הטנק והמחאה

מאות מלוחמי מלחמת יום כיפור התגייסו באחרונה למאבק על דמותה של מדינת ישראל * למחאה שלהם הם גייסו צנטוריון מאיזור תל סאקי וגרמו לסערה * איל יפה, ממארגני המחאה, מסביר את השימוש בטנק לעניינים פוליטיים ויוצא נגד המשטרה שעצרה להם את השיירה ["הדיקטטורה כבר כאן"] * מנחם אנסבכר, מפקד תל סאקי ב-1973, מגיב: "הם צריכים להתנצל על השימוש בטנק"  

פברואר 2023, מחאת הטנק בצומת גדות [צילום "לוחמי כיפור"]

ביום חמישי בבוקר הגיעו סמיטריילר ודחפור לאיזור אתר תל סאקי בדרום רמת הגולן, ושלפו מהשטח טנק צנטוריון אכול וחלוד. הטנק הורם על המשאית, נעטף בבד שעליו נכתבו מילות מגילת העצמאות, ונע דרך קצרין וגשר בנות יעקב בדרכו למשמר הירדן הישנה.

כך החלה "מחאת הטנק" על המצב הפוליטי-חברתי ששוטף בימים אלה את המדינה, שאותו יזמו עשרות מלוחמי מלחמת יום כיפור, ואליו שותפים ותומכים עוד מאות רבות של לוחמים נוספים.

בתום טקס מרגש, שבמהלכו נישאו נאומים ומאות הגיעו לחתום על "מגילת העצמאות", הגיעה לפתע המשטרה, עצרה את המסע שהיה אמור להמשיך לקיבוץ דגניה ועיכבה לחקירה את המארגנים. התערבותה של המשטרה תדלקה את האירוע והעניקה לו פרסום ארצי, אולי אף יותר משציפו לו.

השוט קל אחרי שהועמס סמוך לתל סאקי. מימין: רוני לפבר, איל יפה, ינון דרור ושרלי עייש

יוזמה זו של אותם לוחמי יום כיפור נמשכה ביום שבת, 18 בפברואר 2023. נגמ"ש בריטי מתקופת המנדט הועמס בקיבוץ גשר על סמיטריילר והוסע אחר כבוד לחצר דגניה, כאן התקיים אירוע נוסף. מכאן היתה השיירה אמורה להמשיך לקיבוץ אלונים, לקיסריה ומשם להפגנה הגדולה בקפלן תל-אביב, אלא שעם סיום הטקס בדגניה הגיעו למקום שוטרי טבריה, שעצרו את המארגנים.

לפני שנמשיך, הערה חשובה: לאורך קרוב לעשר שנות קיומו של אתר "נעמוש", לחקר מלחמות ששת הימים ויום הכיפורים ברמת הגולן, השתדלנו להוציא מהעיסוק ומהשיח כאן כל דבר שקשור לפוליטיקה. אלא שברוח הימים שאחרי בחירות 2022 קשה להיות מנותק, בפרט כשלמחאה ההולכת וגוברת נגד הרפורמה המשפטית, או "ההפיכה המשטרית", השתרבבו לוחמי מלחמת יום הכיפורים, לרבות אחד הטנקים שהשתתפו בקרבות הבלימה בדרום רמת הגולן.

חשבנו שזה עניין מספיק חשוב כדי שנחרוג ממנהגנו. מחאת הטנק של דור מלחמת יום כיפור גרמה לסערת רוחות, בעיקר מצד רבים מלוחמי 1973, שאינם מזדהים עם המחאה וטוענים שהיא פוגעת בצה"ל ובכבודם של החללים.

הצנטוריון שהוחזר להילחם, רגע לפני שהשיירה נעה מדרום רמת הגולן למשמר הירדן הישנה

אחד ממארגני "מחאת הטנק" הוא איל יפה, מג"ד במילואים, שתחילת מלחמת יום כיפור מצאה אותו בסיום קורס קצינים. בקרבות הבלימה בגזרה המצרית הוא פיקד על טנק בגדוד 198 [אחיו עמיר יפה היה המג"ד] ונפצע קשה בקרבות היום השני, עם כניסתם להגנת מעוז מפרקת. לסיפורו המלא של איל יפה במלחמת יו"כ – לחצו כאן.

היוזמה נולדה בין חבריו לנשק, החל מהטירונות וקורס קצינים, שחברים כיום בקבוצת ווטסאפ. איל יפה: "דיברנו בינינו וראינו לאן הולכת המדינה, עם הגשת חוקים חדשים, שבעינינו ולא רק בעינינו הם דרקוניים. חיפשנו עשייה משמעותית במסגרת מאבק על דמותה של המדינה והחלטנו שצריך לחדד את הצורך לחזור למגילת העצמאות, שהיא הבסיס החוקי להקמת המדינה, ובעת החדשה היא המסמך הלאומי הכי חשוב אחרי התנ"ך".

הם חשבו לקחת מיתוס לאומי שאותו יציגו במחאתם, כמו האריה השואג מתל חי, או הטנק הסורי בדגניה. לבסוף החליטו על שוט קל מ-1973, שרבים ממנו פזורים ברחבי הגולן. "הטנק שאיתו נלחמנו במלחמת יום הכיפורים היתה האפשרות הטובה ביותר", מספר יפה, "הוא יהווה בסיס מצוין למגילה שאיתה נעטוף את הטנק ונצא למסע ברחבי הארץ, שבו האנשים יחתמו על המגילה".

דיקטטורה? על גופותינו. מתחת לגלגלי הסמיטריילר, מימין: שרלי עייש, אלישע דביר ואירית אביר מצוות ״ביחד עם לוחמי כיפור״

בתקשורת פורסם שהם לקחו את הטנק מאתר ההנצחה בתל סאקי, אבל יפה מכחיש בתוקף: "זה פייק ניוז מוחלט. אני עצמי אב שכול, חבריי הטובים נהרגו ברמת הגולן, אנחנו לא נוגעים באתרי הנצחה".

הם עשו סיור מקדים, בדקו 15 טנקים ולבסוף בחרו בטנק שעומד כמה מאות מטרים מצפון לתל סאקי. יצוין כי אחד מיוזמי המחאה הוא ניר עתיר, מט"ק בגדוד 74, שהשתתף בקרבות הבלימה של מוצב 116 ותל סאקי. יפה מספר שהם הופתעו לגלות את מימדי ההרס של הטנקים בשטח: "גנבי ברזל חתכו מהם חתיכות, כולל זחלים, והתברר לנו מתושבי הגולן שהם הגישו על זה תלונות רבות למשטרה ולא עשו עם זה כלום. הכלים האלה פזורים בשטח ונאכלים על-ידי גנבי מתכות".

בחזרה ל-1948. נושא הברן הבריטי מועמס בקיבוץ גשר בדרכו לדגניה

לאחר שהחליטו ללכת על הטנק ממלחמת יום כיפור, הם קיבלו פניות רבות מחברים להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה. אבל יפה וחבריו היו נחושים, כפי שהוא מספר: "לכל אלה שפנו, כולל קצינים גבוהים, הסברתי את הרציונל. התלבטנו בזה הרבה האם זה טוב, האם זה רע, האם זה לא יתהפך עלינו, והחלטנו שהעשייה הזו מבורכת. זה טנק, או גרוטאה של טנק פגוע, שמחזיק את המגילה ומעצים את כוחה. זה הדבר החשוב כאן, ואין בזה שום פגיעה בערכי צה"ל או פגיעה בזיכרון של חברינו, להיפך. הטנק במסע שלנו הוא שריד ממלחמת יום כיפור, שמייצג את התגייסותנו מול השבר הגדול שאיים עלינו ב-1973".

הם התכוונו לקחת את הטנק למסע של כמה ימים ולאחר מכן להחזיר אותו למקומו, אלא שהמשטרה קטעה את התוכניות. השיא היה בשבת עם סיום האירוע בדגניה, שבמהלכו נאמו גם ותיקי הקיבוץ שהיו בקרב מול הטנקים הסורים ב-1948. השיירה עם הנגמ"ש הבריטי, שהיתה אמורה להגיע בשעות הערב לתל-אביב, נעצרה על-ידי שוטרים, ואיל יפה וארבעה מחבריו נלקחו לחקירה במשטרת טבריה.

אירוע מחאת דור לוחמי מלחמת יום כיפור בקיבוץ דגניה

"נעצרנו בטענות סרק", סיכם יפה את החוויה הלא נעימה. "התחושה של כולנו מהחקירה היתה שזה נעשה במתכוון, במטרה לעצור את המחאה הלגיטימית שלנו. הנגמ"ש הבריטי הזה נמצא בהרבה מקומות בארץ, הוא חולק בעיקר אחרי מלחמת הקוממיות לקיבוצים רבים שיושבים בגבולות, כולל הקיבוץ שממנו אני בא, מעוז חיים. את נושא הברן קיבלנו מקיבוץ גשר ברשות ובאישור בכתב, ולקחנו אותו כחוק על גבי סמיטריילר. לדעתי, מה שעשתה המשטרה בא מהוראה פוליטית".

אנחנו אומרים לו שיש כלפיהם טענות רבות, שהם מכניסים פוליטיקה לצה"ל, טענות שמגיעות מלוחמים וממשפחות שכולות. יפה: "זה קשקוש מקושקש. אני לא קונה את זה. כמו שאני חייל, ככה אני אזרח, וכמו שאני אזרח ככה אני חייל. אנחנו נילחם על זה שהמדינה לא תהפוך לדיקטטורה. עצם זה שמפקד המחוז הצפוני הגיע להפגנה פקקטע של לוחמי יום כיפור, עם איזה נגמ"ש ממלחמת העולם השנייה, דיבר אלינו בזלזול, וכל משטרת טבריה היתה סביבנו, מוכיח שהמשטרה פועלת באופן פוליטי ושאנחנו כבר נמצאים בתוך דיקטטורה. לא נוותר גם אם יעצרו אותנו. זה מאבק צודק והכרחי".

מנחם אנסבכר: "שיבואו אליי לגינה בבית ואני אחבק אותם"

אתר תל סאקי. רבים מלוחמי מלחמת יום כיפור מתנגדים לשימוש בסמלים צה"ליים 

פנינו למנחם אנסבכר, שבמלחמת יום כיפור היה מפקד תל סאקי, וביקשנו את תגובתו למחאת הטנק. "אני לא רוצה להתייחס לעניין הזה כמפקד תל סאקי", אמר לנו, "אבל כאזרח אני יכול לומר שעניין הטנק היה לא ראוי והוא פשוט מעשה של היסחפות. אני מבין שהם חבורה של אנשים שמאוד מפוחדים מאיתנו, ואותי זה מעליב".

מי זה "מאיתנו"?

אנסבכר: "מאיתנו זה אלה שהצביעו בעד הימין. הם פוחדים מאיתנו מאוד, הם אחוזי אימה. אני מדבר עם חברים שלי שאני מכיר עשרות שנים. הייתי חבר שלהם, הייתי פקוד שלהם, הייתי מפקד שלהם, הייתי קולגה שלהם, הייתי איתם בצבא, במשטרה ובימ"מ, ופתאום אני שומע שהם פוחדים ממני נורא, כי קיבלנו את הרוב בבחירות. הם לא פחדו ממני כל השנים ואני לא פחדתי מהם. אני ידעתי שאין סיכוי שאני אוציא להורג ג'ינג'ים, והם חוששים שאני אחוקק חוק להוציא את כל הג'ינגים להורג. אני לא יודע מאיפה זה בא, זה מעליב אותי, זה פוגע בי. אני מבין שיש חשש, ואני רוצה לבוא ולחבק, אני רוצה לאכול ולשתות איתם, ולדבר על זה. נורא מפתיע אותי שהם כאלה אחוזי אימה ממני. כשאני שואל אותם – אתם באמת מאמינים שזה מה שאני אעשה לכם, הם אומרים לי – לא מנחם, זה לא אתה, אתה בסדר, זה מהדתיים האחרים, אבל איזה דתיים אלה? הם מציירים שדים על הקיר".

לסיכום עניין מחאת הטנק: "הם צריכים להחזיר את הטנק למקום, הם צריכים להתנצל. טנק זה לא בדיוק הסמל שהייתי בוחר למחאה. ראיתי שהם גם לקחו נגמ"ש מקיבוץ גשר ואני לא יודע מה יהיה הצעד הבא שלהם. אולי צריך לאבטח את הקרון שנמצא ביד ושם. בקיצור, הם צריכים להרגיע. אני מזמין את כולם אליי לגינה במעלה אדומים, ואני חוזר על מה שכתבתי בווטסאפ לחבר'ה שלי מתל סאקי, שהזדעזעו מהמעשה. כתבתי להם להרגיע, ולמי שלקח את הטנק אני קורא תחזירו אותו למקום, תגיעו לטקס יום הזיכרון הקרוב בתל סאקי, ומקסימום נרתק אתכם שבת, אבל לא יותר מזה. הם צריכים חיבוק גדול".

——————————————————————————————————–

42 מחשבות על “הטנק והמחאה

 1. מעניין אם זה עובד בשני הכיוונים. האם יהיה מקובל שלוחמים מששת הימים, שדווקא כן תומכים ברפורמה, יקחו ב"השאלה" את הזחל"מ מתוואי ההטיה בתל פאחר לצורך הפגנה בתרוץ שהוא במילא חלוד ולא חלק מהאנדרטה בתל עצמו? מה עם לוחמי תש"ח והמשוריינים משער הגיא?

  אהבתי

 2. הגזימו לחלוטין.
  אני פ… שמאלני אשכנזי פולני – אבל רבאק – לא הכל מותר – אפילו לא בדמוקרטיה. זה מהלך מכוער.
  עצה לחכמולוגים: יש טנקים להעמיס גם ב"עוז 77"

  אהבתי

 3. בזיון .ומעשה נבלה עשו אנשי השמאל שעקרו את האנדרטה ממקומה הטנק שלחם. כנראה שאין גבול לטרוף של השמאלנים.

  אהבתי

 4. אני משוכנע שחללי מוצב תל סקי מתהפכים בקברם בדיוק כמו מאות החללים הנוספים ברמת הגולן על מעשה הנבלה שעשו אנשי שריון חסרי אחריות שרותמים את ענייני הצבא לתועלתם. אתם רוצים להפגין תלכו להפגין אבל את הטנקים והתותחים תשאירו במנוחה.

  אהבתי

 5. הפילוג בעם והסדק העמוק המתרחב בין שמאל לימין מעמיד בשאלה את נושא החוסן הלאומי במלחמה הבאה. אני עושה מילואים ושומע את הקולות בשטח. אם כבר משתמשים בטנק ממלחמת יום הכיפורים כדאי להשתמש בו כסמל לאחדות שמשני צדיו יעמדו אנשי שמאל וימין. כל מצב אחר מעמיד בסכנה את סיכויינו לנצח את המלחמה הבאה.

  אהבתי

 6. נתחיל שיש מה לתקן בכל מערכת גדולה וגם במערכת המשפטית יש לתקן אבל…

  לא התיקונים שכרגע רוצים להעביר אלא תיקונים שישפרו את השירות לאזרח הנזקק לשירותי המערכת, שמשפטים לא ייקחו שנים ועוד כהנה וכהנה.

  מה שעכשיו מבקשים לעשות זו פשוט קץ לדמוקרטיה.

  ואיך יודעים כמה בג"ץ חשוב? פשוט

  כל מי שחש עצמו נפגע פונה אליו אם זה מהימין אם זה מהשמאל אם זה מיעוט כזה או אחר.

  ובאשר לאופי ההפגנות

  אנשים שהיו מוכנים למות למען המדינה הזו משמאל ומימין חילוניים ודתיים רשאים גם לעשות פעולות יוצאות דופן כדי להבהיר ולהעביר את המסר כולל שימוש מושכל בסמלים.

  ואני משוכנע שאילו היו שואלים את אלה ששילמו בחייהם האם המעשה הוא מוצדק התשובה הייתה חיובית.

  זה לא שלקחו טנקים פעילים ועלו על הכנסת באש חיה. ולמי ששואל . לא יקרה!!

  ולאדון מנחם אנסבכר אנחנו לא מפחדים ממך אנחנו מפחדים מהשליחים ששלחת לכנסת

  Liked by 1 person

  • נתניהו בהצהרה בכנסת: ״הם לא מקבלים את תוצאות הבחירות, הם לא מקבלים את הכרעת הרוב, הם לא מגנים קריאות לרצח של רה״מ, ובני משפחתו, הם לא מגנים קריאות לפגוע בחברי כנסת. הם חוסמים צירים וקוראים למרי אזרחי, הם קוראים בלי בושה למלחמת אחים ודם ברחובות. הם מאיימים בבריונות נגד ח״כים״.
   חשבנו שראינו הכל והיום בבוקר הם הגיעו לשפל חדש: הם ניסו הבוקר למנוע בכוח מח״כים לצאת מביתם ולהגיע לכנסת כדי לממש את הזכות היסודית ביותר להצביע. הם צרו על ביתה של ח״כ טלי גוטליב, שיש לה בת עם צרכים מיוחדים, ואומרים לה ״את לא תצאי מהבית והבת שלך לא תצא מהבית״. אלה הבריונים שמטיפים לנו מוסר?! שמדברים מעל ראשנו גבוהה-גבוהה על ערכים, על זכויות המיעוט והפרט, בשעה שהם רומסים עד עפר את זכויותיה של ילדה עם צרכים מיוחדים וזכויותיה של נציגת ציבור. אני מודה לאלה באופוזיציה שגינו את הדבר הנורא הזה, ולאלה שלא גינו – תתביישו לכם. נפלתם על הראש? מה קורה לכם? אין לכם גבולות? איבדתם את זה? אז מנהיגי המחאה מדברים על דמוקרטיה, אבל בפועל הם רומסים את הדמוקרטיה.
   אתמול הגיע חידוש נוסף לעיוות הדמוקרטיה מבית יוצר אחר: בשעה שציבור גדול קורא להידבר, יש מי שלא נותן לדבר. שמעתם? ״צריך להידבר אבל אסור לדבר״. אומרים לי: זה לא רק שאתה לא יכול לעסוק ברפורמה, אתה לא יכול אפילו לדבר על הרפורמה. אמה-מי-אתה? אתה בסך הכל ראש ממשלה שנבחרת ונתמכת באופן דמוקרטי על ידי 2.5 מיליון איש. ״אתם אמנם מייצג אותם, אבל אסור לך לדבר בשמם״. אני אמור לייצג אותם, בטלפתיה? כך נראית ״הדמוקרטיה הישראלית החדשה״: לא מכבדים את הרוב, לא נותנים להצביע, לא נותנים לדבר. א-גרויסע דמוקרטיה! אז אני אומר: מספיק עם תיאטרון האבסורד הזה. מספיק עם הדיבורים על סרבנות, ומספיק עם הסרבנות להידבר. כבר אמרנו לפני שישה שבועות: יש מקום להידברות, אין מקום לבריונות.

   אהבתי

 7. איל יפה זה המלח של המלח של הארץ,למי שלא יודע אבא של איל הוא אורי יפה מראשוני המפקדים בפלמ"ח, הקים את חטיבה 9 והיה מפקד אזור הגליל במלחמת העצמאות. בנו עמיר היה מח"ט 14 ונהרג בתאונת דרכים ב1977. יהא זכרם ברוך. בהצלחה במחאה.

  אהבתי

 8. לא לחמתי ב-1973, התגייסתי רק ב-1979 לחטיבה 188.
  אם זה עשוי להרגיע מישהו, שחושש ל"קדושתו" של הטנק הספציפי שנלקח מאזור תל-סאקי – זהו כנראה טנק שוט קל דגם ג', שלא היה קיים ב-1973. אני מניח שהטנקים הספציפיים שלחמו ב-1973 עברו הסבה או נמכרו לצבאות זרים, ולא שימשו כאנדרטאות. רק לאחר שיצא הטנק משירות בחטיבות המילואים, אפשר היה להקצות פרטים אחדים מהם לאנדרטאות. אני לא מבסס את זה על ידיעה וודאית, רק על השערה, שנתמכת בתאי מדוכות העשן שניתן לראות בצילום, משני צידי התותח. המדוכות האלה נכנסו לשירות בתחילת שנות ה-80.
  ולעצם העניין – שום דבר לא קדוש בעיני, גם לא המדינה. אבל ברור לכל מי שעיניו בראשו שאין כאן רפורמה משפטית, אלא מהפכה. הימין הקיצוני כבר פתח במלחמה בפועל, עבר על החוק בכמה סעיפים, וגם אילו הכל היה במסגרת החוק – אנחנו יודעים לאן עלולים להביא מעשים של שבירת הכללים, גם אם הם חוקיים.
  מלחמת האזרחים (ולא "מלחמת אחים" – מובילי המהפכה אינם אחים שלי) – המלחמה הזאת כבר כאן, והיא כוללת את ההסכמה שבשתיקה לכל מעשי האלימות הממשית כנגד מפגינים – מעשים שלשמחתנו היו בינתיים מעטים. אבל בחוסר הגינוי ובעידודם של מנהיגי ההפיכה להיאבק ב"בוגדים", ובציוצים הקוראים לטפל בהם כמו שמטפלים בבוגדים – זוהי קריאה לאלימות לכל דבר. ובזמן מלחמה, זאת יודעים כולם, לא מנהלים משא ומתן. את זה נשאיר לסוף, אחרי שננצח.

  Liked by 1 person

  • לא תנצחו. הניצחון כבר הושג בבחירות בנובמבר ואתם לא יודעים להפסיד בצורה דמוקרטית.
   מי שמסית וקורא למלחמת אחים אלו ראשי המחנה שלכם: חולדאי, אולמרט, לפיד ועוד.
   בדמוקרטיה מותר למנצח בבחירות להביא לידי ביטוי גם בחוקים את ערכיו. לא ראינו אתכם מוחים על הפגיעה בזכויות הפרט של המגורשים בחבל קטיף. שם אי אפשר להצדיק זאת בכך שהם היו ״מתנחלים״. הם יושבו שם על ידי ממשלות ישראל. אותו בבג״ץ שאתם מפחדים לגורלו לא היה אפילו מוכן להיענות להזמנה ולראות את המצב בשטח.
   אני לא חושש ממלחמת אחים כי אני מאמין בכוחה של אחדות העם הזה שהחזיקה מעמד כ2000 שנה בתנאים הרבה יותר גרועים. אני חושב שהפגנות הן דבר חיובי ודרך ביטוי צודקת למי שחש עצמו נפגע אבל חשבו טוב היכן הגבול.
   עם ישראל חי!!! אנשים אחים אנחנו? כן!!!!!

   אהבתי

 9. לכול המצדדים במעשה הנפשע של לקיחת האנדרטה לצורך מאבקתם של מתנגדי השינוי במערכת המשפט .אני שואל אתכם מדוע לא הפגנתם כאשר 35 שנים הייתה דיקטטורה של בית המשפט העליון על חיינו. והריסת מעמדו של בית המחוקקים.

  אהבתי

  • מר עטר אתה כניראה לא קורא מה כתבו בקשר לטנק שנלקח לא!! מאנדרטה!! או שאתה קורא אבל לא מבין מה אומרים. במיוחד למענך אני יחזור על זה- המארגן הדגיש שהוא לא לקח את הטנק משום אנדרטה והוא בעצמו אב שכול והוא לא נוגע באנדרטות. זה לא ימנע ממך ומאחרים להמשיך את השקר שוב ושוב, אז תהיה בריא אדוני העטר וכל היתר שימשיכו לספר כמה נוראי שסחבו את הטנק מאנדרטה וחיללו אותה..

   Liked by 1 person

  • הטנק לא היה אנדרטה אלא ניצב שם כקישוט לנוף ולהמחשה, כמו שיש עוד כמה וכמה טנקים דומים ברחבי הגולן; ו-"דיקטטורה של בית המשפט העליון על חיינו"? "הריסת מעמדו של בית המחוקקים"???? על מה לכל הרוחות אתה מדבר? תביט ימינה ושמאלה על המדינה שלך, מי הפריע פה למשהו? ישראל עלתה ופרחה, יש מאות התנחלויות, חצי מיליון מתיישבים, יש מיליון חרדים שעושים כרצונם – לא עובדים ברובם, ולא משרתים. איזו "דיקטטורה"??? צא מהפייסבוק, תתחיל לראות מציאות ולא שקרים והסתה. תודה.

   אהבתי

 10. לאייל וןלמובילי המחאה היקרים אם זה הטנק או הזחליל הבריטי עלו והצליחו והמשיכו במאבקכם למען עם ישראל ודור לוחמי יום כיפור ואל תתנו למשטרת בן גביר לשבש לכם התוכניות.

  אהבתי

 11. שואל בשביל חבר….
  הרי ידוע שבשנים האחרונות רוב הקצינים ובכלל רוב הקרביים הם מבני הציונות הדתית והמזרחים מהפיריפריה,
  מה דעתכם שהם יביאו את הטנקים בהם הם נלחמו בלבנון ובעזה ויעמידו אותם מול הטנקים החלודים שהבאתם אתם???
  אתם לא מבינים את הטירלול והטרפת שאחזו בכם כשהחלטתם להביא טנקים למאבק הזה???
  באמת נראה לכם הגיוני למשוך את הוויכוח הזה לכיוונים שכאלו???
  ראבק….
  יש דרכים להפגין להשפיע וכו'
  אל תאיימו על אף אחד במלחמת אזרחים או משהו כזה, הרי אף אחד לא ינצח במלחמה שכזאת, בטח לא פנסיונרים עם טנקים חלודים,
  היו בחירות לפני כמה חודשים מה לעשות שצד אחד ניצח???
  יהיה בעוד זמן מה בחירות נוספות תתאמצו ואולי תנצחו אתם או אז תוכלו להפוך את ההחלטות שלהם כרצונכם…
  בינתיים תפגינו בצורה דמוקרטית תשמיעו את קולכם כי זה מהות הדמוקרטיה אבל אל תהלכו אימים על אף אחד….

  אהבתי

  • אשר היקר,
   אני חולק עליך באשר לקביעה ש"רוב הקצינים ורוב הקרביים הם מבני הציונות הדתית". אכן, חלקם עלה בשנים האחרונות, אבל עדיין הצבא הסדיר הוא רק כעשירית מהצבא כולו. במילואים יש רוב מוחץ בעד הדמוקרטיה. בנוסף, הקרביים הם רק כרבע מכל הצבא הסדיר. ומעל כל זה – שני הבנים שלי שירתו ביחידות מובחרות, והם מעידים שעדיין חלקם של הימניים הקיצוניים שם בטל בשישים. תומכיו של בן-גביר משרתים בעיקר בחטיבת כפיר ובמג"ב, עם כל הכבוד להם, אבל הם לא מייצגים את כל היחידות הקרביות.
   סון טסו, שספרו על המלחמה הפך לספר קלאסי, כתב כבר לפני 3,000 שנה שהמטרה של קרב ומלחמה איננה להרוג או לכבוש, אלא – להוציא לאויב את החשק להילחם (אני ממליץ גם על ספרו של עופר שלח, שם הוא חוזר ומסביר את הקביעה הזאת). כרגע יש לאויבים שלנו, האדונים רוטמן ולוין (ומפעיל הבובות נתניהו), הרבה חשק. והסיבה לכך היא שהם עדיין לא מבינים, שבמלחמה שהם פתחו, הם יפסידו, מפני שהכוח (הפיזי) נמצא אצל הרוב, ואצל שוחרי החופש והדמוקרטיה – חופש הדעה והחופש המדעי והטכנולוגי הם מה שנותן לנו את הכוח. הקרב המוצלח ביותר הוא זה שבו לא יורים בכלל, כי האויב מבין שאין לו סיכוי לנצח. לכן אני משקיע את המאמץ בכתיבת התגובה הזאת, כי אני רוצה למנוע את המלחמה (אם כי אני מעריך שזה כבר מאוחר מדי – הם כבר לא ישתכנעו, ולכן הדם יישפך. אבל הוא לא יהיה לשוא).

   אהבתי

   • אבנר היקר,
    באשר למשרתים ביחידות הקרביות לא התווכח אתך כי זה לא העניין המרכזי,
    יש שתי נקודות שקצת התבלבלת בהם בתגובתך,
    1. לוין רוטמן ונתניהו הם הם האויבים שלנו? סלח לי אבל ירדת מהפסים באמירה הזאת, אתה יכול לחלוק עליהם קשות אבל מכאן ועד אויבים יש עדיין מרחק רב.
    2. הרוב מה לעשות מצדד ברפורמה, ולראיה היו לנו בחירות לא מזמן….
    ולא ישפך כאן דם ולא נעליים, די עם האיומים הללו, כשאישרו את הסכם אוסלו על קולותיהם של הערבים אף אחד לא שפך דם ולא התפרקה לנו המדינה, כנ"ל בהתנתקות, עברנו משברים גדולים מהמשבר הנוכחי, הכל בסדר, שום דבר לא ישתנה פה לא לכאן ולא לכאן.
    רק מדהים איך שאחד יהיר בעל בלורית עם רקורד של הסתערות בביטאון במחנה מצליח להטריל רבים וטובים שעשו דבר או שניים בחייהם.

    אהבתי

    • תודה אשר על תגובתך המנומקת.

     1. לוין ורוטמן הם האויבים של הדמוקרטיה. מדינת ישראל הוקמה ראשית כול כמדינה דמוקרטית, המבוססת על שיוויון, חופש ואיזונים, כפי שמצהירה מגילת העצמאות. זה מעבר לכול ויכוח על ימין ושמאל. לוין ורוטמן מנסים לשנות את זה – יש רוב עצום של מומחים ושאינם מומחים, שאומרים לך שהמדינה כבר לא תהיה אותה מדינה. וכפי שמלך צרפת לואי ה-16 או תומכי העבדות בארה"ב הפכו למכשול בפני הדמוקרטיה, והדרך היחידה להיאבק בהם הייתה במלחמה, כך לוין ורוטמן בחרו להיות האויב של רוב הציבור.

     2. העובדה שהימין ניצח בבחירות, אין פרושה שהרוב בעד שינוי המשטר בישראל. בכל משאל או סקר שתבחר, אתה תמצא שאין רוב בציבור למהלכים האלה – הם תוצאה של סיטואציה פוליטית זמנית, שנובעת מרצונו של נתניהו לחמוק ממשפט. אם לא היה לו צורך נואש, אז אפילו נתניהו לא היה דוחף מהלך כזה – עובדה שלא עשה זאת במשך 15 שנה, ואף הגן בעקשנות על מערכת המשפט (כפי שהעיד אהרן ברק).

     3. "קולותיהם של הערבים" – על פי אותה מגילת עצמאות, הם אזרחים שויי זכויות בדיוק כמוני וכמוך, ועל כן הסכם אוסלו עלה בקנה אחד עם הדמוקרטיה, גם אם חלק גדול מהציבור התנגד לו.

     4. מלחמת אזרחים כבר החלה, וכבר נשפך דם של מספר קטן של מפגינים, בעידוד שקט של נתניהו וחבר פושעיו. במלחמות אזרחים נשפך דם, וההיסטוריה מלמדת שלא לשווא. אני מקווה שזה יימנע, אבל אני מעריך שלא.

     5. אני לא חושב שרקורד צבאי הוא בהכרח רלוונטי למנהיגות, אבל אם אתה כבר מזכיר את הרקורד של לפיד – חבל שאתה מתעלם מהרקורד ה"קרבי" של סמוטריץ' (חצי שירות), בן-גביר (משתמט), רוטמן (מש"ק דת) ולוין (8200). האם עיתון במחנה פחות חשוב מכל אלה?…

     אהבתי

     • האמת אבנר יקירי לא התכוונתי להמשיך את הוויכוח הזה שכנראה לעולם לא יגמר,
      אבל בכל זאת אמליץ לך ללכת וללמוד מאחד מגדולי הדמוקרטים בהיסטוריה הלא הוא נשיא ארצות הברית המנוח אברהם לינקולן שאמר בנאומו המפורסם הידוע כנאום גטיסברג שדמוקרטיה היא שלטון העם על ידי העם ולמען העם,
      אהרון ברק לא ממש מסכים לקביעה זאת של לינקולן מבחינתו דמוקרטיה זה מה שהוא וחבריו חושבים שנכון לעם ולא שום דבר אחר,
      אפשר לדבר על שמרנות מול פרוגרסיביות אלה מכאן ואלה מכאן, אבל אנא מכם עזבו את הדמוקרטיה, היא לא חשובה לכם לא בשמה אתם מדברים ולא אותה אתם רוצים.
      הרפורמה עבור תעבור וכולנו נלמד לחיות עם זה בשלום ותשקוט הארץ.
      לא תהיה מלחמת אחים או מלחמת אזרחים כלשונך, אנחנו חזקים מזה.
      אין כאן אויבים לא אלו ולא אלו, אף אחד גם לא שפך דם של אף אחד וטוב שכך.

      אהבתי

      • אשר היקר לי באמת,
       רק מספר תיקונים:

       1. צפה בבקשה בתוכניתו של רוני קובן, בו הוא מארח את אהרן ברק. ברק מסביר שם מעולם לא היה בכוונתו לשנות את החלטות הכנסת, אלא לבצע את תפקידו כמגן הדמוקרטיה, בשליחות של אותה כנסת שנתנה את המנדט הזה לבית המשפט העליון (בחוק יסוד החקיקה).
       https://www.kan.org.il/item/?itemid=145400

       2. אם אתה חושב שה"רפורמה" נעשית למען הדמוקרטיה (ולא חלילה כדי למלט את נתניהו מהמשפט), אז שאל את עצמך מדוע נתניהו לא ביצע אותה ב-15 השנים האחרונות; מדוע לוין סרב להצעתו לקבל את תפקיד שר המשפטים בעבר, בתנאים שהיו לנתניהו אז (כשהוא עדיין חשב ש"לא יהיה כלום" במשפט, ולכן לא הסכים לאפשר ללוין לבצע את ה"רפורמה").

       3. עד היום הותקפו, נפצעו וגם דיממו מספר מפגינים (קטן לשמחתנו) בידי ביביסטים חמומי מוח. איש ממלחכי הפינכה של נתניהו לא גינה זאת, להיפך – הילד של נתניהו ממשיך לצייץ שצריך לטפל בהם "כמו שמטפלים בבוגדים, וזה לא כלא".
       קרא כאן:
       https://www.ynet.co.il/news/article/b1e1wthts

       אהבתי

       • זהו זה,
        פה איבדת אותי…

        1. אהרון ברק עצמו אומר שהוא מגן על הדמוקרטיה… חחח.. הצחקת אותי…
        אלא מה? יגיד שהוא נישל את זכותו של הרוב להכריע על ידי שלוחיו בכנסת????
        האיש הזה לא ממש נחשב בעיני אמין ורציני…
        בנאדם שחושב שהשמש זורחת לו כל יום אתה יודע מאיפה וסליחה על הביטוי….
        הוא מתנשא יהיר וחצוף שיושב מולו מראיין מלטף שלא חושב לרגע להקשות עליו ולשאול שאלה אחת לעניין….

        2. אכן ביבי הוא לא אלוקים מבחינתי וגם לא סגנו, הוא בטיפשות חשב שאם יגן על החונטה המשפטית הם לא ינסו לחסל אותו על זה שהוא מעז להיות מנהיג הימין, אבל גם הוא מבין היום שהוא שגה.

        3. אני לא ממש מאמין לאתר הזה אבל אם זה נחשב בעיניך שפיכות דמים מצבנו טוב….

        זכור רק דבר אחד, מלחמת אחים לא יהיה כאן כי לטנגו צריך שניים והימין כבר הוכיחו באלטלנה שהם לא ילחמו נגד אחים שלהם….

        אהבתי

    • "אף אחד לא שפך דם"? אני מכיר לפחות אחד, מישהו בשם יצחק רבין, רמטכ"ל לשעבר וראש ממשלה, לצד עוד כמה וכמה יהודים וערבים ששילמו בחיהם עוד קודם. תמיד מצד מסויים, אחד, של המפה.

     אהבתי

     • דיברנו על המצב הנוכחי…
      זה אותו יצחק רבין שעמד על התותח הקדוש בחופי תל אביב ב 22 ביוני 1948???
      שלא יובן פה חלילה שאני מקבל את הרצח הנורא ההוא שביצע חלאת אדם….
      בשום דרך אי אפשר להצדיק רצח וכל שכן רצח פוליטי…
      לגבי רוצחים מצד כזה או אחר עם בערבים עסקינן גנדי גם כן נרצח פה על ידי מישהו….
      אבל אף אחד לא מתעסק פה בסימטריה, מה שקורה כרגע זה שמנהיגי השמאל ובראשם יאיר לפיד אהוד אולמרט אהוד ברק ורון חולדאי מסיתים פה בצורה פראית והרצח הבא אם חלילה יבוא רשום כבר על הקיר וזה יהיה משמאל לימין…
      שלא לדבר על הפנינים שנאמרו על ידי אהרון ברק המתנשא….
      קודם כל צריך להרגיע את השיח וצריך להבין שמאלימות אף אחד לא ירוויח, אחר כך ניתן יהיה להתווכח עניינית על טיבה של הרפורמה.

      אהבתי

  • מנחם יקר
   אף אחד אינו מפחד ממך או מהדתיים. כולנו יהודים אוהבי ישראל ואוהבי אחינו. גם הגינג'ים עונדי הרולקס, וגם הג'ינג'ים האחרים, המיבבים כשהם עונדים שעוני קרטיה. חבל שאתה נגרר אחרי תעמולת פשקוילים.
   מודאגים מאוד מהיוזמה של כמה אחדים, שהחליטו להשתלט על המערכת הדמוקרטית, ולהפכה לכלי משחק בידיהם ובעיקר לצורכיהם האישיים ולא אוסיף. גם אתה ויתר חבריך הדוסים- אנשים טובים ויקרים- תמצאו עצמכם נרמסים יום אחד בידי אותה המערכת האנטי- דמוקרטית שהרפורמציה מארגנת כאן.

   Liked by 1 person

 12. זה מקרה ראשון במדינה שנעשה שימוש במשטרה לסקל שיירת מחאה. אם לקיחת הטנק (ליומיים) מתל סאקי הוא מעשה שאינו חוקי ניתן היה לתבוע את הנהג או את יוזם השיירה לבית המשפט ולהמתין לפסיקת השופט.
  לראות כ- 250 קשישים בגילים 75 עד 90 מתארגנים לצעדת מחאה. כולם בוגרי מלחמות , ששת הימים ויום כיפור, ושירות מילואים ארוך. אנשים שתרמו וסיכנו חיים. וכל המאחד אותם דאגה לעתיד המדינה.
  ולחשוב שקצין משטרה צעיר בהוראה של אישיות אנונימית (אולי השר לביטחון פנים) מצליח לסקל את שיירת המחאה של האנשים הטובים שהתאספו במשמר הירדן ההיסטורית, מעשה מרגיז ביותר…

  אהבתי

  • מצטער זה עיוות של העובדות. זו לא השיירה הראשונה שנחסמה. אוטובוסים שיצאו מקרית שמונה, מעלות, שלומי ועוד כדי לתמוך בהפגנות נגד הגירוש מגוש קטיף נעצרו בהוראת היועץ המשפטי על ידי המשטרה עוד לפני שעברו את חיפה בדרכם דרומה. נערות בנות 14 נעצרו לשבועות ״עד תום ההליכים״ רק כי הפגינו נגד הממשלה.

   אהבתי

  • אהרון ברק הוא לא רק מתנשא שהרס את המשילות בארץ הוא שגרם לבג"ץ להיות השליט היחידי ופעל כדיקטטור בכול דבר וענין. שהאלוהים ישפוט בין עם ישראל ובין השמאל.

   אהבתי

 13. אנשים שחושבים שהם הם מקור החכמה בעולם ורק להם מותר לחשוב מה טוב ומה נכון,
  תתרגלו, אתם מיעוט וישנם אנשים נוספים והרבה שיודעים לחשוב והם לא פחות חכמים מכם,
  הרפורמה היא צו השעה כדי למגר את הדיקטטורה השיפוטית שחולל אהרון ברק המתנשא.

  אהבתי

 14. היום בבוקר נגרקר יצחק ועוד אנשים שקשורים למקום הגיעו לתל סאקי וביקשו סליחה מחללי המוצב על השימוש הפוליטי שנעשה בטנק.

  אהבתי

 15. לא משנה מה לקחו למחאה ומה ניסו, הכוונה היתה טובה וכולם צריכים לזכור שכולנו עם אחד וצבא אחד, כשתינתן הפקודה ימנים ושמאלנים חילונים ודתיים ידהרו באותו טנק אל המטרה ויהיו בנגמש אחד. את זה צריך לזכור ואת הכלים לא לשבור.

  אהבתי

 16. רבותי תפתחו חלון ותראו מה נעשה בחוץ. צונאמי דמוקרטי, מחאת המונים שמחלחלת מלמטה למעלה. רגעים מרשימים ומרגשים של אזרחים שאכפת להם מהמצב.
  זכרו – ישראל מושתתת על שני דברים מהותיים – 1. בית לעם היהודי. 2. משטר דמוקרטי. והדגש הוא על מדינה דמוקרטית. על זה המלחמה שאין לה תקדים בהסטוריה שלנו והיא באה מהלב ומהראש ולכן המחאה תצליח.
  הימין נבחר לכנסת ברוב קולות, נכון, אבל אין לו מנדט לשנות את המשטר בישראל אחרי 75 שנים בצורה כה חד צדדית ודורסנית כלפי חצי עם אחר.
  לוחמי עבר וטראנים שלוקחים טנק לרתום אותו למאבק זה רעיון מקורי שיש לכבד. גם אם בטעות נלקח הטנק מפאתי אתר זיכרון חזקה עלי ואני משוכנע שזה נעשה בתום לב ולא מתוך כוונה לחלל אתר זיכרון. זה נעשה רק למען מטרה אחת. כי אין לנו ארץ אחרת. לחבורה הלוחמת האכפתניקית בתל אביב בירושלים ובכל רחבי המדינה בכל מצב ובכל מזג אוויר לכל אלה אני מצדיע.

  אהבתי

  • לך תלמד קצת מה זה דמוקרטיה…

   רפורמת לוין בסה"כ באה להשיב את המצב בישראל למה שהיה לפני שהשופט ברק עשה כאן הפיכה משטרית בכך שהוא שם עצמו מעל הכנסת, עד עכשיו מי שהגן עליו ועל מערכת המשפט מלאזן אותם בחזרה היה בין היתר נתניהו שכנראה גם אותו היה מי שהחזיק בגרון כמו את מנדלבליט, אבל עכשיו אין לו ברירה כי העם אמר את דברו ובבחירות שדיברו בו בעיקר על מערכת המשפט הרוב הכריע בעד רפורמה.

   לא שמענו אתכם בוכים על דורסנות כשגירשו פה עשרות אלפי אנשים מבתיהם והוציאו את מתיהם מקברם בשם הרוב הפרלמנטרי.
   שלא לדבר על כך שהלכו וחתמו הסכם עם מדינה עויינת העבירו להם שטח ריבוני מבלי לקיים על זה אפילו דיון בכנסת,
   ואת זה לא עשו ממשלה נבחרת אלא ממשלת מעבר באין פוצה פה ומצפצף….

   אי אפשר להחזיק את המדינה בגרון, תעשו מה שאנחנו רוצים יהיה פה שקט אם לא נשרוף את המועדון…

   קחו בחשבון שיש אן אנשים נוספים אם דעות אחרות משלכם,
   הכי הרבה שאתם יכולים לעשות זה לשכנע אותם עד לבחירות הבאות ולקוות לניצחון שלכם, והיה ותנצחו תשנו את הרפורמה או תבטלו אותה כרצונכם,
   זהו מהות הדמוקרטיה, העם בוחר ונבחריו אמורים לעשות את מה שהבטיחו ובשמם נבחרו.

   יש לי כבוד למפגינים אבל אין לי כבוד לאנרכיסטים שרוצים להרוס את המדינה והי מה….
   יש אמנם כאלה שמפגינים במסגרת החוק אבל לא מעט מהם מפירים את החוק ועושים מה שבא להם כי להם כביכול הכל מותר….

   כשחרדים מתנחלים ואתיופים חסמו צירים המשטרה ידעה להשתמש במכתזיות בואש ופרשים, אותו דבר אני רוצה לראות מול אנרכיסטים מכל כיון, וזה בשם השיווין הקדוש שאתם מדברים עליו.

   תצא מכאן הקריאה לא לאלימות לא להסתה ולא לאנריכיזם.

   אהבתי

 17. הייתי באירוע בדגניה. משוריין אנגלי עם מגילת עצמאות, אוירה נעימה. כולם על הדשא. לא מפריעים לאף אחד. עד שהגיעו כמה אנשים עם מדי משטרה ועצרו הכל בטענה מופרכת שאנחנו מפריעים לסדר הציבורי. סליחה איזה סדר ציבורי בדיוק? דווקא אחרי שאתם הגעתם נוצרו שיבושים בתנועה. על מי אתם עובדים? אלופים בלהפוך את היוצרות. קיבלנו דוגמית איך תראה המשטרה במשטר דיקטטורי. כאן אצלנו במדינת ישראל.

  אהבתי

סגור לתגובות.