לשפץ את תל עזזיאת

מוצב תל עזזיאת שעמד בחזית הסורית מול ישראל ונכבש במלחמת ששת הימים עומד 55 שנים בשיממונו * קריאה ליוזמה לשפץ ולהנגיש אותו בדומה לפרויקט שנעשה בתל פאחר

מטיילים ישראלים בתל עזזיאת 1969 [צילום: יצחק עמית]

צריך לדבר על תל עזזיאת לא פחות משמדברים על תל פאחר. כל אחד והסיפור שלו. תל פאחר – אתר של קרב קשה, גבורה והרוגים רבים, תל עזזיאת – מקום שמתווך את העימות הכולל של יישובי ישראל עם הסורים מ-1948 ועד לכיבושו ב-1967.

תל פאחר הוכר כאתר הנצחה ומורשת וזכה במשך השנים לתשומת לב של רשויות וגופים – משאבים, כספים ושיפוצים, כולל מה שנעשה בו בשנים האחרונות ועוד יתבצע במהלך 2022. תל עזזיאת לא קיבל כמעט לירה. פה ושם לאורך 55 שנותיו בשטח ישראל קיבל כמה יוזמות דלות.

אחרי מלחמת ששת הימים עבדו בחטיבת גולני על הפיכת מוצב תל פאחר לאתר הנצחה. פה ושם היו אנשים עם זיקה להיסטוריה שגילו אכפתיות לאיזור. אחד מהם היה חבר קיבוץ כפר סאלד, בנימין אילתי, לוחם פלמ"ח בעברו, שחשב להפוך את מוצבי הסורים הכבושים לאתרי הנצחה ומורשת, ושלח מכתב בנושא למנהל רשות שמורות הטבע דאז, אברהם יפה.

כבשו את עזזיאת. לוחמי גדוד 51 בביקור במוצב אחרי סיום מלחמת ששת הימים

יפה, אלוף במיל', חזר באותם ימים ממלחמת ששת הימים כאחד הגנרלים המנצחים. אוגדה 31 שבפיקודו כבשה את הציר המרכזי של חצי האי סיני והשתתפה בקרבות גב'ל לבני, ביר לחפן ומעבר המיתלה. רשות שמורות הטבע באותה תקופה החלה להיערך לפרוס את חסותה על עשרות רבות של אתרים ושטחים חדשים בעקבות כיבוש חצי האי סיני, השומרון ורמת הגולן.

ישב אילתי וכתב ליפה מכתב תחת הכותרת – "הפיכת תל פאחר ותל עזזיאת לאתרים". תאריך הוצאת המכתב: 7 ביולי 1968.

המכתב לרשות שמורות הטבע

תוכן המכתב: "בעקבות שיחתי עם פרופ' דב ירמיהו מטעם הרשות לשמורות הטבע והתייעצות עם מספר חברים שפעילים באיזור בענייני אתרים, אני מעלה בנידון מספר הצעות.

א) דרך הגבורה: יש להציב שלט המסביר את פעולת ההבקעה של השריון לרמה. כמו כן רצוי לשפץ את הדרך מגבעת האם לתל פאחר. העלייה קשה לרכב רך.

ב) תל עזזיאת: שיחזור תעלות ועמדות אש, הקמת מגדל תצפית שישקיף על העמק ועל רמת הבניאס. שלט המסביר מקורות המקום החל ממלחמת השחרור. סידור שבילים, שלטים, מגרש חניה, מים.

ג) תל פאחר: שיחזור תעלות ועמדות, שלטים, שבילים, יד זיכרון לחללים, מגרש חניה, מים.

בכדי לגשת לבצע את הצעתי יש לקבוע ראשית מוסד האחראי מבחינה תקציבית, כולל תקציב שוטף להחזקת האתרים במצב תקין. במסגרת התקציב השוטף אני מוכן לקחת על עצמי את האחריות לשמירת האתרים ולבצע פעולות שמטרתן משיכת מטיילים ותיירים על כל המשתמע מכך.

בסיכום יש לראות בברכה את כניסתה של רשות שמורות הטבע לעניין. לי נראה שבשלב ראשון יש לקבוע את הכתובת שאחראית על התקציבים". עד כאן המכתב.

אילתי שלח העתקים ליעקב אשכולי, יו"ר המועצה האזורית גליל עליון, ולדב ירמיהו ודן פרי מרשות שמורות הטבע.

לא ידוע איך התפתחו העניינים מכאן, אבל תל פאחר ותל עזזיאת לא עברו מעולם לניהול רשות שמורות הטבע. הם היו מוצבים נטושים, אתרי קרבות לשעבר, שהיה מי שהציע להעלות את קרנם למען ההיסטוריה, אבל מלבד יוזמות בודדות לאורך השנים הם לא טופלו ולא היו להם גופי ניהול וביצוע קבועים שדאגו להם. רק בשנת 2001 עבר תל פאחר שיפוץ מקיף ביוזמת ובמימון המועצה האזורית גולן, לרבות הצבת אנדרטת נופלים חדשה לחטיבת גולני במלחמת ששת הימים.

חיילים בתל עזזיאת

בחלוף כ-17 שנה, בקיץ 2018, לקח על עצמו את נושא שיפוץ תל פאחר אהרון ורדי, שהיה בזמנו מ"פ בגדוד 12 בקרב על תל פאחר ולימים שימש מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שביחד עם חברים נוספים דאג לתקציב ממשרד הביטחון ומגופי ביצוע. בזכות זה תל פאחר עובר מתיחת פנים כללית נוספת. סיום העבודות בו ובסביבתו צפוי במהלך 2022.

בין תל פאחר לתל עזזיאת

שני קילומטר ממערב לתל פאחר – הסיפור אחר. מוצב מרכזי מאוד בעימות של ישראל מול סוריה שאין לו בעלי בית. המורשת של מוצב תל עזזיאת מתחילה בקרב שהתחולל עליו ב-1948, שבסיומו גברו הסורים ודחקו את רגלי הישראלים אל מרגלותיו המערביות. הגבעה שעל-פי מפת הקו הירוק והסכמי שביתת הנשק 1949 היתה אמורה להיות כולה בשטח ישראל, הפכה למוצב סורי גדול, חפור, מבוצר עם תעלות.

מוצב שעשה כאבי ראש רבים במיוחד ליישובים הקרובים אליו – שאר ישוב, דן ודפנה, ושלט עליהם היטב מגובה של כ-150 מטר. ירי, מיקוש, הצתת שדות, חבלות ונפגעים. עשר שנים אינטנסיביות שבהן הפך לאימת היישובים הישראלים.

תל עזזיאת – ממזרח למערב. צילום הממחיש את שליטתו של המוצב הסורי לשעבר על יישובי ישראל

ערב מלחמת ששת הימים ניתנה בתכנוני פיקוד צפון תשומת לב רבה לכיבוש מוצב זה. במהלך מלחמת ששת הימים הוא הופגז והופצץ עשרות פעמים. הפעולה לכיבושו נחשבה בשלב התכנון לגולת הכותרת של פעולות חטיבת גולני ברמה הסורית.

בפועל, תל עזזיאת נכבש לבסוף על-ידי גדוד 51 בקלות מפתיעה תוך פחות ממחצית השעה. לוחם אחד ב-1967 ו-15 ב-1948 שילמו בחייהם בקרבות על המוצב.

תל עזזיאת. מטיילים מול האנדרטה לחללי הקרבות ובתצפית מערבה

במהלך השנים קיים גדוד 51 בתל עזזיאת ימי מורשת וטקסים לחייליו, שכללו בעיקר עבודות ניקיון, אבל המוצב בכללותו, על הבונקרים והתעלות שבו, לא טופל ולא תוחזק. אזרחים שהגיעו אליו במהלך סיוריהם לא זכו לקבל שום הסבר על המוצב, משמעותו והטופוגרפיה שלו.

גם סלעי ההסבר שהוצבו בו ביוני 2017, במלאת 50 שנה למלחמת ששת הימים, לא כל-כך סיפקו את הסחורה. הדרך למוצב תל עזזיאת מאיזור הבניאס שופצה באותה שנה ואף הוכשר מגרש חניה קטן, אבל מאז חלפו מספר חורפים ושוב נוצרה בעיה למי שאין לו רכב שטח ורוצה להגיע אל המוצב.

תצפית לבריכות הדגים של דן. מוצב תל עזזיאת

כעת מוצעת מכאן יוזמה לפעול גם למען תל עזזיאת, בדומה לטיפול שעבר תל פאחר: הסברים, מראי מקום על הסביבה, ניכוש צמחיית פרא, העמקת תעלות, הצבת דמויות לוחם מסתער, סידור גישה נוחה לכלי רכב.

בעלי העניין להרים את הכפפה הם לוחמי גדוד 51 שכבשו את המוצב במלחמת ששת הימים, משפחות חללי הקרבות, חטיבת גולני, עמותת ותיקי גולני, המועצות האזוריות גולן וגליל עליון, יישובי האיזור.

אתר קרבות מרהיב, מרגש, מעניין, שראוי לשיפוץ יסודי. אם זה יקרה – אלפי מטיילים מדי שנה יצביעו ברגליים.

————————————————————————————————————————————

לתיאור הפצצת תל עזזיאת ב-9 ביוני 1967 – לחצו כאן. 

לכל הכתבות על תל עזזיאת באתר נעמוש – לחצו כאן.

10 מחשבות על “לשפץ את תל עזזיאת

 1. לדעתי הדבר הראשון שצריך לעשות זה לסלול כביש גישה נח .
  זה מה שיאפשר את הגעתם של המטיילים.
  לאחר מכן להרחיב את הפעילות לשאר העניינים.
  ומכאן פניה לראש המועצה האזורית גולן לקחת את זה .
  לא בשמים היא.
  זה ניתן לביצוע.

  אהבתי

 2. הכתובת הוא אורי שגיא אלוף מיל' בולדוזר בזכות עצמו שיש לו גישה ודיבור עם האנשים הנכונים, אורי פיקד על כיבושו של תל עזזיית. זה פשוט מאוד תפנו אליו ואולי יסכים להכנס לעובי הקורה. בהצלחה!

  אהבתי

 3. אמת שצרך לתת יחס לכול מוצבי הרמה הסורית שמדינת ישראל נמצאת בה מאז 67 אבל רק לאחר סימון גבולות בין סוריה וישראל במסגרת פתוח האזור ולא כמו בימית וגוש קטיף שהשמידו הכול במקום ליישב אזרחים שוחרי שלום קבלנו מדינת טרור.להנצחה זה משרד הבטחון.

  אהבתי

 4. אני בעד שיפוץ המוצב ועריכתו לביקור ע"י כלל ישראל .כי זאת המורשת שלנו וחשוב שבניינו יראו וילמדו מרשת קרב במוצב זה שעשה הרבה צרות לישוביי האזור כסף לבנית הפרויקט יש למדינה בשפע..

  אהבתי

 5. עם כינוס ישיבת ממשלה ברמת הגולן והבטחה לתקציבים
  גם לתיירות בגולן , אמור להיות תקציב לכך.
  אלא אם כן "הכל דיבורים".

  אהבתי

  • כרגיל הכול יהיה רק דיבורים. כמו שממשלת נתניהו הבטיחו תקציבים לישובי הצפון ועשו שם לפני 4 שנים טקס מפואר עם ביבי כמו שעשו עכשיו בממשלת בנט במבוא חמה. הבטיחו לישובי הצפון 20 מיליארד שקל ובפועל העבירו עד היום רק 700 מיליון, אז אל תסמוך עליהם, רוב הכסף לפרויקטים כאלו יגיעו במימון פרטי של אנשים טובים והפולטיקאים ימשיכו לאכול לנו את הראש.

   אהבתי

 6. חייבים לדאוג לנגישות לתל, משפחות שיש להן זיקה למקום ורוצות להגיע עם הדורות הבאים, מתקשות להגיע למקום.
  חשוב והכרחי לתת את הדעת בנושא.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s