בואו לתל פאחר

איתן תגר, שנפצע קשה בקרב תל פאחר, קורא למורי דרך לכלול את האתר במסלולי הטיולים שלהם

תל פאחר, ינואר 2016, איתן תגר שנפצע קשה בקרב תל פאחר – מול טירוני גולני

מאת איתן תגר

תל פאחר – מתוך ליבי!

פנייה אישית  למורי דרך ומדריכי טיולים

פנייתי אליכם, לכל מי שמוביל אנשים בשבילי הארץ הזאת,  בעקבות לוחמים ולזכרם של אלו שנשארו שם לנצח. אני מבקש לשתף אתכם במה שאני מרגיש אחרי 56 שנים, מאז ששכבתי שם על הגדרות של תל פאחר, שותת דם ומשוכנע שאני נושם את נשימותיי האחרונות.

ואומר כאן רק את מה שעולה במוחי הזקן בקשר לתל פאחר, מוצב הדמים שנכבש על-ידי יחידות גולני ופלוגת טנקים במלחמת ששת הימים. חשוב שתדעו: בעשר השנים האחרונות שידרגנו את תל פאחר, והמקום הינו אתר ההנצחה הראשי של חטיבת גולני במלחמת ששת הימים. בתל ניתן לשמוע 15 קטעים מוקלטים של לחימה (בסריקת בר-קוד, חלק מהם בנקודת הקרב, בעברית ובאנגלית). במקום – אבני זיכרון המובילות את המבקר מאבן לאבן, מנופל לנופל, ותעלות, בונקרים, וזכרונות של קולות וריחות.

לאחרונה התגלגלו לעיניי כמה הצעות טיולים ומסלולים בעקבות לוחמים, ובחלקם מוצע סיור ברמת הגולן. בסיורים ניתן למצוא אתרים מדהימים ומסלולי קרבות, כולם ראויים ומשקפים את ההיסטוריה של צפון מדינת ישראל, רק שרוב המסלולים אינם כוללים את תל פאחר כאתר לביקור.

ואני זועק כאן את קולם של 34 לוחמי גולני ושריון, שנתנו את חייהם בקרב הזה. אני בוכה כאן את קולו של שירזי, ששכב על הגדר ואחר כך חטף כדור בראש ועצר; אני נקרע כאן לזכרו של המג"ד קליין, שעלה על ראש התל וצלף סורי הפיל אותו, וגם הוא נדם לנצח; של רובק'ה מהסיירת, שנלחם בחייל סורי בידיים חשופות, כי נגמרו לו הכדורים, וקרינסקי הג'ינג'י, ותשבי המ"פ, ועוד שמות וזכרונות, וגיבורים דוממים.

הסיור בתל פאחר מעביר אותך בחיבור ישיר לרגעי הגבורה והמופת באותו יום שישי אחר-הצהריים, של אותו קרב נוראי שבו לוחמי גולני השליכו את עצמם מנגד, עד שנכבש התל והובקעה המערכת הסורית המבוצרת ברמת הגולן. עד שהוסר האיום על יישובי אצבע הגליל ונפרצה הדרך לקוניטרה.

אנו שלחמנו שם מאמינים שזכר האחים שנפלו יישאר איתנו לתמיד, אבל יותר מכך אנו מאמינים שכל מי שיבקר בתל פאחר, ייקח אתו חוויה מרגשת שתעשה אותו ישראלי טוב יותר. ומה כבר ביקשנו בימים טרופים אלו.

לפני כשנה יזמתי את פרויקט "אבנים מדברות" בתל פאחר, דאגתי למימון וסייעתי בהובלתו עד לסיומו המדהים. כעת התחלתי לעבוד על תוכנית פעולה, כדי לשכנע מורי דרך בישראל לקחת את הקהל שלהם לביקור בתל פאחר. זו המשימה והשליחות שלקחתי על עצמי – להביא את עם ישראל לתל פאחר, כדי שילמדו גבורה מה היא. ולא רק מדריכי טיולים, פנייה זו מופנית גם לכלל האזרחים: אם אתם מטיילים ברמת הגולן ומחפשים אתר אטרקטיבי – שימו "תל פאחר" בווייז ותגיעו. בזמן שהילדים יתרוצצו בתעלות ובבונקרים, אתם תוכלו להתרשם מהקרב שהיה כאן ב-1967 ומהנוף המרהיב של אצבע הגליל ודרום לבנון.
בתודה מאיתן תגר – גולנצ'יק ואיש הנדסה, שחלק מנפשו נשארה לתמיד בתל פאחר.

קטע השמעה לדוגמה – אלון בן דוד על פלוגה ג' (ראו קטע 5) https://www.tel-faher-golani.org.il/#map

9 מחשבות על “בואו לתל פאחר

 1. לאחים שלי לנשק ובדם! לזכר הנופלים! ערב יום הזיכרון ! הפיצו את הפניה הזאת לכל מי שאפשר : מורים מדריכים תנועות נוער, מכינות, סטודנטים ובעיקר מורי דרך. אנו מחוייבים למורשתנו.

  Liked by 1 person

 2. שמח שסוף סוף בקשה זו עולה על פני השטח, לצערי הפורום הזה אינו מספק, יש לבדוק עם משרד התיירות ו/או גורמים אחרים לפרסם וליידע ברבים על אתר מורשת זה שהיה הקרב הקשה ביותר ברמת הגולן במלחמת ששת הימים.

  Liked by 1 person

  • למילר – עשה זאת! כתוב למדריכי טיולים למורים ולכל מי שתמצא לנכון רק הפצה רחבה של הקריאה תוביל ליותר ביקורים באתר המורשת. אפשר לצרף את המכתב שלי.

   אהבתי

 3. כמי שהיה שם לפני מס ' שבועות יכול להעיד שהאתר יפה מאוד ומטופח ונקי. לא מזכיר כלל את האתר שלפני כמה שנים שעזובה והזנחה היו מנת חלקו. מקום ששיטחו גדל וכדאי מאוד לבקר בו.

  אהבתי

   • ידיעה שהופיעה לאחרונה :
    " אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, יחד עם קק"ל ובשיתוף המועצה אזורית רמת הגולן, יוצא בפרויקט מקיף לשיפוץ ושדרוג של עשרות אנדרטאות לזכר חללי מלחמת יום הכיפורים, הפזורות ברחבי רמת הגולן. אתרי ההנצחה שהוקמו לאחר המלחמה ומספרים את סיפורי הקרבות והנופלים, יעברו שדרוג משמעותי,,,,".
    חטיבה 8/גדוד 129 , לתשומת לבכם !

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s