נעמוש בן 9

הבלוג נעמוש סוגר תשע שנים ונכנס לשנתו העשירית * סיכום השנה החולפת ודירוג הכתבות הנצפות ביותר

תור עמוס לקבלת ספר "תל פאחר", ה-9 ביוני 2022 במפגש השנתי בתל פאחר

תשע שנים חלפו מאז שהבלוג נעמוש יצא לדרך עם הכתבה הראשונה שלו, ב-4.7.2013 ועד הלום. וכמנהגנו, הנה סיכום השנה.

התקופה שבין יולי 2021 עד יולי 2022 היתה שנה דלה יחסית מבחינת פרסומים כאן בבלוג, אבל היתה שנת שיא בעשייה בשטח. היתה זו שנה עסוקה סביב הקרב על תל פאחר. במשך קרוב לעשרה חודשים עסקנו בכתיבת הספר השני על הקרב, "תל פאחר" שמו, בעיצובו, הפקתו, הדפסתו וחלוקתו באירוע השנתי שהתקיים על התל ב-9 ביוני 2022.

מלבד זאת, עסקנו רבות בניסוח הטקסטים לפרויקט הברקוד, שתיגבר את ההסברה שנחקקה על הסלעים בתל פאחר והוסיף קטעי שמע, שכללו הרחבה של תיאור פעולות הכוחות השונים בכיבוש המוצב הסורי ושמות הלוחמים. בנוסף עלה אתר אינטרנט חדש, שמרכז את כל 15 קטעי השמע וחומרים נוספים – לחצו כאן לכניסה.

לאורך כל השנה האחרונה נמשכו עבודות השיפוץ השונות בתל פאחר, בניהולם של ורדי ומוראד, פעולות שהגיעו לשיאם בפריצת הדרך לקטע בחלק הדרומי של האתר. לראשונה מאז שנכבש המוצב הסורי הותרה כניסת מטיילים לחלק הדרומי. בנוסף הוצבו שלושה זחל"מים בדרכים שמתחת לתל פאחר, לרבות החזרתו של הזחל"ם שנפגע כ-800 מטר מדרום לתל פאחר ונלקח במועד לא ידוע אל גבעת האם.

כעת, בתום תשע שנות פעילות עם כ-700 כתבות, שעסקו ברובן בחזית הסורית במלחמת ששת הימים, החל מעיין החומרים להידלדל. לפיכך הצטמצמה הפעילות כאן, אם כי גם בשנה האחרונה פורסמו מספר כתבות חשובות.

מרץ 2022, אולפן ההקלטות Jungle sound בת"א: איתן תגר [מימין], שיזם את פרויקט הברקודים, עם הכתב הצבאי אלון בן דוד, שהקריא את הטקסטים. במרכז: אבי רוגובסקי מחברת "סקייפרו" שהפיקה את הברקודים ואתר אינטרנט חדש על תל פאחר

תקריות הכינרת והעימות סביב הנושא הטעון הזה מול הסורים, היתה אחת מהן. היא כללה מפגש עם אחד מוותיקי דייגי הכינרת, מאיר אוחיון מעין גב. התקריות סביב השטחים המפורזים ושטחי עיבוד התפרסמו כאן בשלושה חלקים, בסדרת מפגשים מרתקת במספר נקודות לאורך הקו הירוק של אז, עם איתן ישראלי מקיבוץ עמיר, מומחה למים וגבולות הצפון [לקריאת פרק א' לחצו כאן, ממנו תוכלו לעבור אל שני הפרקים האחרים].

כתבה מיוחדת עסקה באנדרטת הטייסים הטורקים, אתר שלקח תחת חסותו ירח פארן, חבר קיבוץ האון.

במקביל לעבודות לשדרוג תל פאחר, פתחנו כאן ביוזמה שקוראת לשפץ ולהנגיש את מוצב תל עזזיאת, שבשנות ה-50 וה-60 הפך ל"מפלצת" עבור תושבי הגליל העליון הצפון-מזרחי. ותיקי גדוד 51 הבטיחו לטפל בנושא, ובתוך כך הגיעו למקום וקיימו מפגש היסטורי אחרי שנים רבות, ביום השנה ה-55 לקרב.

רגע מעניין היה בסיור לכפר הסורי לשעבר נוחיילה, שבו השתתפנו עם חברי קיבוץ דן הוותיקים וגם הצעירים, כשנחשפנו לטנק הגרמני שטוג 4, שנמצא במחפורת מול תל דן.

חברי קיבוץ דן בסיור מתל דן לנוחיילה

כתבה חשובה היתה פרסום תחקיר עם נתי הורוביץ, שהיה מג"ד במלחמת יום כיפור ופיקד על "כוח נתי". הורוביץ חשף בתחקיר כי פגיעה בנגמ"ש הפיקוד שלו, שממנה נהרגו תשעה מאנשיו, נגרמה כתוצאה מירי טנק של צה"ל.

אתנחתא מסיפורי הקרבות היתה תערוכת ציורים במוזיאון לאמנות פ"ת מהאוסף שהותיר עמנואל רונקין, תותחן בטנק מגדוד 129, שנהרג בקרב לכיבוש מתחם קלע. ואם כבר גדוד 129 – ביולי 2021 התפרסמה הגרסה האנגלית לסרט שעשינו על הקרב לכיבוש קלע [ראו כאן]. תוך זמן קצר הסרטון עשה כנפיים בעולם והוא צבר נכון לפרסום כתבה זו יותר מ-116 אלף צפיות.

סך מספר הכניסות לנעמוש בשנה החולפת מתקרב ל-200 אלף. הבלוג נכנס כעת לשנה העשירית שלו. אחרי שמרבית העיסוק הפיזי באתר תל פאחר מגיע לקראת סיומו, שוב יהיה זמננו בידינו וננסה לחדש ולהוסיף על מה שכבר יש. נושא קרב תל פאחר די מוצה, ובכל זאת לתחושתנו, במהלך השנה הקרובה הוא יספק פרסומים מעניינים נוספים, אולי אף דרמטיים. נחכה ונראה.

הכתבות הנצפות ביותר בבלוג בתשע השנים

להלן דירוג הכתבות שעשו את העניין הרב ביותר במהלך פעילותו של הבלוג מיולי 2013, חוץ מ"תוכן עניינים" שמוביל בפער גדול, ו"אודות הבלוג" [מקום 9 בטבלת הנצפים ביותר].

בשנותיו הראשונות של נעמוש הובילו כאן כתבות שעסקו בעיקר בקרב תל פאחר. בינתיים הבלוג צבר ותק ויש אליו כניסות רבות מצד מטיילים ברמת הגולן, שמחפשים מידע על אטרקציות תיירותיות כמו בית המכס העליון, הטנק הסורי בבניאס, בניין המיפקדה הסורית בקונייטרה, כביש הנפט, הג'יפ התלוי ועוד.

הכתבה טנק על הדן ממשיכה לשמור על המקום הראשון בטבלת הכתבות הנצפות ביותר בבלוג, זו השנה השנייה.  כתבה זו העוסקת בטנק הסורי שנפל לערוץ הבניאס במלחמת ששת הימים, והתפרסמה כאן בספטמבר 2017, השלימה עלייה עקבית בשנים האחרונות, עלתה לפני כשנתיים למקום הראשון ושומרת בבטחה על מקומה.

דירוג הכתבות הנצפות ביותר בתשע שנות פעילות הבלוג [הלינקים לכל הכתבות כבר בפנים]

 1. טנק על הדן
 2. מפות כיבוש הרמה
 3. מלון בית המכס העליון
 4. בניין החזית הסורית
 5. חללי החזית הסורית במלחמת ששת הימים
 6. מקום נפילתם ופציעתם בתל פאחר
 7. סיור בכביש הנפט הצפוני
 8. אסון בית המכס העליון
 9. קיבוץ דן מול הצבא הסורי
 10. הרמה בצבעים

עשרת המקומות הבאים: 11) קרב תל פאחר – המצגת. 12) רג'ר המאוחד והחצוי. 13) הבית בסיר א-דיב. 14) כשהשמש שקעה במזרח. 15) תעלומת הטייס עותי. 16) הג'יפ התלוי, תל פארס. 17) לא האמנתי שאלה טנקים סורים. 18) המדור לחיפוש לוחמים. 19) קרב תל פאחר, המח"ט. 20) התוכניות להתחדשות תל פאחר.

דירוג הכתבות הנצפות ביותר בשנה האחרונה [מיולי 2021 ועד יולי 2022]

לטבלה זו נכנסה בזינוק חד הכתבה על מפגש ותיקי גדוד 51 בתל עזזיאת, למרות שנערך פחות חודש לפני פרסום כתבה זו. הכתבה צברה תוך ימים אחדים מספר רב של כניסות ושיתופים בפייסבוק. אגב, במקום ה-11 בקטגוריה זו נמצא סיקור המפגש השנתי בתל פאחר 2022.

לעשירייה הראשונה נכנסה הכתבה על אסון המסוקים שכתב אסף שחר, שהיה אז לוחם בדרום לבנון, ותחקיר שערכה מחלקת היסטוריה של צה"ל עם המג"ד נתי הורוביץ במלחמת יום כיפור.

הדירוג:

 1. טנק על הדן
 2. כל מילה בסלע
 3. גונן: גבול על חוט תיל
 4. השיר החדש על תל פאחר
 5. כוח נתי 1973
 6. אדמה, מים, אש (חלק א')
 7. מפגש תל עזזיאת 2022
 8. בניין החזית הסורית
 9. מפות כיבוש הרמה
 10. אין טרטור בשמיים

כניסות לבלוג מחו"ל בשנה האחרונה: ארה"ב כתמיד מובילה בפער ניכר על פני יתר המדינות. במקום השני הממלכה המאוחדת ובמרחק לא רב אחריה נמצאת גרמניה. הבאות בתור: צרפת, אוסטרליה, קנדה, הולנד, אירלנד, קטאר, דנמרק ותאילנד.

כניסות לבלוג ממדינות ערביות בשנה האחרונה: קטאר ממשיכה להוביל בפער גדול של כמה מאות כניסות. אחריה נרשם זינוק יפה למצרים, ובעקבותיהן לבנון ואיחוד האמירויות. למקום החמישי מזנקת סוריה, מדינה שהבלוג מכוון אליה, עם כמה עשרות כניסות. גם מרוקו וכוויית בתמונה, ועל סף סיום השנה נרשמו שתי כניסות מעיראק.

מרבית הכניסות ממדינות ערב הן לכתבות העוסקות ביישובים הסורים שהיו ברמת הגולן עד למלחמת ששת הימים, ונעלמו כלא היו מיד לאחריה.

תודה לקוראים, למגיבים, למתעניינים, ולכל המסייעים והמשתפים בעבודה לחקר קרבות החזית הסורית במלחמת ששת הימים.

——————————————————————————————————-

5 מחשבות על “נעמוש בן 9

 1. תודה על מה שעשית עד עתה. הן בכתבות הן בכתיבת שני הספרים והן בכל הקשור לסיוע בנחקק על סלע ועל הנשמע דרך הברקודים.

  מפעל חיים למען הנופלים בני משפחותיהם והלוחמים ששרדו את הלחימה

  מאמין ומקווה כי עוד נכונו לנו כתבות מעניינות בעתיד

  מצדיע לך

  Liked by 1 person

 2. שלמה אתר עם 200 אלף כניסות לשנה זה אתר חי עם תפומצה מכובדת מאוד, אני זוכר שבשנה שעברה אמרת לי ששנה קודם היו רבע מיליון כניסות, שא ברכה על פועלך, ולסיום אני חושב שהשיר החדש על תל פאחר ששר רמי קלישנטין לא קיבל ביטוי מספק וצריך לדחוף אותו,נסה בגלגלצ. ושוב ישר כוח.

  אהבתי

 3. שלמה ! יישר כח אתר נעמוש נותן לי ולכולם,השלמת מידע על כל מהלכי מלחמת ששת הימים,לכל מה שקדם,ובכלל! לי אישית על הכוחות השונים שפעלו בתל פאחר ! מידע שעד לפני מספר שנים לא ידענו!! המשך פעילות מבורכת שלמה!!!

  אהבתי

 4. מזל טוב. מקור ידע מדהים.
  תיקון: נתי לא "חשף" שהנגמ"ש שלו נפגע מירי כוחותינו, אלא בסך הכל טען שזה מה שקרה. כפי שכתבתי בתגובה לכתבה זו טענה שאין לה כמעט תימוכין נוספים.
  והשטוג 4 יותר סביר שהוא שטוג 3.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s