58 שנים להפגזת דן 64'

בדן מציינים 58 שנים להפגזת ה-13.11.1964, שהפכה בקיבוץ לאירוע היסטורי מכונן * איפה אתם הייתם כשהפגזים חוררו את בית התינוקות? 

הפילבוקס המזרחי לשעבר בקיבוץ דן – אחד משני הפילבוקסים ממלחמת השחרור. במלחמת ששת הימים נלחמו ממנו חברי הקיבוץ. לימים נהרס ובמקומו נבנתה עמדה אחרת [ארכיון דן]

"נזקים כבדים לרכוש – הרוח איתנה", סיכם עיתון "על המשמר" את התקרית הגדולה של ה-13 בנובמבר 1964, שבה הפגיזו הסורים את מוצב תל דן ואת קיבוץ דן.

התקרית שמסמנת את תחילתה של "המלחמה על המים" החלה בפרובוקציה של צה"ל, שנע עם זחל"ם על דרך גבול חדשה שנסללה לא מכבר, ושהסורים סירבו להכיר בלגיטימיות שלה. משם התפתחו העניינים לתקרית נרחבת שכללה טנקים, ירי ארטילרי ומטוסי חיל האוויר. משתתפי האירוע מהצד הסורי היו המוצבים בנוחיילה, תל עזזיאת, תל חמרה וזעורה.

גם אחרי 58 שנים, יהודית ארזי מצוות השימור בדן דאגה להזכיר לחבר'ה הצעירים בקיבוץ מהיום, ולחבר'ה הצעירים בקיבוץ מפעם, שהיום הם בני 75 פלוס פלוס, את האירוע המכונן בהיסטוריה של הקיבוץ.

קופצים ראש במשק דן לעיני הסורים בתל חמרה ובג'בל רוס [האוסף הציוני]

חברי דן 2022 קיבלו לרגל ציון המאורע קישור לסרטון "הגבול", שהופק באולפני ההסרטה של הקיבוץ לפני מלחמת ששת הימים ומתאר את שגרת החיים במשק היושב על גבול סוריה-לבנון. בסרט משולבים צילומים אותנטיים מההפגזה הכבדה ב-13.11.64. "זהו מסמך היסטורי-אותנטי, המביא את רוח התקופה והזמן בדרך של סרט עלילתי ולא תיעודי, ולכן יש לו ערך מוסף לצפייה, במיוחד לילדים בוגרים ובני נוער", כתבה ארזי.

מוקדש בהערכה לקיבוצי הגבול הצפוני באשר הם, לזכר הימים שבהם הסורים השקיפו עליהם ממרחק קצר ומטריד. הפגזות, הצתת שדות, מיקוש, גניבת עדרים, חבלות ברכוש – אלה היו הימים בצפון המזרחי. כל מי שמגיע לאצבע הגליל ולקיבוצי עמק החולה, הירדן והכינרת, כדאי שיידע ויזכור.

צפו בסרטון:

בנובמבר 2021 ערכו חברי הקיבוץ טיול רגלי מתל דן לכפר הסורי נוחיילה, לציון ההפגזה הגדולה – ראו כאן.

עוד בנושא – "הצלף והמג"ד.

2 מחשבות על “58 שנים להפגזת דן 64'

 1. לצערי הדור הצעיר בהווה לא מודע ולא רוצה להיות מודע שהקיבוצניקים היו אחראים במידה לא מעטה על בטחון מדינת ישראל ועל ביסוס קיומה. כל התקופה של חומה ומגדל שהתיישבה יש מאין בשדות בור ללא תנאים בסיסים עם מחסור חמור במים אבל הצליחה לעשות פלאות ולהקים קיבוצים פורחים ומשגשגים, היום כשמפריטים את המשקים תרומתם של הוותיקים נשכחה והקצבאות שהם מקבלים הם בזיון וחרפה מוסרית, אני מקוה שלפיתת תמנוני הקידמה עוד לא הגיע לדן דפנה ושות' שהיו החזית שלנו מול קו גבול סוריהץ

  אהבתי

  • מסכימה איתך מאד, עם כל מילה ! זאת הסיבה שאנחנו בדן, צוות שימור ומורשת, עומלים בהתנדבות כבר 10 שנים ונמשיך עוד ועוד להנחיל את מורשת דן לדור הצעיר, שלא פוגש את הספורים האלו במסגרת החינוך הפורמלי.
   מוזמן לבקר עם המשפחה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s