השיר החדש על תל פאחר

בקיץ 2020 יצא אורי קידר, לוחם בגדוד 12 שהשתתף בקרב על תל פאחר, להגשים חזון – הוצאת שיר חדש שיבצע זמר מוכר במטרה להעלות את מודעות הציבור לקרב ממלחמת ששת הימים * התוצאה לפניכם – שיר בביצוע רמי קליינשטיין "עד לתל פאחר" * המטרה כעת: להפיץ ולשווק את השיר בכל מדיה אפשרית  

מאת אורי קידר

פברואר 2022.

חזון השיר… הולך ומתגשם!

חבריי, לוחמי תל פאחר ולוחמי גולני לדורותיהם,

אורי קידר 1967

בשיחה שקיימתי לפני כשנה וחצי (ספטמבר 2020) עם חבריי הטובים, הדר דור-און ושמוליק טל, שלחמו עמי כתף ליד כתף בקרב תל פאחר (יוני 1967), נולד הרעיון להפיק שיר אודות הקרב הזה, קרב שמשום מה נשכח מתודעתו של הציבור בן זמננו, ובוודאי אינו  ידוע ומוכר בקרב הדור הצעיר יותר.

החלטתי לקחת על עצמי את הפקתו של השיר, ויהי מה!

בד בבד העליתי אז את תחושותיי על הכתב, ובהסכמתו ובסיועו הטוב של שלמה מן מאתר נעמוש פרסמתי מאמר בשם "חזון השיר", כאן באתר זה ובדף הפייסבוק "תל פאחר  אז והיום" [לקריאת המאמר בנעמוש – לחצו כאן].

לנוחותכם, אני מצרף שני קטעים נבחרים מתוך המאמר, שמשקפים קורטוב מתחושותיי דאז. וכך כתבתי :

יש לי חזון! …יש לי חלום!

"…תוך כדי השיחה שהתפתחה בינינו, כאמור, צף ועלה בי רעיון חדש, מעין חלום שהלוואי ויתגשם. ובחזוני אנו מפיקים שיר חדש (בנוסף לשיר המקסים והעצוב שהושר על ידי להקת פיקוד צפון, שיר שחיברו דרורה חבקין ודני ליטני), בצוותא עם שני חבריי הדר ושמוליק, ובסיועם של אהרון ורדי ושלמה מן, ואם אפשר להסתייע גם בצה"ל ובמשרד הביטחון.

ובחזוני יהיה זה שיר שיושר, כך אני מקווה, על-ידי מי מהזמרים הידועים, המוכרים והאהובים על בני נוער ומבוגרים, זמרים או זמרות עם זיקה רגשית מתאימה בני זמננו (דוגמת עידן רייכל, עברי לידר, עידן עמדי, שירי מיימון, קרן פלס, מירי מסיקה, יובל דיין… ואולי אפילו שלמה ארצי, אם ייאות לכך, הלוואי).

שיר חדש על קרב תל-פאחר. שיר שיהיה מתאים לרוח התקופה היום, למרות יובל השנים שחלף, שיר שיהיה קליט וקצבי, "עליז" בעיבודו ומלא חן, שיר אהוב שיושר בפי כל, שיספר במילותיו קורטוב מהקרב, אבל השם תל פאחר ייטמע בו ויאוזכר שוב ושוב. זה יהיה שיר שבדומה לשירים בלתי נשכחים אחרים יושר אף הוא בפי כל, ייזכר לדורות ויהפוך עם השנים לנכס צאן ברזל… זהו חזוני. זה החלום שלי.

…מעולם לא הפקתי שיר, מעולם לא נגעתי במוסיקה, שמעתי שירים, אני אוהב זמרים ומעת לעת אני מזמזם לעצמי להנאתי, יודעי דבר אומרים שאני מזייף, כך שלהפיק שיר גדול עליי!

אבל איני חושש מאתגרים, גם הגדר המוסיקלית הזו לא תעצור מבעדי. אפעיל את קשריי, אכנס לנתיבים לא מוכרים כי לנהל אני יודע, ואני אנהל… ומי שיודע, יפיק עבורנו את השיר הזה, והזמר יזמר.

השיר הזה חייב להצליח!…אין מצב שלא, וגם אין מועד ב".

ואכן הצליח. בימים אלה החזון התגשם, והשיר אכן עולה בזאת לאוויר!

השיר נקרא "עד לתל פאחר".

עיבד, הלחין ושר: רמי קליינשטיין

מילים: דסי פאר דרור.

להלן הקליפ והשיר

"עד לתל פאחר", מילות השיר /דסי פאר דרור

שלושה ילדים, באמת או חובה
סיבוב של בקבוק, עוד בירה קטנה.
מגלגל לי סיגריה הטבק מתוק
ריח של חופש, של ים מרחוק.

שלושה חברים, יושבים צוחקים
עד לתל פאחר היינו שונים.
יום שישי, זו שעת צהריים.
אחד מתפלל ומביט לשמיים.

אל תדאג, אני שומר עליך
רוץ קדימה, אני שומר על חייך
התל המפואר אוסף גיבורים
אני לצידך, שומר על חייך
אל תדאג, אני שומר עליך.

והנה אני וגם ההוא, ואתה
מטפסים ורצים, נוגעים ברמה.
וההר באדום ושחור מסתחרר
אחי, אני כאן, אז אל תוותר.

אל תדאג אני שומר עליך
רוץ קדימה, אני שומר על חייך.
התל המפואר אוסף גיבורים
אני לצידך, שומר על חייך
אל תדאג, אני שומר עליך.

ואני רק חושב על החיבוק שלך
אני רק חושב על החיוך שלך
אני רק חולם על הריח שלך
רק מחפש את האור… שלך.

שלושה בחורים חולמים על אישה
על גלידה, קולנוע, כדורסל בשכונה.
שלושה חברים חוזרים לביתם
אך משהו מהם נותר עדיין שם.

אל תדאג אני שומר עליך
רוץ קדימה אני שומר על חייך
התל המפואר אוסף גיבורים
אם אתה מתל פאחר
רואים זאת על פניך.

אז אל תדאג אני שומר עליך,
רוץ קדימה, אני שומר על חייך
אל תדאג, אני שומר עליך
אל תדאג, אני שומר עליך.

***

ועתה, צריך להשלים את התהליך ולהגשים את החזון במלואו. נותר רק לשווק אותו, להפיצו ולפרסמו בכל הרשתות החברתיות, גלי האתר, תחנות טלוויזיה וכל מדיה אפשרית.

אז בואו נא חבריי, משפחת גולני לדורותיה, אנא סייעו לי והפיצו את השיר, שתפו, שירו אותו, זמזמו את הפזמון החוזר. עזרו לי ולחבריי להביא את השם תל פאחר לתודעת הציבור, רחב ככל האפשר, כי זה מגיע לנו ולחטיבת גולני המפוארת. בדיוק כמו שהשיר "גבעת התחמושת" מגיע לחטיבת הצנחנים.

זה המקום להודות מקרב לב לכל שותפיי אשר סייעו בהגשמת החלום: לרמי קליינשטיין, לדסי פאר דרור, חברתי המקסימה שנרתמה בכל מאודה לסייע לי במהלך ההפקה וגם כתבה את המילים; לצלמים אבירם חסון ושרון ענבי; לשלמה מן, ולחבריי היקרים הדר ושמוליק. כולכם ליוויתם אותי, עודדתם וסייעתם. תודה לכולכם!

שלכם, אורי קידר.

12 מחשבות על “השיר החדש על תל פאחר

 1. שיר נחמד, מטרה טובה.
  אבל החזרה החוזרת ונשנית על כך שזהו "קרב נשכח" היא מוטעית, קורבנית, ומשולה להתסכלות תמידית על חצי הכוס הריקה.
  יש לקרב תל פאחר אתר מרשים שאלפי אנשים (בקלות) מבקרים בו מדי שנה, דורות של חיילי גולני שמתחנכים עליו, ספרים ועוד ועוד.
  אולי הציפייה היא שכלל האנשים ידעו על מה מדובר, אבל צעירים לא מכירים את תל פאחר כי מרבית הציבור לא מתעניין בהיסטוריה. ככה זה.

  המודעות שקיימת היום לגבי תל פאחר היא הרבה הרבה יותר ממה שיש למאות קרבות נשכחים בהיסטוריה של ישראל. לא צריך להרחיק. כמה קילומטרים דרומה יש קרב נשכח באמת על קלע וזעורה, הקרב של חטיבה 8 שאותו באמת אף אחד כמעט לא מכיר (ויש מי שיאמרו שמדובר בקרב העיקרי על רמת הגולן ב-67, אבל לכל הפחות מדובר בקרב חשוב במידה שווה לזה של תל פאחר). ובטח יש גם כמה מותיקי תל פאחר שבקושי מכירים את הקרב, וזה בסדר (אדם קרוב אצל עצמו). ככה זה.

  אהבתי

  • Shayshal ערב טוב
   ראשית, תודה על תגובתך🙏
   בהתייחס למה שכתבת לגבי הקרב הנשכח, אני מסכים לעובדה שקיים אתר מרשים ופעיל בפייסבוק ונעשה גם בימים אלה מאמץ גדול לשקם את האתר בשטח.
   יחד עם זאת אני חולק עליך לגבי מודעות הציבור הרחב לקרב המפואר ועקוב הדם הזה. אכן הציפיה היא שדווקא הגילאים הצעירים יותר שאינם בני זמננו יכירו את השם הזה, כפי שהם מכירים את גבעת התחמושת ואת השיר הידוע אודותיו.
   רבים יגידו כמובן שיש הבדל…זהו קרב שהתרחש בירושלים עיר הקודש ולכן נתנה לו תשומת לב מירבית (הוקם בסמוך למקום מוזיאון מרשים במיליוני ש"ח, והוא נלמד בבתי הספר) בעוד שהקרב בתל פאחר "נעלם" בין דפי התיעוד ההיסטוריים.
   אך הדם שנשפך כאן (34 הרוגים וכ-100 פצועים) …אינו פחות אדום!
   ולסיום…דבריי אינם באים מתוך התקרבנות והסתכלות על חצי הכוס הריקה…ההיפך הוא הנכון, זוהי תחושה שמלווה אותי שנים רבות, וכמי שנלחם ונפצע שם, אני מנסה במעשה זה להרים את מסך ולהביא את שומעי השיר ששומעים לראשונה את השם תל פאחר… לרוץ לגוגל ולגלות מה עומד מאחורי השם הזה…והלוואי ונצליח.
   המשך שבוע נפלא
   אורי קידר

   אהבתי

   • היי אורי,
    הצעירים לא מכירים גם את גבעת התחמושת (בהכללה). ועוד פחות מכירים את קרב קלע, אום כתף, או מבצע דני.
    ואם הטענה היא שאת גבעת התחמושת מכירים יותר מאשר את תל פאחר, אז זו הסתכלות אך ורק על חצי הכוס הריקה. מרבית הלוחמים, מכל ההיסטוריה הצה"לית, משתוקקים להתחלף אתכם בהכרה הציבורית שיש לקרב תל פאחר (אתר הנצחה פעיל, חטיבת גולני וכו').
    אין הכוונה שיש משהו רע בלעורר מודעות לקרב תל פאחר בכל דרך וכל הכבוד על כך. רק היה עדיף לשמוח במה שכבר יש לכם שהוא לא מובן מאליו ופחות להתלונן על השכחה (שאינה קיימת, באופן יחסי ליחידות אחרות).

    אהבתי

 2. מקסים ומאחל לך שתצליח לקדם את הנושא.
  הערה קטנה- לא כ"כ הבנתי מהמלים איך אתה שומר על חבר שלך אם הוא רץ קדימה. זאת אומרת שאתה רץ לפניו ושומר עליו או נשארת מאחורה שלו? מי ערב שאם אתה מחפה עליו מאחור תצליח לשמור על חייו?

  אהבתי

 3. כללית מפרגן לשיר אבל אם להיות מבית שמאי הייתי רוצה שהשיר יתן יותר פרוט על מה היה בקרב כולו ומה פשר השורה התל המפואר אוסף גיבורים? למה זה תל מפואר, או מה השארתם שם על התל…. בהצלחה בשלב הבא.

  אהבתי

  • אורי שלום רב
   ראשית תודה על הפירגון. בשלב הזה אין שום אפשרות לעשות שינוי כלשהו בשיר. תהליך הפקת השיר ארך חודשים ארוכים.
   בהתייחס לשאלתך באשר ל"תל המפואר". אך ברור הוא שהאבנים והתעלות שם אינם מפוארים, אך המקום ספג את דם לוחמינו המפוארים והדימוי מתייחס כמובן למה שברבות הימים הוא הפך…אל התל הזה מגיעים אלפי צעירים לוחמי גולני שמושבעים שם, חיילי יחידות צה"ל, בני משפחה והציבור הרחב שמזדמן למקום..ושם מסופר על הקרב המפואר עקוב הדם, שהוליד גיבורים שנפלו על משמרתם. מכאן בא הדימוי בשיר שלנו
   תודה
   אורי קידר

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s