של השרמן הישן והטוב של עזרא ברוש.

דברים שרואים מהתעלה: דמות חייל צצה מתוך העשב

ורדי ושמואל מוראד, שהיה המ"מ שלו בקרב על תל פאחר, עברו אחר-כך למכושים, נלחמו בחום ובדביזיות הברחשים, וסיימו את עמל יומם בהנחת שרידי כיסוי ראש על קטע קצר של התעלה הצפונית.

דמויות ברזל כבדות של חיילים חמושים בתנועת הסתערות צצו פה ושם. מתחת למוצב, בפאתי המוצב, בתוך המוצב. שניים למטה מדמים את כוח המ"פ תשבי, עוד שניים מדמים את כוח קרינסקי, ושם לכיוון דרום דמות שנלחמת כתף אל כתף בקוצני הגדרות ובקוצי הדרדרים. זוהי הדמות שמגלמת את כוח דני. ועל השביל במרכז החלק הצפוני הדמות של כוח סולוביץ ובהמשך של כוח רובקה והסיירת.

חיילי ברזל תוקפים את התל משטח נחות

המגיעים לא הספיקו להתרשם מדמויות הברזל וסלעי הבזלת, והנה צץ לו כוכב חדש על אדמת התל – זחל"ם עם מראה זועף, חצי חלוד, עם צבע מתקלף, שהורד אחר כבוד על-ידי מנוף ממשאית ענק והוצב בחניה בחלק הקרוב לקטע הדרומי. הזחל האורח היישיר מבט אל הזחל"ם הוותיק והטוב, שקידם את הבאים במשך כל השנים, וקרץ לעברו – אחא, יותר לא תהיה כאן לבד.

זחל"ם מול זחל"ם, המראה החדש של תל פאחר

בעוד מספר חודשים יועבר הזחל"ם החדש לחלק הדרומי ביחד עם שלושה סלעי הסבר המתארים את לחימתם של שלושה כוחות. עכשיו מחכים להכשרת הדרך והשלמת המשימה על-ידי פיקוד צפון.

זחל"ם זה שהובא ממוזיאון גולני הוא הראשון שמבשר על הסנוניות הבאות. עוד שני זחל"מים יוצבו בקרוב מתחת לתל – על דרך ההטיה מדרום ובצומת גיא ההריגה. זחל"ם נוסף, זה שנפגע פגיעה ישירה כקילומטר מדרום לתל פאחר והועתק עם השנים לגבעת האם, יוחזר למקומו המקורי, שם נפלו ארבעה לוחמים.

כ-60 איש לא ויתרו על יום השנה ה-54 לציון הקרב והגיעו לתל. זאת למרות שהאירוע הגדול באמת יתקיים הפעם שבוע לאחר מכן, ב-16 ביוני, על-ידי חטיבת גולני. רבים שהגיעו ב-9.6 הבטיחו להגיע גם ב-16.6. בינתיים הם ערכו ברחבת האנדרטה טקס מאולתר לזכר 34 הרוגי הקרב.

בלטה בנוכחותה משפחת רוזנבלום. דב רוזנבלום, סמל בפלוגה א', נהרג בקרב, ואחיו הגדול מוטי דאג להנציח אותו בשנים האחרונות ללא הרף בעמוד הפייסבוק שלו ובספר שהוציא לזכרו.

מוטי לא אהב את העתקת הטקס ל-16 ביוני והודיע כי הוא מתכוון להגיע ב-9 ביוני. אלא שהוא לא הספיק. 12 יום לפני ה-9 ביוני נפטר בביתו מדום לב. משפחתו כיבדה את כוונתו, ולאירוע הגיעו בתו עטרה וילדיה בן וחן, וכן סאלי ודוברת, אשתו ובתו של דב ז"ל.

משפחת רוזנבלום. מימין: חן ובן, דוברת, עטרה וסאלי

אורח מיוחד בטקס היה ישראל הוברמן, שנפצע בקרב בינוני-קשה מהפגיעה בזחל"ם על דרך ההטיה, וכמעט בדיוק באותה שעה שבה נפצע ב-1967, עמד כשעתיים לפני ניתוח מעקפים ברמב"ם. הוברמן הועלה לשיחת וידאו בווטסאפ, צפה בטקס הקצר, שמע איחולים נרגשים מהחברים, וזמן קצר לאחר מכן הוכנס לחדר הניתוח.

באירוע היו לוחמים ומפקדים מכל פלוגות גדוד 12 של מלחמת ששת הימים. הם עברו בין האבנים הכתובות, התעכבו על ידן והצטלמו למזכרת. קבוצת מטיילים מהרצליה שהגיעה למקום זכתה לקבל ממקור ראשון את סיפור הקרב, כשאהרון ורדי התייצב מולם בחזית המערבית.

במסגרת שיפוץ מראה האתר, ניתן דגש גם לפרטים קטנים, כמו שלטי הכוונה, שלטי זהירות, שלטי נא לכבד את המקום ולשמור על הניקיון ועוד. רחבת החניה הוגדלה וסודרה, ברחבי האתר הוצבו פחי אשפה גדולים, התעלה הצפונית הועמקה ותעלות רדודות נוספות יועמקו בהמשך. כן ייעשו במהלך השנה הקרובה עוד מגוון עבודות קטנות ובינוניות, שהמשעותית שבהן תהיה פריצת קטע לחלק הדרומי והצבת הסלעים והזחל"ם.

האנשים שניצחו על הפרויקט. אהרון ורדי [מימין], איציק זמיר ושמואל מוראד

יוני 2021 רושם נקודת מפנה במראהו של אתר תל פאחר, ששופץ לפני כ-20 שנה ומאז עמד ללא טיפול שוטף ויד מכוונת, ולמעשה הוזנח, על אף שמדי שנה פוקדים אותו עשרות רבות של אלפים.

כל מי שיבקר כעת באתר יוכל להתרשם מסיפור הקרב דרך הסלעים והדמויות, מרשם הקרב, מפת האתר ועד לאנדרטאות עם שמות החללים.

תל פאחר 2021, דמות חייל המגלמת את כוח דני ביזר

מה שהחל לפני ארבע שנים בוועדת היגוי ובדיונים ארוכים על הסבר הקרב ושילוטו, מגיע לשיאו בימים אלה, ויימשך לתוך שנת 2022. תם ולא נשלם.

9.6.2021, רפי אלקריף אומר קדיש

משפחת החלל אמנון שוקרון – הבן אמנון וילדיו עמרי ורומי

אורנה, הבת של שמיל: "אני מאושרת מהשינוי, בשבילי זה המקום היפה ביותר בעולם"

שעה ארוכה לאחר שרוב האנשים עזבו, הגיעה לתל פאחר אורנה גולן מעתוק, בתו של שמיל גולן, הסמ"פ של פלוגה א', שהלך לעולמו לפני כשנה וחצי.

אורנה הגיעה עם שתי בנותיה עמית וליר. לפני שנה בתאריך המקורי של הקרב היא לא הגיעה. הדבר הציק לה. אחרי יומיים ארזה את עצמה ואת שתי בנותיה והגיעה.

לזכרו של הסבא האהוב. ליר [מימין] ועמית, הנכדות של שמיל

"את הדרך הזו לפני שנה עברתי לא פעם מאז שאני זוכרת את עצמי", כתבה לנו, "אבל הפעם הדרך היתה שונה ובודדה, בלי אבא ובלי הסברים. הפעם אני הייתי זו שהעבירה את ההסברים לבנות שלי. הגעתי למקום שמבחינתי הוא היפה ביותר בעולם. השקט, היופי ויראת הכבוד לאדמה שדורכים עליה.

"אנחנו נכנסות לתל ולוחצות על הכפתור של המסבירן. הקריין מספר על הקרב, וכמו תמיד כשהוא מתחיל לספר על כוח שמיל אני בוכה, והבכי מתגבר. אני בוכה והלב נקרע, והבנות גאות ואומרות לי – אמא, שמעת שהוא דיבר על סבא?

"הלב מתמלא גאווה וכמו תמיד עובר לי בראש שאני מאומצת, כי איך יכול להיות שהיה לי אבא כל כך אמיץ ונדיר, ואני בדיוק ההיפך ממנו? אבל אז הבנות צוחקות ואומרות לי – אמא, אז מה? לפחות רחלי [אחותי] קיבלה את האופי שלו.

"המשכנו פנימה, צועדות מול שמש מושלמת. השעה כבר 4, ואני מספרת לבנות שהקרב קרה ביום שישי באותה שעה עכשיו. והרוח המלטפת עוברת על פנינו ואני מרגישה את אבא מנגב לי את הדמעות, וכל משב רוח כזה אני מרגישה איך הוא מחבק אותי מאחור, והוא שם תמיד. הרי התל הזה והוא – זה אחד.

הפעם האחרונה שלו בתל פאחר. שמיל גולן במפגש 2019

"יצאנו לחניה, ישבנו על שמיכה והתחלנו לאכול, מרגישות סיפוק אמיתי בלב. הבנות למדו משהו אמיתי. תמיד הן היו גאות בסבא שלהן, אבל היום הן ראו שכל מבקר שלוחץ על הכפתור שומע על סבא שלהן הגיבור. ואם לא מספיק לבנות שלי השכול, עצרתי איתן בדרך חזרה באנדרטת המסוקים, ושוב סיפור קשה ושמות חיילים שמתו, אבל גם אהבת המדינה ואומץ.

"והיום, 9.6.2021, שוב הגעתי עם בנותיי. הפעם בתאריך המקורי. הגעתי לתל קצת אחר, הרבה יותר מטופח ומושקע. הרגשתי קצת כאילו לוקחים לי אותו, אולי יותר אהבתי את התל הפחות יפה, כי ככה תמיד הכרתי אותו, אבל אני מאושרת מהשינוי. אולי סוף סוף התל יקבל את הכבוד המגיע לו.

"מקווה ששיירות של אוטובוסים ורכבים יגיעו למקום ודור חדש, הדור של ילדינו, ילמדו על הקרב הזה ויתרגשו מכל אבן שמונחת שם. אולי יעזבו את הטכנולוגיה ויתמסרו לסיפורי האומץ והכאב, וסיפורי הגיבורים של התל. תמיד שואלים אותי מה המקום היפה ביותר בעולם, ובשבילי תמיד תהיה אותה תשובה: תל פאחר. המקום שכל שנה הכריחו אותי לבוא אליו, ועכשיו כבוד לי להגיע אליו.

"נתראה בעוד שבוע ב-16 ליוני. אני מחכה לפגוש שוב את כל הגיבורים שנלחמו לצד אבא".

[לכתבה זו יצורף סיקור האירוע שיתקיים בתל פאחר ב-16 ביוני 2021]

שומעים על הקרב ממקור ראשון. ורדי מול המבקרים

3 מחשבות על “תל פאחר 2021 – 9.6 ו-16.6

  1. מדהים מה שעשיתם, שהצלחתם להחיות את המקום. מקוה שידאגו לתחזק בשוטף. מגיע למקום הזה סוף סוף קצת יותץר כבוד.

    אהבתי

  2. בדרכנו לקטיף דודבדבנים בגולן כמה משפחות ניצלנו את ההמלצה ועל הדרך נכנסנו לתל פאחר. האתר מהמם, נקי והרבה יותר ידידותי לסביבה ממה שזכטורני בביקורי האחרון לפני 3 שנים, קראנו את ההסברים והבנו יותר גם הילדים נהנו מאוד, אתר חובה תגיעו. נכתב מאלרום,.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s