חי מחוץ לזמן

55 שנים אחרי שנהרג בקרב לכיבוש קלע, מוצגים ציוריו של עמנואל רונקין בתערוכה במוזיאון פ"ת * שפיגל ופאפו, חבריו מגדוד 129, הגיעו לראות, להיזכר ולתת כבוד

מיכאל שפיגל ליד הציור נערה וסל פירות שצייר חברו הטוב עמנואל רונקין ז"ל, בתערוכה בפ"ת

פתאום אחרי 55 שנים, עמנואל רונקין, איש צוות טנק שנהרג בקרב של גדוד 129 על קלע, קם לתחייה.

תערוכה עם ציוריו מוצגת במוזיאון פ"ת לאמנות, ביוזמתה של האוצרת סיגל קהת קרינסקי. התערוכה "חיים מחוץ לזמן" שנפתחה ב-8 באפריל 2022 ותימשך עד 28.5.2022, מציגה מבחר יצירות של עמנואל ושל אמו בלומה אודס-רונקין. התערוכה היתה אמורה להיפתח ב-2020, אבל נאלצה להידחות בשנתיים בגלל הקורונה.

בדבריה מול קהל המוזמנים אמרה קהת קרינסקי כי "התערוכה מעלה שאלות לגבי האופן שבו אנו מתבוננים בתופעות בעולם ומעריכים אותן, ועל מהות הדימוי בהקשר זה, ומבקשת לבחון את נקודת המבט של שני אמנים אלה על תופעות בעולם ועל יחסי הכוחות בו, כפי שהם באים לידי ביטוי באמנותם. האינטימיות עם העולם, העולה מהציורים של שני אמנים אלה, אם ובנה, נכחה מיד במפגש הראשון שלי איתם: המציאות נתפסת ביצירות של שניהם כשלם, שבו טבע ואדם, אני ואתה, שלובים זה בזה ללא הפרד… באמצעות יצירתם הפונה אל העולם ומגלמת אותו, זוכים האם בלומה ובנה עמנואל בכרטיס כניסה לחיים מחוץ לזמן".

סיגל קהת קרינסקי, אוצרת התערוכה של עמנואל רונקין ושל אמו בלומה, בפתיחה החגיגית בפ"ת

רונקין, חבר קיבוץ כפר מסריק, היה צייר צעיר ומוכשר בתחילת דרכו האמנותית. מדי יום בסיום עבודתו בשדות הקיבוץ, היה מצייר בצריף הצנוע שלו. מלחמת ששת הימים קטעה את חלומותיו, בגיל 26.

ב-9 ביוני 1967 היה רונקין תותחן בטנק בפלוגה ז' של גדוד 129 בחטיבה 8, שעליה הוטל ביצוע קרב ההבקעה העיקרי בכיבוש רמת הגולן. הגדוד נקלע לקרב מול מערך נ"ט של הכפר קלע, ממזרח לקיבוץ שמיר, לשם הגיע באופן לא מתוכנן. תוך שהוא נע במעלה הדרך איבד הגדוד אנשים וכלים, הפיקוד עבר מיד ליד, עד שהגיע אל המ"פ נתי הורביץ. הטנק של רונקין החליף במהלך הקרב מספר מפקדים, כשהמפקד האחרון עליו היה המ"פ אילן לבנון, שקפץ לטנק הזה אחרי ששלו נפגע.

הטנק ובו רונקין, וייס, פרץ, והבה, איפרגן ולבנון, היה הראשון שחצה את מחסום קוביות הנ"ט, שהיה המכשול העיקרי לפני מוצב קלע. למעשה, התותח בטנק הזה לא פעל לאחר שיומיים קודם לכן נפגע בהתהפכות הטנק מהמוביל שלקח אותו מגזרת סיני לצפון. וכבר אמר מי שאמר, שהתותחן רונקין בלי תותח זה כמו האמן רונקין רונקין מול בד וצבעים, אבל בלי מכחול.

זמן קצר אחרי שצלח בשלום את מעבר מחסום הקוביות והמשיך לכיוון קלע, נפגע הטנק מאש נ"ט. רונקין ושלושה מחבריו – וייס, והבה ואיפרגן נהרגו, והמ"פ לבנון נפצע [לסיפור הקרב המלא – לחצו כאן].

הצייר הצעיר עמנואל רונקין [ארכיון כפר מסריק]

יצחק, אביו של עמנואל, כתב בספר עם ציוריו שיצא בשנת 1970: "פגז שבא כחטף הרס בבת אחת עולם של יופי ושל טוהר, עולם שכולו תום וחלום כישרון סוער בפריחתו, שכל עתידו לפניו".

לאירוע הגיע מיכאל שפיגל, שהיה אחד מחבריו הקרובים ביותר של עמנואל. השניים התגייסו ביחד ב-1960 והיו חלק משלישייה, ביחד עם דני זק, צייר אף הוא, שהיתה תמיד ביחד באימונים ובשירות מילואים. זק לא היה בקרב על רמת הגולן, מכיוון שנותר עם פלוגה מהגדוד בגזרת סיני. שפיגל היה התותחן בטנק של המ"מ רני אפרת, ובהמשך הקרב על קלע תחת פיקודו של המ"פ הורוביץ.

בשעות הערב, אחרי סיום הקרב, כשהגדוד התכנס בקלע, שאל שפיגל איפה עמנואל. הוא ידע שהטנק עם התותח המקולקל לא עלה לקרב, אבל לא ידע שהמפקד המקורי, זאב חטין, סיכם ברגע האחרון עם עמנואל כי הטנק יעלה ללחימה בכל זאת, כשהוא ינוע מאחור וינסה תוך כדי תנועה לבצע תיאום כוונות. הירי הזה לא בוצע לבסוף, והטנק חי למעשה רק על המקלעים שלו.

"כל הזכרונות שהיו לי מהמלחמה הזו התמקדו בכאב שלי על עמנואל", סיפר שפיגל בעבר. "בשבילי הקרב הזה הוא אסון, עמנואל נפל לחינם. הוא לא היה אמור לצאת לקרב הזה בכלל".

ב-1971 עם הולדת בנו, שפיגל קרא לו עמנואל, אחר שקיבל את רשותם של ההורים יצחק ובלומה רונקין.

טנקיסט נוסף מהקרב של גדוד 129 שהגיע לפתיחת התערוכה של רונקין היה יהודה פאפו, תותחן בטנק של המ"מ צביקה הררי, שנפגע בקרבת הטנק של עמנואל.

פתח תקוה 2022. יהודה פאפו [מימין] ומיכאל שפיגל מוותיקי גדוד 129, שהגיעו לכבד את תערוכת ציוריו של חברם עמנואל רונקין ז"ל

פאפו מספר שגם התותח שלו לא פעל. "קצת אחרי שהתחלנו בתנועה, הצינור ההידראולי התפוצץ והתותח נפל. ירינו בהמשך כמה פגזים כשאני מחזיק בתותח ומפעיל אותו ידנית. חצי קילומטר אחרי מחסום הקוביות, לא רחוק מהטנק של עמנואל, נפגענו בכתר מניע שמאלי. שמעתי את הכדורים דופקים על השריון, ואחרי זה יצאנו מהטנק, צביקה, ואני וחבקוק עם הנשק".

באולם התערוכה התגודדו בני משפחתו של רונקין (משפחתה של אחותו ענת, שנפטרה לפני כמה שנים ממחלה] וחברים. עברנו בין הציורים והרישומים של עמנואל, ותהינו אם היה שורד את המלחמה, איך היה הקרב הזה בא לביטוי בציורים שלו.

"הסיפור חי", סיכם שפיגל, "אבל עמנואל מת".

2 מחשבות על “חי מחוץ לזמן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s