פעולת ההטעיה הסודית

"היוזמה הפרטית של פיקוד צפון" * תחקיר שנערך על-ידי מחלקת היסטוריה ב-1969 עם הרמטכ"ל יצחק רבין חושף כי אלוף דוד אלעזר הפעיל כוח הטעיה שהתחזה כמי שיפרוץ ללבנון, יגיע למרג' עיון ומשם ינוע לתקיפת דמשק * התרגיל הצליח מעל המשוער

רבין ודדו בתקופת ההמתנה למלחמת ששת הימים [צילום: לע"מ]

בשנת 1969, כשנתיים אחרי מלחמת ששת הימים וכשנה וחצי אחרי שסיים את כהונתו כרמטכ"ל, נפגש רב אלוף במיל' יצחק רבין עם אנשי מחלקת היסטוריה של צה"ל למספר שאלות בנושא המלחמה. רבין היה באותו זמן שגריר ישראל בארה"ב, והתחקיר התאפשר בזמן ביקור מולדת שערך והתקיים במלון שרתון בת"א, ב-7 בספטמבר 1969.

מטעם מחלקת היסטוריה תחקרו את רבין אל"מ אברהם איילון (לנטש), שהיה אז ראש המחלקה, וסא"ל מרדכי שריג, שהיה ראש ענף מחקר במחלקת היסטוריה ובעברו כיהן כמזכיר הפיקוד העליון של צה"ל, תחת פיקודם של הרמטכ"לים צבי צור ורבין.

חילקנו את התחקיר לשניים, כאשר בחלק השני התפרסמו דברי רבין הרלוונטיים לנושא החזית הסורית 1967 [ראו כאן]. בחלק זה, הראשון, אנחנו מציגים את מה שנראה כגולת הכותרת וכחידוש בהתנהלות של פיקוד צפון מול הצבא הסורי. מקור: ארכיון צה"ל.

לקראת סוף הראיון פנה לרבין סא"ל שריג, איש מחלקת היסטוריה, ואמר: יש פה שאלה שאני לא יודע באיזו מידה כדאי לגעת בה – היתה איזו פעולת הטעיה שנעשתה על-ידי פיקוד הצפון, בלי כוח הטעיה מסוים, מוגדר לזה, וזה גרם למשבר לא פשוט לכוח השריון הסורי, שהיה ברור להם שאנחנו דרך העמק של מרג' עיון רצים לדמשק, ולכן התחילה בריחה של השריון [הסורי, מרמת הגולן]. פה במסמכים של אג"מ מבצעים אין זה לזה [הכוונה אין זכר לזה]. לא ניתנה פקודה, לא שום דבר. האם זו יוזמה פרטית של פיקוד הצפון?

רבין: "לא, לפחות הוא [אלוף הפיקוד] דיבר איתי על זה".

סא"ל שריג: מאחר שלדבר הזה היתה הצלחה בלתי רגילה בסופו של דבר, אבל אין על זה מסמכים.

רבין: "מה היה השיקול? מאחר שהמאמץ העיקרי תמיד היה כנראה בצד הצפוני, הבעיה היתה איך לא להביא לריכוז כוחות מולו. מאחר שפה גם כן לא היתה לנו הפתעה, המתנו והמתנו והמתנו וגם ריכזנו כוחות לשם. הבעיה היתה – איך ליצור עוד הטעיה וזו יוזמה של פיקוד צפון של דדו. ועל זה דובר, כי זה היה באמצעי הפיקוד. לא הוקצו לזה כל אמצעים".

פרשנות: דדו ורבין פועלים מאחורי גבו של שר הביטחון

מהדברים עולה שאלוף דוד אלעזר, דדו, אלוף פיקוד צפון, נקט ביוזמה שתכליתה לגרום לסורים לחשוב שצה"ל מתכוון לתקוף את הבירה דמשק מכיוון לבנון. העיירה מרג' עיון נמצאת כשישה ק"מ מצפון למטולה, והמרחק ממנה לדמשק הוא כ-70 ק"מ למזרח בקו אווירי. יצוין כי במלחמת ששת הימים צה"ל הפעיל מספר כוחות הטעיה.

כך גם בלחימה מול הסורים ב-9 ביוני 1967 בוצעו מספר פעולות הטעיה שיסיחו עד כמה שניתן את הדעת מהמאמץ העיקרי שבוצע בגזרה הצפונית, ובראשן תקיפה של כוחות חטמ"ר 3 בגזרה המרכזית [תל הילאל-דרדרה] והפעולה של גדוד נח"ל 908 בדרום הכינרת.

כמו שזה נראה, דדו הפעיל כוח הטעיה מכוחות השריון שעמדו לרשותו. זה יכול היה לבוא מחטיבה 37 או מגש"פ 181. לנו לא ידוע על שום כוח צה"ל שבמהלך מלחמת ששת הימים נע לכיוון ללבנון. יצוין כי בלילה של ה-5 ביוני 1967, בסיום היום הראשון למלחמה, נשלחה פלוגה ז' מגדוד 377 למטולה בעקבות חשש שהסורים ינסו לתקוף מגזרה זו, אבל עם בוקר התברר שהדבר איננו נכון. הפלוגה הוחזרה לתל-חי ובבוקר נעה לקיבוץ דן, כדי לסייע בהדיפת התקפה של פלוגת חי"ר ומספר טנקים סורים.

היוזמה המעניינת עשויה היתה להתהוות בליל ה-7 ביוני, זמן קצר אחרי ביטול פעולה התקפית בהובלת חטיבת גולני ובליווי שתי פלוגות טנקים מגדוד 377 לכיבוש איזור הבניאס והמורדות המערביים הצפונים של רמת הגולן [תל עזזיאת, תל פאחר ועוד]. הפעולה המוגבלת הזו בוטלה בגלל טענת חיל האוויר לעננות נמוכה שתמנע סיוע אווירי יעיל. סיבה לא רשמית לביטול: האלוף אלעזר לא היה מעוניין בפעולה מוגבלת, לא הוא ולא הרמטכ"ל רבין וסגנו בר לב. בתווך עמד שר הביטחון משה דיין, שהתנגד באותם ימים לפתיחת חזית מול סוריה.

דדו, בידיעתם של רבין ובר-לב, על-פי הדברים העולים מתחקיר מחלקת היסטוריה, אירגן כוח טנקים שעלה לכיוון גבול לבנון, כשבמקביל היה כנראה מי שדאג להעביר לסורים מידע מודיעיני כביכול על היערכות של צה"ל לתקיפת דמשק מכיוון לבנון.

רמת הגולן, מרג' עיון ודמשק. מפה כללית של האיזור [Google Earth]

תרגיל ההונאה הצליח מעל המשוער. במהלך יום חמישי ה-8.6 החלו כוחות של הצבא הסורי ברמת הגולן לסגת על-פי פקודה מקונייטרה לכיוון דמשק, בין היתר במטרה לחסום את דרכם של טנקים ישראלים שצפויים להגיע מכיוון לבנון.

להערכתנו, יוזמה זו הוצאה והועלמה ממסמכי צה"ל ומסיכומי המלחמה, מאחר שלא נעשתה באישורו של שר הביטחון. אם לחדד: אלוף פיקוד צפון בידיעת הרמטכ"ל יזם מהלך שהתבצע מאחורי גבו של דיין, במטרה לגרום לסורים להפנות כוחות מהרמה הסורית אל גבולם עם לבנון. כפי שציין כאן איש מחלקת היסטוריה סא"ל שריג, התרגיל הצליח יפה.

ביום חמישי ה-8 ביוני החל עיקר הצבא הסורי לסגת מכל רמת הגולן, במקביל לדיונים באו"ם על כינון הפסקת אש. באותו יום הפציצו מטוסי חיל האוויר גלים-גלים את הרמה הסורית, לקראת מה שנראה כתחילת מהלך התקפי יבשתי של צה"ל. אלא שדיין לא אישר את תקיפת הרמה, ופעולת חיל האוויר שתוארה לימים כקצר בתקשורת בין אג"מ מבצעים מטכ"ל לבין חיל האוויר, והופסקה כעבור מספר שעות. האם גם כאן היה מהלך עצמאי עוקף דיין?

בגיחת צילום שבוצעה באותו יום [ה-8.6.67] בשעות אחר-הצהריים, נראו מחנות הצבא הסורי באיזור קונייטרה נטושים. תצלומי האוויר פוענחו והגיעו לאמ"ן באותו ערב, ומשם לעיונו של שר הביטחון בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי ה-9 ביוני 1967. צילומים אלה של מחנות קונייטרה ריקים, הם שגרמו בין היתר למהפך בדעתו של השר: בו-במקום צלצל לאלוף אלעזר והורה לו לתקוף את הרמה הסורית, תוך שימוש במילים "הצבא הסורי מתמוטט". ואם דדו כבר ידע על כך, אולי הוא חייך לעצמו.

הפרשנות ליוזמה להונאת הסורים, כפי שמוזכרת בתחקיר הרמטכ"ל רבין, ניתנת כאן בזהירות, בתקווה שנקבל בעתיד פרטים נוספים. עניין זה אינו מופיע באף ספר שיצא על מלחמת ששת הימים, ולא הוזכר במהלך שנות פעילותו של הבלוג בראיונות עם אנשים רלוונטיים שעשויים היו לדעת על כך.

הצלחנו להגיע אל מרדכי שריג, מי שהעלה את הנושא בפני רבין באותו תחקיר, אבל איש מחלקת היסטוריה לשעבר, כיום בן 93, לא היה איש בשורות. "אני לא במצב בריאותי ונפשי לעסוק בדברים האלה. אני זקנתי, זקנתי יותר מדי. עסקתי בהיסטוריה הרבה שנים, זה נכון, אבל מאז עברו הרבה שנים ולדאבוני אני לא יכול להיות לך לעזר, אני מנותק מכל העניינים האלה ולא זוכר דבר".

בכל זאת, העלינו בפני שריג את עניין היוזמה של פיקוד צפון ממרג' עיון לדמשק, אולי משהו יבליח אצלו. שריג הקשיב וענה: "כשאתה מעלה את הנושא הזה, זה כמו שאתה מדבר אליי ביפנית, ואני לא יודע יפנית. בחפץ לב הייתי עוזר לך, אבל אני כבר לא במצב. הדברים האלה לדאבוני מחוקים לי מהזיכרון".

יצוין כי תחקיר מחלקת היסטוריה עם רבין שהתקיים ב-1969 שוחרר לפרסום בשנת 2016 ומקורו בארכיון צה"ל.

לתחקיר הרמטכ"ל – לחצו כאן

———————————————————————————–

9 מחשבות על “פעולת ההטעיה הסודית

 1. רעיון מטורף לעשות איגוף ממארג' עיון ולטפס משם את החרמון הסורי ולרדת לדמשק כ100 ק'מ דרך אבל הערבים ידעו שהיהודים מג'נונים והאמינו שמסוגלים לזה.

  אהבתי

 2. נראה שה"קצר בתקשורת" בין אגף מבצעים במטכ"ל לחיל האויר היה באמת תרגיל חשאי שעשה הרמטכ"ל לשר הביטחון. לא ברור לי עד היום למה דיין התנגד כ"כ לכיבוש הרמה, כשלמעשה זו החזית שבה סבלו אזרחי ישראל יותר מכל.

  אהבתי

 3. בלי הוכחות, הסיפור לא נשמע כרגע סביר. אין בינתיים שום תיעוד על כוח שיריון כלשהו שזז לכיוון הגבול הלבנוני, ובסך הכל היו שני גדודים באצבע הגליל באותם ימים, גש"פ 181 וגדוד 377. לכאורה ידוע לגמרי היכן ניצב כל טנק שלהם בכל רגע, ואי אפשר להזיז יחידת שיריון שהיא גדולה, כבדה ומסורבלת, בלי תיעוד כלשהו, ובלי עדות של הלוחמים. הערכתי: מישהו בפיקוד הצפון רצה לארגן לעצמו איזה ציון לשבח על "יוזמה" ו"המציא" מהלך שכזה, אולי לאור הכשלים החמורים שהתרחשו במהלך ההבקעה בגזרת חטיבת 8 / גולני, ובזה רוב עיסוקו של הבלוג הזה. נשמע כמו סיפור מומצא לגמרי. בטח שאב השראה מהתרגיל (המוצלח) של אוגדת ההטעיה 44, בגזרת כונתילה / חטיבה 8 בסיני. דדו ואנשיו הרי לא ממש הצטיינו בפיקוד ובשליטה על ההבקעה ב-9 לחודש, ואולי חיפשו לעצמם איזו "הברקה" להציג. אגב, לומר ש"דדו חייך לעצמו כשדיין אמר לו אור ל-9 ביוני בבוקר לעלות לגולן", גם נשמע מופרך. הוא עצמו הרי העיד שישן בתחתונים בבונקר פיקוד צפון כשדיין הקפיץ אותו, ובעצמו הופתע מהשיחה, כי כבר היה בטוח שהמלחמה דילגה על פיקוד צפון. הכל נשמע לי כסיפור מומצא. והפצצות חיל האויר ב-8 ביוני? רק מזכיר, שזה היה היום שבו תוכנן מלכתחילה מבצע ההבקעה ודיין ביטל, כך שההפצצות היו חלק מאותו מהלך שתוכנן לאותו יום. אגב, זה גם היה היום הראשון שלחיל האוויר התפנו קצת מטוסים מחזיתות אחרות, כי המלחמה בסיני ובירדן הסתיימה בסוף ה-7 בחודש. שורה תחתונה: מהומה על מאומה.

  אהבתי

  • לא נראה לי שהנושא הומצא. איש מח' היסטוריה העלה את העניין ורבין אישר את "ההמצאה". וברור שאין תיעוד, זה הרי מה שאיש מח' היסטוריה אומר. הנושא לא הוזכר בשום מקום, ולא היתה בעיה לאפרים ריינר שתיחקר את קרבות פיקוד צפון והעביר למח' היסטוריה את כל הסיכומים שלו (אחרי שגם דדו עבר עליהם) כולל איפה היו הכוחות ביום זה וזה, להעלים תזוזה של פלוגה/מחלקת טנקים לכיוון גבול לבנון.

   שוב: יכול להיות שלא באמת היתה תזוזה כזו, בסך הכל זו תאוריה שהעליתי, אבל היה כאן מהלך שבפיקוד צפון ובמטה הכללי העדיפו לא לפרסם, וזה לא היה להם נוח לפי הערכתי כיוון שהעניין הוסתר מדיין. אתה מוזמן לתת השערה אחרת לאי הפרסום.

   אהבתי

   • הכי פשוט לנסות למצוא מישהו מבין אנשי השיריון של הגדודים הנ"ל, 181 או 377, שיעיד שהם זזו לכיוון גבול לבנון. למיטב זכרוני, עד היום, בכל מה שנכתב פה בבלוג על מהלך המלחמה, לא היה אפילו בדל של רמז לגבי תזוזה שכזאת. מעבר לכך, קשה להאמין שתזוזה של מחלקה (4-3 טנקים) הייתה גורמת לסורים לסגת מרמת הגולן לכיוון דמשק. זה לא מהלך שמאיים על מישהו.

    אהבתי

    • זכור לי במטושטש משהו כזה. אמור להיות איזה מקור שמתייחס לכך. מעניין מה כתוב בספרים שפסח מלובני תירגם. נראה לי שגם הסורים כתבו על חשש מאיגוף כזה.

     אהבתי

     • בספר של מלובני מדובר על טור שריון ישראלי שיתקוף משני צירים, אחד מקונייטרה ושני ממסעאדה וסחיתא [כשני ק"מ מצפון-מזרח למסעאדה], שזה פחות או יותר שני כוחות שמגיעים לדמשק מאותו כיוון. לא מצאתי איזכור למרג' עיון/לבנון.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s