"הגענו לכאן לשחזר את הקרב"

חטיבת גולני הפיקה סרט אקשן קצר לשחזור קרב תל פאחר, במטרה לתת מוטיבציה לחיילים בהווה * צפייה בסרט העלתה כמה הערות עובדתיות, למרות שעורכי הסרט הדגישו כי הוא אינו בהכרח צמוד לאירועים כפי שקרו בקרב * עדכון: מספר שעות לאחר פרסום כתבה זו ובעקבות שיחה שקיים אהרון ורדי עם האחראים – הוסר הסרט מדף הפייסבוק הרשמי של חטיבת גולני

מתוך הסרט לשחזור קרב תל פאחר, בהפקת חינוך חטיבת גולני 2022

פעם היו לגולני קציני חינוך חטיבתיים בדרגת סגן, עם משרד צנוע וכמה מש"קים. עם השנים הורחבה המסגרת, התקן צמח וזינק לשמיים. מעתה אל תגידו יותר קצין חינוך חטיבתי, אלא "אגרוף החינוך והמורשת של גולני". זהו התואר החדש שלמדנו עליו הודות לסרטון מורשת, שהפיקה והוציאה חטיבת גולני בימים אלה של אוגוסט 2022 על קרב תל פאחר.

כוכבי הסרט הקצר [כ-13 דקות] הם מפקדי ולוחמי גדוד 12, ששיחזרו והציגו את קרב הגבורה ממלחמת ששת הימים. הסרט מצולם וערוך במקצועיות, וחזקה על מי שערך אותו [לא ידוע לנו מי הוא] שישב ועשה שיעורי בית על הקרב לכיבוש תל פאחר. אלא שלימודים לחוד וביצוע לחוד. הסרט, מן הסתם, עבר גלגולים, אינספור רעיונות והנחתות מלמעלה, עד שאושר לפרסום. כל זאת במטרה להתאים אותו לרוח הזמן, כולל את המסר שביקשו להעביר לחיילי ההווה – צפו וקדימה הסתער.

הסרט עלה בדף הפייסבוק הרשמי של חטיבת גולני, שיש לו כ-30 אלף עוקבים. בהסבר נכתב כי הסרט הוא "למען חיזוק רוח הלחימה לדור העתיד", תוך הדגשה כי "זהו סרטון מורשת למען זיכרון העבר, ולא סרטון היסטורי למען חקר העבר. הפרויקט הוא חלק מבניית הכלים של אגרוף החינוך והמורשת, למען חיזוק רוח חיילי החטיבה בהכשרות ולוחמי החטיבה בגדודים".

לצפייה בסרטון – לחצו כאן:

להלן תקציר הסרט, שמשום-מה אין לו שם: לוחמי גדוד 12 נראים נעים ברגל על דרך ההטיה צפונה לכיוון תל פאחר. בשלב כלשהו נעצרת התנועה, המג"ד קורא לקצינים ועורך התייעצות על מפה. לאחר מכן מורה למ"פ א' ולשני חיילים לנוע מזרחה ולבדוק איפה יש דרך עבירה שדרכה ניתן לאגוף את מוצב תל פאחר ולהגיע אליו מעורפו. בתום סיור קצר מדווח המ"פ – "הדרך איננה סלולה ואי אפשר לעבור בה". המג"ד מגיב: "קיבלתי, אנחנו נבחן דרך חלופית".

כיתוב בגוף הסרט מסביר כי אין דרך מעין א-דייסה לדרך הנפט, והחלטת המג"ד היא לאגוף את תל פאחר מצפון. הגדוד ממשיך בתנועה רגלית. הלוחמים מגיעים לעיקול על דרך ההטיה, במקום שבו פלוגה א' ההיא הסתערה ממנו במלחמת ששת הימים חזיתית בשני ראשים, האחד אל החלק הדרומי של המוצב והאחר אל הצפוני. בסרט מופעל רימון עשן והכוח מנהל חילופי אש עם תל פאחר. שליחים של המג"ד, שנמצא בגיא ההריגה, מגיעים למפקד כוח פלוגה א' ומוסרים לו את הפקודה לתקוף את החלק הדרומי והחלק הצפוני בשני כוחות.

בדקות הבאות מוצגת לחימה של החיילים בתעלות. "כבשתי את החלק הדרומי", מדווח מ"פ א' למג"ד, "כמו כן יש לי שישה פרחים [פצועים] וחמישה הרדופים [הרוגים]". המג"ד עונה שהוא ישלח צוות לפינוי נפגעים וכוח תגבורת.

מתוך הסרט לשחזור קרב תל פאחר, בהפקת חינוך חטיבת גולני 2022

בינתיים מקבל סגנו של מ"פ א' אישור להיכנס ללחימה ביעד הצפוני. הכוח נע בתעלות תוך חילופי אש. בתוך כך מוצג הרגע שבו נורה המג"ד למוות על-ידי חייל סורי. "קודקוד נפל", מדווח אחד המפקדים. הכתובית בגוף הסרט מספרת כי המג"ד נהרג בהיתקלות על היעד הדרומי. וכבר יש מי שמודיע בקשר כי הוא תופס פיקוד על הגדוד. מ"פ ב' מדווח שהוא נע לכיבוש היעד המבוצר. הכוח כובש את מבנה האבן שבחלק הצפוני, באקט שמסיים למעשה את כיבושו של המוצב.

בסצנת הסיום של הסרט עומד מ"פ מגדוד 12, סגן אליאסף שראל, מול חייליו בתל פאחר. על רקע דבריו מופיעים צילומי שחזור הקרב בשחור-לבן כפי שצולמו ב-1967. סגן שראל אומר להם: "הגענו לכאן כדי לשחזר את הקרב של גדוד 12, קרב עקוב מדם, קרב שהוא הכי הרבה מעוטר בצה"ל בצל"שים. לכל אחד ואחד מכם יש לו זכות לקחת חלק בשחזור של הקרב הזה. חשוב שנלמד ממסירות הנפש שהיתה פה בקרב הזה, להיות בחטיבת גולני ובגדוד 12 זו זכות, ויש לנו זכות היום לבוא ולשרת ולשמור על המדינה שלנו… כל אחד צריך לקחת את הערכים מהקרב הזה, ולהנחיל אותם הלאה לפקודים שלו".

מתוך הסרט לשחזור קרב תל פאחר, בהפקת חינוך חטיבת גולני 2022

כאמור, בהערה שמתלווה לפרסום הסרט נכתב כי הוא איננו היסטורי, אלא סרט של רוח ומוטיבציה. כדאי לזכור שסרט זה יוקרן שוב ושוב על מסכי בא"ח 1 תוך הענקת השראה לטירונים. מצד אחד, לא נשפוט אותו אך ורק לפי הראייה ההיסטורית. מצד שני, המ"פ שראל באותה שיחה עם חייליו, מפרגן להם על שנפלה בחלקם הזכות לשחזר את הקרב. אז אם הגענו עד הנה במטרה לשחזר, למה לא להשתדל להיצמד לעובדות עד כמה שאפשר? כלומר בלי להעיק יותר מדי עם פרטים, בלי לפגום ברוח האקשן, שלוקחת את הצופים כל הדרך עד לניצחון. ובכל זאת, עם קצת מאמץ אפשר להציג עובדות ולמנוע מעידות לא רצויות. בפרט כשמדובר בסרטון שהפיקה חטיבת גולני עצמה. לא איזשהו גורם חיצוני, שלא מחויב למורשת ולעובדות.

כזהו למשל הכיתוב בגוף הסרט, כי המג"ד נהרג בחלק הדרומי של מוצב תל פאחר. רק שסא"ל מוסה קליין נהרג בחלק הצפוני. זהו פרט מהותי בסיפור הקרב, שניתן למצוא בלחיצת כפתור על ויקיפדיה; דבר שני, אפשר היה להביא שניים-שלושה נגמ"שים לשחזור תנועת הגדוד על דרך ההטיה, ולאחר מכן באיגוף העמוק שעשו הזחל"מים [נגמ"שי 1967] ועליהם עשרות לוחמים; ייתכן שהבאת שני טנקים לצילומים היתה מסבכת את הלוגיסטיקה של הסרט, אבל כתחליף היה אפשר להראות לשלוש-ארבע שניות טנקים בתנועה מצילומי שחזור הקרב ב-1967, ולו רק כדי לא לחטוא לעובדות, או לפחות להמחיש ללוחמים של היום, שאם יגיעו לכיבוש יעד מבוצר הם לא יהיו לבד – כוח שריון יילך לפניהם, או לצידם, ויחפה עליהם; ולמה לא לתת 20 שניות מרתקות של לוחמים נשכבים על הגדר וחבריהם עוברים מעליהם? זה היה אחד האקטים הבולטים, היצירתיים ומעוררי ההשראה מהקרב הזה. כל במאי היה שמח לעשות מגדרות החלודה האלה יופי של מטעמים; ובכלל, נחמד היה אם יוצרי הסרט לא היו מכתירים למלכי הקרב רק את פלוגה א' מגדוד 12. בסרט פלוגה א' דומיננטית יותר מדי. פלוגה ב' זכתה לאזכור אחד צנוע, בעוד שאת פלוגה ג' העלימו לגמרי, על אף שבקרב תל פאחר נהרג המ"פ שלה תשבי. איך ירגישו חיילי פלוגה ג' מגדוד 12 בהווה, כשיחפשו בסרט את מקביליהם הוותיקים מדור 1967 ולא ימצאו? על איזכור סיירת גולני וכוח מבא"ח 1 שנלחמו אף הם בקרב ההרואי של ה-9.6.1967 הס מלהזכיר.

"זו זכות" – מ"פ מגדוד 12 מול חייליו, מתוך הסרט לשחזור קרב תל פאחר בהפקת חטיבת גולני 2022

אפשר לפרט ולדוש באי דיוקים נוספים ובעוולות, כפי שעולים מהסרט. לא רצינו להיות משביתי שמחה. בכל זאת, עד שבגולני טרחו ועבדו והוציאו סרט מורשת, למה להתעלק ולהיות קטנוניים? אבל ככל שהסרט התקדם, נענו על הכיסא בחוסר נוחות.

אם לייצג את עורכי הסרט, אפשר לומר שהם בסך הכל רצו להתרכז בהצגת האקשן מהתעלות של תל פאחר, עם סיפור מסגרת כללי מאוד, בלי להיכנס לפרטים ולדקויות ובלי להתעסק במי עלול להיעלב. אבל הסיטואציה מורכבת קצת יותר. מדובר בסרט שהוא "מטעם" – מטעם צה"ל, מטעם החטיבה, ומטעם אותו "אגרוף החינוך והמורשת של גולני" [במאמר מוסגר נשאלת השאלה, למי בדיוק החינוך של גולני נותן אגרוף? לחיילי צה"ל צמאי המורשת, או לקציני החינוך של האויב? תואר לגמרי מיותר]. לכן, ההקפדה על פרטים בסיסיים ועל עובדות מתחייבת לאור זהותו של מפיק הסרט. אין שום סיבה שחינוך ומורשת גולני יתנו אגרוף להיסטוריה.

מתוך הסרט על קרב תל פאחר בהפקת חטיבת גולני 2022

כל מי שמורשת תל פאחר חשובה לו, וכאלה יש לא מעט, צריך להיות מרוצה שהסיפור צץ ועולה בכל מיני הזדמנויות. כולל בפעם הנוכחית, בסרט הקצרצר, על אף החוסרים ההיסטוריים וכל מיני מגרעות. הסרט עשוי לגרום לצופים סקרנים ולמדנים, כולל חיילים בני 18, לרצות להתעמק באירועי הקרב. מי שיעשה זאת יגלה שערכים כמו דבקות במטרה, "אחריי", לשכב על הגדר, אומץ וגבורה, התערבבו עם החלטות שנויות במחלוקת של קודקודים ברוב הדרגים. את זה אי אפשר לראות בסרט מסיבות מובנות.

אותם צופים גם יופתעו אולי לגלות שהצגתו של הקרב כמתוקתק להפליא, כולל שליטה מלאה של גורמי הפיקוד בכל שלבי הקרב, היא לא מדויקת [כך למשל בסרט – מיד אחרי נפילת המג"ד מודיע "משנה ברק" כי הוא תופס פיקוד. אלא שבקרב עצמו, הסמג"ד זוהר נוי נפצע ופונה לאחור עוד לפני שהמג"ד נהרג. יתרה מכך, גם אחרי שמוסה קליין נהרג איש לא תפס את מקומו. גדוד 12 נלחם בשעתיים הבאות ללא מג"ד וללא סמג"ד, ואף ללא פיקוד מגבוה. מה הסיכוי שמח"ט גולני דהיום יאשר להציג סצינה כזו בסרט שמיועד ללוחמי ההווה? אולי בחלום הלילה].

תל פאחר, עם כל מעלותיו וגילויי הגבורה של לוחמים, היה קרב מבולגן, רצוף תקלות טכניות וכשלים שונים. צריך לזכור זאת לא רק בהקשר שלו, אלא כמעט בכל סרט על קרב שאתם צופים בו. בפרט אם הוא מופק על-ידי הצבא.

עדכון:

מספר שעות לאחר פרסום כתבה זו, ובעקבות שיחה שקיים אהרון ורדי עם האחראים לסרט – הוסר הסרט מדף הפייסבוק הרשמי של חטיבת גולני.  

————————————————————————————————————————————–

14 מחשבות על “"הגענו לכאן לשחזר את הקרב"

 1. הסרטון לא מקובל עלי. תל פאחר נכבש ע"י כל פלוגות גדוד 12, הסיירת והשריון. הקרב שייך לכולנו ואין להפריד בינינו. אתמול כתבתי ליוזם הסרטון ודרשתי שהשחזור, גם אם הוא כוון רק להעצמת רוח הלחימה של הדורות הבאים בגולני ולא נועד לתעד את ההסטוריה, חובה לציין את המאמצים ומהלכם של כל הכוחות שהשתתפו בקרב. דרשתי לתקן זאת.

  Liked by 1 person

 2. אם זאת רמת הדיוק של קציני חינוך גולני אז מענין איזה עוד לוקשים מאכילים את החיילים.
  זאת הסכנה האמיתיתת לדיוק ההסטורי שעל שחזור קרב זה קציני חינוך העתידים לבוא יבססו את המורשת הבאה.
  הבנין נבנה עקום. את העובדות האמיתיות זורקים לפח.

  Liked by 1 person

 3. ראשית יפה שהחטיבה החליטה ליצור סרט על תל פאחר.התוצאה לא דומה ולא מזכירה את המציאות עובדה זו לדעתי פוגעת יותר מאשר ממחישה את הקרב ההארואי שהתרחש במציאות.היה ניתן ליצור שיחזור יותר אוטנטי ע"י תוספת פירוטכניקה .הדיווח בקשר כפי שהוא בא לידי ביטוי בשיחזור הזה מעוות את המציאות.אני באופן אישי לא התחברתי לשיחזור הזה,ואף ניפגעתי מרמתו.

  אהבתי

 4. על ספר ( של סיירת גולני ) רצוף מאית מן הטעויות מהסרט יצאנו להילחם שיתוקן או יורד ממדפי החנויות

  מי יוריד את הסרט הזה מן האקרנים? .

  במילה אחת בושה

  בשתי מילים בושה גדולה

  Liked by 1 person

 5. כשראיתי את הכתוב והסרט, חשתי בושה ענקית! לא רק באופן אישי,אלא גם בשם חבריי בפלוגה ג',ושאר הלוחמים בכוחות שלא הוזכרו! ושאר הפרטים שהיו שגויים! מי שערך את התסריט,לא עשה שיעורי בית ,והתמקד יותר ב"עלק" "מורשת".מין הראוי להביא את הדבר לדרג הגבוה בחטיבה ולהוציא תיקון והתנצלות ללוחמי הגדוד! וכן גם למשפחות השכולות שיקיריהם שהיו בכוחות שלא הוזכרו שנפלו!!!!!!

  אהבתי

 6. אחרי שמוציאים תקציבים גבוהים על סרטים מעין אלו צריך מישהו רציני שיבדוק אם המוצג תואם אל המציאות. נראה שנעשו טעויות בסיסיות בסרט זה ואני מקוה שהחטיבה תפיק לקחים בסרטי מורשת הבאים ותבדוק את העובדות עוד בטרם פורסמו. אחרת חבל על ההשקעה.

  אהבתי

 7. "אגרוף" החינוך? זאת בדיוק הבעיה, פעם בצה"ל ה"אגרוף" היה החלק הלוחם, כיום אלו כמה ילדים ויחצ"נים שמטפלים באינסטה ובטיקטוק… ובדיוק ככה זה נראה. לשם מה בכלל יצרו את הסרטון? לא חבל על הכסף? על זמן האימונים? מה בדיוק רצו להמחיש פה? רוצים מורשת? – יש את סרטון שחזור הקרב, מ-67'. אין צורך להוסיף דבר.

  אהבתי

 8. עדיף היה לעשות קליפ קצר וקצבי עם עשן ויריות ו"קדימה הסתער" ו"זיוה בידינו. רות סוף".
  מלווה במוזיקת רקע קצבית.
  משהו בסגנון תיק-תוק.
  אה… ובלי לציין שזה קרב תל-פאחר!!!
  במורשת תל-פאחר צריך לטפל בדחילו ורחימו. היא כמעט קדושה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s