קולות המטיילים בתל פאחר

על מה מדברים המבקרים שמגיעים לאתר תל פאחר? * כדאי להקשיב

תל פאחר, פסח 2022

שני זחל"מים קשישים ניצבים בשערי אתר תל פאחר. הם ממתינים להורדתם אל מתחת לתל, כדי להמחיש את הקרב למבקרים שישקיפו מהתצפית המערבית. בקצה החניה לכיוון דרום – סימנים ראשונים לפריצת הדרך אל החלק הדרומי. בקרוב מאוד יגדל שטח האתר המתויר, ותותר תנועה במקום שיהיה נקי מחשד למיקוש.

צהריים לפני שביעי של פסח. בחניה לפחות עשרה כלי רכב. כל פעם שמישהו עזב, רכב אחר נכנס במקומו. העומס הכבד בכביש 6 מדרום לכיוון מחלף עין תות, ואחר כך בכביש 77 ובצומת עמיעד, דחף את עם ישראל אל הכינרת ולגליל העליון, ומשם לרמת הגולן. בדרך לפיתה דרוזית בצומת סער, או לגבישי קרח אחרונים בחרמון, היו מי שנענו להמלצת השלט – "מצפה גולני".

ישבנו באנדרטה במשך שעה ארוכה והקשבנו לקולות המטיילים.

האיש עם החולצה השחורה אמר: כבר שלוש פעמים בשנה האחרונה עלינו לרמת הגולן, כל פעם חיפשתי אטרקציות חדשות, ועל המקום הזה לא ידעתי ולא שמעתי. הגענו לפה אחרי שיצאנו מהבניאס, התחלנו בעלייה לגולן, פתאום ראינו שלט [מצפה גולני] ואמרנו בוא ניכנס, בוא נראה מה זה המצפה הזה. איזה מקום מדהים. זה פאק גדול שלנו שלא ידענו עליו.

אמרה האישה בוורוד: קראתי פה כמה סלעים, וחשבתי לעצמי שזה לא נורמלי לתקוף כמו שהם תקפו. אני אומרת שכל המדינה צריכה להשתחוות לאנשים כאלה שמוכנים למות במלחמה, שיודעים שהם עלולים לחזור הביתה בלי יד או בלי רגל. עד חצי המלכות מגיע להם. לא פחות.

אמרה הבחורה בלבן: ומה נותנים להם? קדחת. אין חייל שחוזר ממלחמה בלי שיש לו טראומה. אבל במשרד הביטחון יושבים אנשים חוכמולוגים שעושים להם את החיים קשים. מרוב אטימות, בסוף מישהו שורף את עצמו.

אמר הגבר בחולצה הכחולה: אני נגד להרעיל לילדים צעירים את המוח, לדחוף להם שבמלחמה צריך להיות גיבורים. מכניסים בהם מוטביציה שיקריבו את עצמם. זה לא פיר.

מטיילים במרומי התל, אפריל 2022

אמרה האישה בחולצה שחורה עם כתמים ורודים: תל פאחר זה תקופה מפלנטה אחרת, של אנשים אידיאליסטים. כולם רצו אז להגיע לצנחנים או לגולני. היום המתגייסים כבר לא פראיירים, כולם רוצים להגיע ל-8200. הם משתחררים וישר חוטפים אותם להייטק, והלוחמים האלה מגולני מה מחכה להם אחרי השחרור? להיות מאבטחים ב-30 שקל לשעה. הצבא לא מתגמל אותם כמו שמגיע להם.

אמרה האישה בחולצה הצהובה: פעם ראשונה שאני שומעת על הקרב הזה. אני לא זוכרת שבשיעורי היסטוריה בתיכון למדנו על מלחמת ששת הימים או מלחמת יום כיפור. חפרו לנו על עם ישראל בימי הביניים, בית המקדש, היוונים, השואה. אני לא אומרת שזה לא חשוב, אבל על מלחמות ישראל בתקופה החדשה, אין כלום בתוכנית הלימודים. לפחות לא בתקופתי. חשוב לדעת מה היה במדינה לפני 50 שנה ולא רק מה היה לפני 5,000 שנים.

אמרה הבחורה בחולצה הסגולה: קראתי כאן את ההסברים על הקרב, אני לא יודעת אם מחר אזכור משהו.

ענתה האישה בירוק: זה לא משנה מה תזכרי, העיקר להגיע למקום הזה. כשאת מבקרת פה, עשית את שלך כאזרחית מדינת ישראל. זאת זכות גדולה.

—————————————————————————————————————

10 מחשבות על “קולות המטיילים בתל פאחר

 1. " אמר הגבר בחולצה הכחולה: אני נגד להרעיל לילדים צעירים את המוח, לדחוף להם שבמלחמה צריך להיות גיבורים. מכניסים בהם מוטביציה שיקריבו את עצמם. זה לא פיר."
  בזכות אותם מעטים יש לנו מדינה !

  Liked by 1 person

 2. וכך, מתגלה האמת במערומיה, שוב ושוב אני שומע את השאלה המהדהדת :תל מאחר? פאחר? איפה זה בכלל? בלבנון? ואז, איזה ותיק אחד אומר בחרדת קודש… לא לבנון -סוריה! זה היה הקרב שגולני ניצח בו ! ורק זה מה שאיפשר לצהל לפרוץ את חומת הגולן ולשעוט עד קוניטרה. ואני.. שמגיע שוב ושוב לתל הפחד הזה, כמו לאיזה מקדש פרטי שלי, -אני חושב לעצמי …. אם הייתם יודעים, אם הייתם שומעים, אם הייתם שם בצהרי אותו יום שישי… שאנחנו טיפסנו על הסלעים ושמענו את צעקות הפצועים ואת קריאות הכיוון של הלוחמים ,אולי… אולי הייתם מבינים מה זה גולני! מה זה דבקות במשימה מה זה מסירות נפש מה זה "קדימה" ו "אחרי" .
  כאן לחמו גיבורים כאן נפלו גיבורים.
  אנחנו ששרדנו את התל נעשה את הכל כדי שזיכרם ישאר לנצח ומופת מעשיהם ישמש אור ללכת בו לדורות הבאים.

  Liked by 1 person

 3. תורם את חלקי הצנוע לשיח, לדעתי כמו שיש רחובות על שם גבעת התחמושת יש לפעול לקריאת רחוב על שם תל פאחר או לפחות על שם מוסה קליין או שירזי העיקר שיקדמו את שמו של הקרב ויפםרסמוהו ברבים.

  אהבתי

 4. זה לא מדוייק מה שנאמר הכתבה הזו
  ודלות הידע רק מעידה על הרדידות של האישה בחולצה הצהובה
  אני יליד שנות ה70 יכול לומר שתל פאחר הוזרם לנו במנות גדושות
  ובכלל כל מלחמות ישראל וסיפורי הגבורה הועברו לנו בצורה סדורה
  חונכנו על ברכי חשופים בצריח על הפסר פשיטות התגמול וכולי
  נ.ב
  לא גדלתי בקיבוץ
  אלא בעיירת פיתוח בדרום הארץ

  אהבתי

  • אני לא סנגורית של האשה הצהובה, אבל אם כבר אתה מדבר על רדידות, אז מי שרדוד הוא אתה שעוד מתקרא בשם הנאור "איש יהודי,. אתה הוא הרדוד האמיתי. מה אשמה האשה בצהוב שכתלמידת בית ספר לא לימדו אותה על ששת הימים ועוד מלחמות? היא מעידה מנקודת מבטה וצריך להבין ולכבד זאת ולא לכנות בכינוי גנאי. לא מכובד מצדך.

   אהבתי

  • למה רדידות של האשה. היא מודה שלא לימדו אותה. כמו שקיימים אחרים שלא למדו שדרך ארץ קדמה לתורה.

   אהבתי

 5. כנראה שבאמת לא מלמדים מספיק על מלחמות ישראל בתקופה מאז הקמת המדינה וחבל מאוד ! אני בן 81 יליד ישראל ועברתי את כל המלחמות.

  אהבתי

 6. לא לימדו אותי על הרבה דברים אבל קראתי והקפדתי ואני מקפיד להתעדכן גם במה שקורה מעבר לפינה וגם מעבר למדינה, אפילו במקומות רחוקים מהעין והלב כמו אפריקה או אסיה או דרום אמריקה. צריך קצת סקרנות ורצון ליידע אמיתי. מי שנותר תקוע עם תוכניות הריאליטי הדביליות בטלוויזיה, עם הפייסבוק והטיקטוק, ועם מי אמר למי בפוליטיקה הרדודה שלנו – באמת שלא יכול לדעת מה זה מלחמת ששת הימים, מי זה תל פאחר ולמה פיזרו פה אבנים עם אותיות שקילקלו את הנוף.

  אהבתי

 7. לצערי כל מלחמות ישראל הביאו לנו הרבה מדי אתרי זיכרון לגבורת הלוחמים ,מעצם העובדה שהחיים ממשיכים -השירים והסיפורים עליהם נשמעים לעיתים רחוקות יותר וספרי הזיכרון נשארים מונחים על מדפים מאובקים מביאים לידי כך ש"גבורה" אינה כבר -"IN"–היא עברה למישורים אחרים !!!.היא נותרה בעיקר ,בנפשם של השורדים מתופת הקרבות ושל משפחות הנופלים . גם החברה בכללותה אינה מעוינת לעסוק יותר מדי בנושא (פרט בימי הזיכרון)-לדעתי מערכת החינוך צריכה להקדיש לפחות שיעור אחד לשבוע בנושא הזיכרון ההיסטורי שקשור לאותם האתרים וכן קיום סיורים בהם להמשך חיזוק קיומינו לדורות כאן בארץ ישראל.

  אהבתי

 8. כל השיח הזה,,ממש מקומם..אני שנלחמתי בתל פאחר,עומד נדהם ומשתומם לנוכח הבורות וחוסר הידע של האזרחים!!! זה רק לנוכח ביטול בחינות הבגרות בעתיד הקרוב,במקצועות ההומניים בינהם אזרחות והסטוריה!! ואני קורה מכאן לשרת התרבות לחזור בה ולהשאיר את מתכונת בחינות הבגרות כמו שהיו במשך השנים!!!!למען לא יקרו מקרים כאלה של חוסר ידע בסיסי!!!!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s