חיבוק הדוב

האם במלחמת ששת הימים הרוסים לא רק יעצו לערבים איך להילחם, אלא גם נלחמו בפועל כחיילים מן השורה? * יש מי שחושבים שכן

אילוסטרציה: דגל בריה"מ ובו טנק רוסי בשירות צבא סוריה שנפגע במלחמת ששת הימים

"שבויים רוסים זוהי בדותה שאין לה שום אחיזה במציאות" [דוד אלעזר, אלוף פיקוד צפון 14.6.1967]

האם בחזית הצפונית במלחמת ששת הימים נלחמו חיילים רוסים לצד חיילים סורים ומצרים? האם בידי צה"ל נפלו שבויים רוסים?

צבאות ערב לפני מלחמת ששת הימים, ועד עצם היום, מחומשים, ערוכים, מודרכים ואף מנוהלים על-ידי דוקטרינה רוסית סובייטית ושלל אינטרסים שמוכתבים על-ידי הדוב הרוסי. רוסיה משתמשת במזרח התיכון כמגרש משחקים וכשדה ניסויים לאמצעי לחימה ומערכות נשק, שהיא מספקת לצבאות ערב.

משלל עדויות שיש בידינו בבלוג זה, של מפקדים ולוחמים בכל קרבות הגזרה בחזית הסורית, ב-9 וב-10 ביוני 1967, יש רק אזכור אחד על אפשרות של היתקלות בחייל רוסי. כך שמענו מברוך ברנדס, לוחם בסיירת גולני, שסיפר כי קרב הידיים של מפקדו, סרן ראובן רובקה אליעז, בתעלות תל פאחר, פנים אל פנים, היה מול קצין רוסי. ברנדס, שזכה לצל"ש על לחימתו, סיפר שזו היתה הערכה שהסתובבה בין החבר'ה, לא עובדה מוצקה.

עם תחילת מלחמת ששת הימים, ולאחר מכן בקרבות הרמה הסורית ב-10-9 ביוני, היו דיווחים על הודעות בשפה הרוסית, שנשמעו ברשתות הקשר הסוריות. היו אלה מומחי צבא או קציני ארטילריה רוסים, שמסרו למפקדים הסורים בשטח הוראות ופקודות. כדאי לציין כי בישיבות ממשלה הובע חשש שאם הרוסים יתרגזו יותר מדי על ישראל, הם עלולים להנחית כאן אוגדה שתילחם בצה"ל. מאפשרות כזו חשש גם שר הביטחון דיין, שבגלל זה התמהמה עד שהורה על פתיחת חזית שלישית לכוחות צה"ל, מול סוריה.

בכל זאת, רבים במדינה היו משוכנעים אחרי סיום מלחמת ששת הימים, כי בשורות הסורים והמצרים לחמו חיילים רוסים, וכי ישראל העלימה את הדבר כדי לא להחריף את המשבר מול הממשלה הרוסית, שגם ככה הושפלה אף היא מתוצאות מלחמת יוני 1967 וכלי הנשק מתוצרתה נחשפו במערומיהם מול אלה של המערב.

הצבא הרוסי צועד במוסקבה [מתוך הרשת]. מה הסיכוי שהוא נלחם במלחמת ששת הימים לצד צבאות ערב?

ב-4 ביולי 1967 נשלח אל ראש הממשלה לוי אשכול מכתב נזעם. הכותב היה טוביה פרידמן מחיפה, הידוע בפעילותו כצייד נאצים. במכתב הוא דרש להעמיד לדין מפקדים רוסים, שנתפסו כביכול על-ידי צה"ל: "כפושעי המלחמה יש להעמיד לדין בישראל את הקצינים הסובייטים שנפלו בשבי בשעת הקרב על הר הגולן, בחזית הסורית, ובסיני. הקצינים הסובייטים השתתפו באופן פעיל בפשעי המלחמה, בזה שהם בעצם ירו מן הקטיושות והתותחים על האוכלוסיה ועל חיילי צה"ל, בלי שהיה לנו מלחמה עם העם הרוסי.

"הרוסים ידעו היטב שאחרי הקרב וניצחונם [שיבוא] על חיילי צה"ל, התכוננו הערבים לרצוח את כל האוכלוסיה היהודית בישראל, ובזה להביא שואה חדשה על העם היהודי. לא די בכך שהרוסים סיפקו נשק מודרני בידי הערבים חינם, והעמידו לרשותם מדריכים וקצינים סובייטים, ולימדו אותם איך להשתמש בנשק מודרני זה, אלא הרוסים בעצמם ירו מן הקטיושות והתותחים בזמן הקרב.

"בשעת החקירה סיפר קצין רוסי בזעם: 'איזה חיילים סורים נתנו לי בהר הגולן – בקונייטרה? שנה וחצי לימדנו אותם איך לעבוד עם הקטיושות ובזמן הקרב ברחו החיילים והקצינים הסורים מפחד של הרעם והקולות של הקטיושות, ואנו הרוסים הצטרכנו לנהל למענם את המלחמה'. על כך בכה הקצין הסובייטי בזמן החקירה. לא היה לו איכפת בכלל שהוא הורג בנים צעירים ומשאיר אימהות שכולות בישראל, בשעה שילדיו ברוסיה נהנים מביטחון עם אימהותיהם. בשבילו מספיק שהוא מרים את ידו ונכנע. לכן יתנו לו ללכת בשלום הביתה במהרה, ובעוד חודשים מספר הוא שוב יתייצב כמומחה בין צבאות ערב, כי מה יש לו להפסיד?

"במצרים חיכו המומחים הנאצים ממחנות ההשמדה לשעבר ועוזריו של אייכמן, ברונר ו-ואגנר ממחנה סוביבור וצוות מומחים מלשכתו של גבלס, שאחרי ניצחון צבאי בעזרת הרוסים 'יטפלו המומחים הנאצים' בהשמדת האוכלוסיה היהודית בישראל (נישט דערלעבן וועלן זיי דאס). ובכן, מי משתף פעולה עם הנאצים גם כיום?

"יש להזכיר לעולם שבכל מחנות ההשמדה של הנאצים, כגון אושוויץ, טרבלינקה, בלז'ץ, מיידנק, סוביבור, היה צוות הרוצחים 80% אוקראינים במדים השחורים של הס.ס ורק 20% גרמנים נאצים שנתנו הוראות לביצוע הרצח. היום זה מעשה חדש. הרוסים מנהלים מלחמה למען מצרים וסוריה בגלל הנפט השחור ומלמדים את הערבים איך להרוג יהודים. הרוסים בכל תוקף לא נותנים אפשרות לשבת בשולחן אחד עם שכנינו ולעשות שלום איתם. הגרמנים הנאצים שנכנעו במלחמה, להם היה מותר לשבת עם המנצחים, ולנו אסור, כי הרוסי הפעם שמנהל מלחמה נגדנו, גם רוצה להיות שופט עלינו.

"הפעם היה לנו מלחמה עם 500 קצינים סובייטים, ובעזרת השם ניצחנו במערכה זו, אך הרוסים מבשרים שזה רק ההתחלה ואפשר להאמין להם. הדוב הרוסי רוצה להילחם בסתיו, ולא בקיץ, וזו הסיבה שהוציא את הדיפלומטים מישראל וישלח קצינים וחיילים לחזית. אם לא נקים צעקה ונסביר לעמי העולם את כוונת הרוסים, יהיו לנו בקרוב 50 אלף חיילים מרוסיה כ'מתנדבים'. יש להסביר לעולם וגם לערבים איזה משחק מלוכלך דורשי הצדק בעולם – הסובייטים, משחקים עם עמי ערב ורוצים לפתוח וייטנאם חדש דווקא במזרח התיכון. יש לצאת בחריפות נגד הרוסים, בלי פחד ולא להסס. עלינו לגלות את האמת ולספר לעולם מה השבויים הרוסים מספרים בזמן החקירה בישראל. להעמיד אותם לדין כפושעי מלחמה, וזה בהקדם האפשרי, לעיני כל העולם החופשי".

עד כאן לשון המכתב החריף [מקור: ארכיון המדינה], שהעתקים מהמכתב שלח פרידמן לשרים משה דיין ומנחם בגין. לא ידוע על מה הסתמך פרידמן בקביעותיו.

בתגובה למכתב ביקש ראש לשכת ראש הממשלה, עדי יפה, מאחד העוזרים בלשכה לענות לטוביה פרידמן. הוא כתב לו בפתק: "מאין למשוגע המספרים והעובדות על הרוסים, שהם מצוצים מן האצבע. אין אף שבוי רוסי! מה עונים לו?".

לא ידוע מה ענתה לשכת רה"מ לטוביה פרידמן. בכל אופן אין ראיות על לוחמים רוסים, שנלחמו במדי הצבא הסורי או המצרי, כל שכן חיילים כאלה שנפלו בשבי ישראל.

אם למישהו ידוע אחרת, הוא מוזמן לשתף.

———————————————————————————————————————————–

8 מחשבות על “חיבוק הדוב

 1. בסוף מלחמת ששת הימים הגיעה אוניה לנמל חיפה לפנות את אנשי השגרירות והדיפלומטים הרוסיים. האוניה עוכבה בנמל למספר ימים נוספים והשמועה אמרה כי האוניה מחכה לשחרור מספר יועצים סובייטים שלכאורה נלקחו בשבי הישראלי.. לא ראיתי חיילים סובייטים אבל ברשת הקשר היו הוראות ברוסית לחיילים הסורים לירות ארטילריה לכוחות העולים בהר ולא על הישובים…

  אהבתי

 2. אם הרוסים היו נלחמים במלחמת ששת הימים הם לא היו מצליחים לשנות את המצב. התבוסה היתה אותה תבוסה. האמל"ח הרוסי טוב פלוס אבל לא בשמיים, כל המיגים הוכרעו על ידי המטוסים הצרפתים שהיה לנו. היכולות הבנוניות של הרוסים התגלתה באםפגניסטן והם מתגלים שוב גם בימינו כשהצבא האדום תקוע עמוק באוקראינה חוטף כהוגן ובקרוב גנרל החורף יעשה בהם שמות ויקלף מהם את שאריות הכבוד. השד הרוסי לא כזה נורא כמו שחשבנו כל השנים. זה צבא של כמות עם איכות בעייתית.

  אהבתי

 3. אכן בעת שעלינו לרמה ביום 9.6.67 בעזרת מכשיר הקשר (GRC 300 כמדומני ) שהיה על הזחל"מ של מ"פ השריון הצליח אפרים אפשטיין סמל הקשר שהיה על הזחל"מ לקלוט תשדורות ברוסית שלא הבנו את פשרם.

  אח"כ היו שמועות כי קציני ארטילריה רוסיים מוקמו בקלעת נמרוד ומשם העבירו את הפקודות לטיווח הכוחות העולים לכיבוש הרמה.

  למי הועברו הפקודות הללו? לחיילים סוריים בעלי ידע ברוסית או לחיילים/ מפקדים רוסיים שהיו ביחידות הארטילריה.
  שאלה טובה

  אהבתי

 4. פייק ניוז, דימיון מפותח וקונספירציות הזויות היו כבר בשנת 67', לפני שמישהו בכלל חלם על אינטרנט, פייסבוק וטוויטר. לא היה פה חייל רוסי אחד, וגם מי ששמע קולות ברוסית בקשר כלשהו – מן הסתם מדובר היה בהפרעות קשר למיניהן, שאנחנו שומעים ברשתות גם כיום, כולל אפילו בסתם מקלטי רדיו, כשתחנה "עולה" על תחנה. הסיפור הזה מזכיר את ה"עדויות" על חיילים סורים שנקשרו למיטות במוצבים כדי "לשאוב" מהם דם… הפעם הראשונה (ובינתיים האחרונה) שבה השתתפו חיילים רוסים בלחימה נגד ישראל הייתה במצרים, במהלך מלחמת ההתשה, כשכמה יחידות שלהם איישו מערכות הגנה אווירית ואף טייסת קרב. מציע בחום לכל ה"ידענים" למיניהם, בכל תחום, ששומעים איזה סיפור מיד 10 ומאוזן 20 ומיד מעבירים הלאה, להתמקד תמיד רק בעובדות ממקור ראשוני ובדוק, שרואים מול העיניים, ולא במעשיות.

  אהבתי

 5. אני שמעתי במו אוזני איגור בשפה רהוטה כפי שכתבתי בהודעתי הקודמת

  לא הפרעות קשר ולא כלום

  ומאין לך המידע שלא היו חיילים רוסיים ברמה

  אהבתי

 6. רוב מנהיגי בריה,מ לשעבר היו אנטשימים שונאי ישראל כולל ברז'נייב שהיה באותו הזמן מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית. היו לא מעט בקיבוצים יוצאי ברית המועצות ששמעו במכשירי הקשר של המא'"זים בקיבוצי העליון את המומחים הרוסים מחלקים ציוני קואורדינטות למרגמות הסוריות. המטומטמים האלה דיברו חופשי בלי מלות קוד. ותיקי הקיבוצים שנולדו בבריה"מ האזינו ודיוחו על זה למי שצריך.

  אהבתי

 7. לעניין הכתבה .נכון הדבר שהיו במלחמת 67 ברמה קציני טווח רוסים אשר העבירו פקודות ירי ליחידות תותחנים זאת שמענו גם ביחידות הטנקים שעלו לרמה. וכן היו טייסים רוסים במיגים במצרים במארב המפורסם שעשו טיסנו הופלו 5 מיגים אחד מהטייסים הרוסיים נהרג. ובמלחמת יום הכיפורים היו טייסים מצפון קוראה אצל צבא מצרים. המודיעין קלט את התשדורות בין הטייסים הקוראנים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s