הציטוטים הגדולים

הציטוטים הגדולים של כיבוש הרמה הסורית 1967

מכאן אתם נראים גדולים שבעתיים. הציטוט של המח"ט מנו שקד על סלע במצפה גדות – מחווה לקיבוץ

מספר ציטוטים גדולים, מקוריים נטבעו ב-30 השעות של קרבות חזית סוריה במלחמת ששת הימים. שדות הקרב המדממים של הרמה הסורית חילצו משפטים שראוי לזכור מהמערכה הזו. מאחורי האמירות הללו מקופל סיפור או דרמה. חובבי הז'אנר ימצאו עניין.

הדובר: אל"מ יונה אפרת, מח"ט גולני. דיווח מהדהד ברשת הקשר החטיבתית בעיצומו של הקרב. המח"ט מאפיין כאן לצמיתות, בלי שירצה ובלי שהתכוון באותו רגע, את אחד הקרבות הקשים בצה"ל – כיבוש תל פאחר. המח"ט מזהה את גדוד 12 ממערב לתל, לא נע בדרך שתוכננה ונקבעה. הוא שומע דיווחים קשים ומקוטעים משדה הקרב, וחורץ את דינו של המג"ד מוסא קליין, דקות אחדות לפני שנהרג – "כנראה ששתיים טועה". גם יותר מ-50 שנה אחרי אותו קרב, משמש עניין ה"טעות בניווט" של מג"ד 12 במה לדיונים סוערים ובלתי נגמרים.

הדובר: אלוף דוד אלעזר, דדו, אלוף פיקוד צפון. בוקר יום שני לקרבות כיבוש הרמה הסורית (10.6.1967), האלוף במוצב הפיקוד בהר כנען ואיתו על הקו הרמטכ"ל יצחק רבין, שמקבל עדכונים מעודדים מאלוף. יום ההצלחה המעולה בהבקעה מיום האתמול נתן את אותותיו. סימני הקריסה של הצבא הסורי הפכו לממשיים. דדו לאחר מכן מדרבן את אחד המח"טים בשטח: "תדע לך שהסורי מתמוטט וצריך לנצל הצלחה, הם לא עומדים יותר. נוע נוע סוף". כמה שעות אחר-כך נכנס צה"ל לקונייטרה, התייצב על קו התלים ונכנס להפסקת אש.

הדובר: רס"ן רפי מוקדי, מ"פ הסיור של חטיבה 8, שאך זה לקח את הפיקוד על גדוד 129 בעקבות פציעת המג"ד בירו, ומנסה בהוראת המח"ט אלברט מנדלר להטות את כוח הטנקים לכיוון צפון, על הציר המתוכנן, שהשתבש בדהירה במעלה הרמה. הפקודה שלו לנוע צפונה נמסרה למ"פ נתי הורוביץ. מיד אחר-כך היפנה מוקדי את הטנק שעליו עלה צפונה [המח"ט אלברט הבטיח לו – 'אם תמשוך קדימה הכל יילך אחריך'], אבל אף אחד לא הצטרף אליו. בנקודה זו נפגע מוקדי ונפל מהטנק. גופתו נמצאה רק אחרי שבוע. משימתו להפנות את הגדוד לכיוון זעורה לא צלחה. גדוד 129, בפיקודו החדש של הורוביץ, המשיך ישר ומזרחה. המלחמה מול קני הנ"ט של הכפר קלע, מעבר לגבעה הקרובה, קרצה להם הרבה יותר.

הדובר: אל"מ מנו שקד, מח"ט 3. יום שבת ה-10 ביוני 1967, שעות הצהריים. צה"ל חצה ללא התנגדות את גשר בנות יעקב מזרחה, ומנו הגיע לראשונה למוצב הסורי המורתפע, שכל השנים השקיף מגבוה על גדות, הטריד והפגיז את הקיבוץ. מנו אחז במכשיר הקשר, קרא למשק גדות – ושלח לחברים מלמעלה את ברכתו על עמידתם האיתנה במשך השנים מול הסורים. כשההודעה שודרה, אף אחד לא היה בחדר המבצעים של הקיבוץ ולא שמע את ברכתו. כולם כבר יצאו מהמקלטים וצפו מזרחה אל עתיד חדש שזרח להם מהמורתפע ומבית המכס. הציטוט המפרגן הוטבע על סלע באתר "מצפה גדות",

הדובר: סגן יובל בן ארצי, קצין הקשר של גדוד 129. קולו המעט היסטרי של יובל ברשת הקשר החטיבתית מובן לנוכח פציעתו של המג"ד בירו. רסיס או כדור פילחו את הלחי, הדם ניגר מפיו כמים ומראה פניו שהתנפחו, הקושי לנשום ואיבוד כושר הדיבור נראו חמורים מאוד. בירו כבר לא היה מסוגל לפקד על הגדוד בקולו והחל לרשום פקודות על פתק. בן ארצי דרש מהמח"ט אלברט הליקופטר וגם שישתלט על העניינים וימנה מג"ד חדש. רגע משמעותי מאוד בעלילותיו של גדוד 129 במלחמה הזו.

הדובר: רס"ן זאב נמיר, מ"פ ז' מגדוד 377 בקרב תל פאחר. מספר טנקים של הפלוגה שעלו חזיתית בתחילתו של הקרב לכיוון המוצב הסורי נפגעו בזה אחר זה מאש נ"ט. המ"פ איבד קשר עין וקשר אלחוט עם הטנקים האחרים שלו, שנעו במדרון מאחוריו, והוא היה משוכנע שהפלוגה הלכה לו. נמיר היה באותה שעה מקור המידע העיקרי של חטיבת גולני לנעשה בתל פאחר. הדיווחים שלו על איבוד שליטה של גדוד 12, איבוד כלים וריבוי נפגעים גרמו למיפקדת החטיבה לשנות את מרכז הכובד שלה – מתשומת לב עיקרית לקראת תחילת תקיפת מוצב תל עזזיאת, להפניית קשב וריכוז, משאבים ותגבורות, ללוחמים על תל פאחר.

הדובר: רדיו דמשק. העיתוי: בוקר יום שבת ה-10 ביוני (או אפילו לפני כן). מישהו בצמרת השלטון הוריד הוראה לשדר את הידיעה הזו, שהיתה שגויה לזמן פרסומה, ונועדה לנסות לעורר את המעצמות לפעול מיידית להפסקת אש ובכך להציל את רמת הגולן מליפול לידי ישראלי. הידיעה שודרה, והתוצאה – זירוז של המנוסה הסורית מצד חיילים ואזרחים. רדיו דמשק הקל מאוד על מלאכתה של ישראל. מה שבטוח, ההודעה הזו חסכה הרבה דם.

הדובר: יעקב אשכולי, ראש מועצת יישובי הגליל העליון. קבלת פנים מאולתרת בקיבוץ דן לראש הממשלה לוי אשכול יום לאחר סיום מלחמת ששת הימים – 11.6.1967. אשכול צועד גאה בשבילי הקיבוץ, מוקף בחברי משקים צוהלים, מחליף איתם רשמים והלצות באידיש. ביקורו האחרון במשקי הצפון היה יום אחרי תקרית ה-7 באפריל 1967. אשכול הזהיר אז את הסורים לבל יבחנו את סבלנותה של ישראל. גם הוא לא האמין שיעברו רק חודשיים והרכס הסורי יהפוך לישראלי. הקיבוצים השתחררו מהמפלצת הסורית וראש הממשלה גזר לעצמו תמונת ניצחון צנועה, ראויה, חפה מאגו.

הדובר: דן שילון, כתב קול ישראל, המתאר בכתבה לרדיו את כיבוש תל פאחר. הכתב הצעיר שזכה למקום של כבוד בזחל"ם המג"ד, קיבל הזדמנות לחוות מלחמה מקרוב מאוד, אבל עם פתיחת הקרב בפועל על הגבעה נפגע הזחל"ם ושילון נטש את הכלי ומצא את עצמו בתוך כל הבלגן ובלי הרשמקול שלו שנפגע והושאר ברכב המשוריין. שילון התבקש לסייע לפצועים, וזמן-מה לאחר מכן, עוד לפני סיום כיבוש המוצב, עזב את השטח עם זחל"ם פצועים ובערב הגיע לקרית שמונה. הכתבה שהעביר ושודרה למחרת היתה ברובה מנותקת מהמציאות, אבל העיקר הניצחון, כולל הישג אישי – זכייה בפרס כתבת הרדיו הטובה ביותר במלחמת ששת הימים.

הדובר: רס"ן אריה קרן, מג"ד חרמ"ש 121 מחטיבה 8. המח"ט אלברט מנדלר פנה אליו מתישהו ברשת הקשר החטיבתית, לקראת סיומו של יום הקרב על זעורה וקלע, ושאל מה שלום סגנו של קרן, רס"ן מוש חביב. למח"ט כבר גונבו שמועות כי מוש נפגע מפגיעת ארטילריה סורית שנחתה על זחל"מים בגבעת האם. תשובתו של קרן מצמררת, והותירה אפילו את המח"ט בהלם קל. גם מאות רבות של לוחמים שעברו על יד הזחל"ם הפגוע לא ישכחו לעולם את התמונה הקשה של מראה ההרוגים.

הדובר: אלוף דוד אלעזר, אלוף פיקוד צפון. זה הרגע יצא דדו מפגישה קצרה אצל ראש הממשלה לוי אשכול [8.6.1967], בניסיון לשכנע אותו לתת לצה"ל פקודה לתקוף את הסורים. אשכול בטון חצי-התנצלותי השיב שהדבר לא תלוי רק בו, אלא בעיקר בשר הביטחון דיין. דדו יצא מאוכזב מתוך תחושה שפיקוד צפון כבר לא יילחם בסורים. בחדר שמחוץ ללשכה הוא פגש ברעיית רה"מ, מרים אשכול, שהגיעה לעזור בעבודות המשרד. בטון חצי משועשע ביקשה ממנו שיביא לה ליום הולדתה המתקרב מים ממעניינות הבניאס. דדו ענה בחיוב, אבל ביקש גם ממנה – תעשי מאמצים גם את.

6 מחשבות על “הציטוטים הגדולים

 1. עדיין אין תשובה ואין סימוכין לשמועה כי רס"ן זאב נמיר הודח לאחר המלחמה מכיוון שלא עמד "זקוף בצריח" אלא נכנס לתוך הטנק.
  אני מקווה שהשמועה אינה נכונה ואבקש התייחחסות.(עד העליה לרמה שירתתי בזחל"ם הפיקוד של זאב נמיר שנתיים ולפני העליה דרש חובש טנקים ואילו אני הייתי חובש חרמ"ש "בלבד" והחובש עם זאב נמיר עברו מזחל"ם הפיקוד לטנק לפני הפגיעה הקשה בזחל"ם שכיום משמש כאנדרטה למרגלות גבעת האם)

  אהבתי

  • טעות בידיך

   זאב נמיר לא היה על זחל"ם הפיקוד אפילו לא דקה מאז יצא הזחל"ם לדרכו מחורשת טל

   את דרכו עשה על טנק!! כך אפילו בדברים שכתב.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s