אל תעלימו עין

50 שנה אחרי שכוחות הנדסה של צה"ל החריבו את הכפר עין פית, מתכנן כעת צה"ל לפגוע פעם נוספת בכפר הציורי ולהקים על חורבתיו מבנים לאימונים * אלפי אזרחים מרמת הגולן ומכל הארץ מתגייסים להצלת פנינת הטבע הפראית 

ציורי ומהודר. הכפר עין פית בעבר

נסענו לעין פית, מדרגה אחת מעל תל פאחר. הסתובבנו בכפר הציורי היפהפה, ושאלנו את עצמנו למה צה"ל רוצה להרוס אותו פעם שנייה.

תוכנית בינוי של משרד הביטחון וצה"ל רוצה לבנות בכפר כ-80 מבנים, שישמשו לאימוני לחימה בשטח בנוי של צה"ל. התוכנית דלפה באחרונה לציבור, או שהודלפה, ולא ברור עד כמה המועצה האזורית גולן מודעת לנושא ומה דעתה על כך. לרשויות אחרות כמו החברה להגנת הטבע, או עמותת שומרי הגולן, העניין לא היה ידוע עד לא מזמן.

תוכנית הוכנה בוועדה סודית שעוסקת במבנים ביטחוניים, שם צה"ל עושה כבתוך שלו, בוחר לעצמו קרקעות לפי איך שמתאים לו, ואין כמעט לבעלי עניין או הציבור בכללותו שום יכולת והזדמנות להביע התנגדות ולהסביר למה התוכנית שגויה ומזיקה לסביבה, וגם בגלל עניין זניח כמו נוסטלגיה, שימור ואותנטיות. אחרי שצה"ל סיים להכין את התוכניות, פתאום בדרך נס דבר קיומה נחשף, ועכשיו לך תנסה להחזיר את הסוסים ששוחררו בדהרה.

עין פית, מראה כללי

עגלה ואמא על הדרך הראשית בעין פית

המעיין של עין פית. זורם מערבה ובהמשכו מתמזג עם נחל פרע

הכפר עין פית عين فيت – ובתרגומו מערבית "העין הנפלאה" או "העין החדה", שוכן כ-5 ק"מ ממערב לעיירה מסעאדה וכ-14 ק"מ צפונית מערבית לקונייטרה, בירת רמת הגולן הסורית עד למלחמת ששת הימים. תחתית הכפר נמצאת בגובה כ-470 מטר מעל פני הים והפסגה כ-620 מטר.

הכפר העלאווי הוקם על מורדות המערביים של הגולן, המשתפלים לכיוון עמק החולה. תושביו עסקו בחקלאות – גידולי דגנים, ירקות, פירות, דגנים, צאן ובקר. איזור הכפר משופע במעיינות, שהבולט שבהם הוא עין פית, שהוא נביעת מים צלולים.

קבר עתיק בעין פית

מאתר "גולן" שפעל בעבר, בעריכת איימן אבו ג'אבל, למדנו שעין פית נוסד לפני כ-350 שנה. הנוסע הגרמני שומאכר, שטייל באזור ב-1888, הגדיר את הכפר כמקום יפה ומשגשג, הממוקם ממזרח לנהר הירדן ובו כ-60 בתים וכ-300 תושבים. היו בו גינות יפות של פרי וירק, ובאדמות ביצות אגם החולה גידלו טבק ואורז. ותיקי הכפר סיפרו שאבותיהם הגיעו לכאן מצפון סוריה.

בית מהודר בעין פית של פעם, כאן התגוררה משפחת עבדאללה

בכפר יש מערות רבות, חלקן שימשו לקבורה, אנדרטאות ופסלי אבן. בחלק העליון של הכפר מצאנו בעבר עצמות אדם. ברחבי הכפר פעלו מספר טחנות קמח. בעלי המקצוע יצרו אתים, גרזנים וסלי קש, והיו גם תעשיות זעירות של גבינות, צמר ומשי. שני כפרים עלאווים נוספים בגולן הסורי לשעבר היו זעורה ורג'ר.

חלק מהמשפחות הבולטות שהתגוררו בעין פית היו אל-חמדאן, אחמד, איסמעיל, חוסיין, רוסתם, סאלם, אל חומסי, אבו חסן, שחאדה, עבדאללה, משפחת אל חטיב שהגיעה מהכפר זעורה הסמוך, ועוד.

בכפר היו ככל הידוע גם שתיים או שלוש משפחות נוצריות מרוניות. אחת מהן היתה משפחת חדאד, שאבי המשפחה פואד היה רופא שיניים. בשנים שלפני מלחמת הקוממיות 1948, כשעדיין שררו יחסי שכנות טובים בין היהודים בקיבוצים הצעירים לבין שכניהם הסורים, שחיו תחת המנדט הצרפתי. הד"ר פואד היה יורד עם סוסתו מעין פית אל הקיבוצים ומעניק טיפול לדואבים [ראו כאן סיפוריו של מיכאל בן דרור משדה נחמיה].

בית בעין פית בתקופת השלטון הסורי

מהבלקונים של בתי הכפר המערביים נשקפו נופי הגליל העליון, ואחרי הקמת המדינה גם השדות המוריקים והבריכות של הקיבוצים.

משנת 1950 והלאה, התעמעמה הפסטורליה בעין פית. הכפר השליו מצא את עצמו בחזית המאבק הסורי מול מדינת ישראל, כשהוא במרחק 4 ק"מ מהגבול. מסביבו החלו להיבנות מחנות, מוצבים ואווירה של צבא. למרגלותיו הוקם מוצב תל פאחר, שסוללת המרגמות שלו היתה מזרחה ממנו לכיוון עין פית. מדרום וממזרח לכפר הוקמו מוצבי זעורה. מצפון – מוצבי הבניאס. קציני צבא עלאווים עברו להתגורר בכפר היוקרתי.

קשה להאמין שהתושבים הוותיקים אהבו את השינוי הדרמטי בשגרת חייהם. הכפר השליו הפך מטרה לתותחים, כולל ימי קרב והפגזות שהתחוללו באיזור מפעם לפעם.

עין פית במפה מלפני מלחמת ששת הימים

ערב מלחמת ששת הימים מנה הכפר כ-2,300 תושבים. במלחמה היה עין פית בעין הסערה, אבל לא נפגע ישירות. הזירות שרחשו בסביבתו היו הקרבות על מוצבי תל פאחר ותל עזזיאת, בניאס וזעורה. ממשוכות הסברס של הכפר נורתה אש אל כוחות גולני, שהגיעו לכבוש את מוצב תל פאחר, ואל כוחות חטיבה 8 שעלו לכיוון זעורה.

עם סיום מלחמת ששת הימים ניצב הכפר עין פית דומם ונטוש, כמו ביתר הכפרים הסורים בגולן. התושבים נמלטו מתוך מחשבה שיוכלו לשוב תוך זמן קצר, אבל הם לא חזרו מעולם. בתיהם נבזזו מיד אחרי המלחמה, הם עברו להתגורר במחנות פליטים והכפר שימש לאימוני חי"ר.

תצ"א הכפר עין פית והאיזור

בסביבות שנת 1970 והלאה נהרסו בתי הכפר על-ידי חיל הנדסה של צה"ל, כמו שנעשה לכל הסורים בגולן, במטרה למחוק כל זכר לנוכחות הסורית. החוליות עברו בית בית והניחו במרכזו מוקש נ"ט. עם השנים המשיכו הבתים להיפגע באימוני חי"ר והנדסה.

על אף שהכפר נהרס, חלק מהמראה המיוחד שלו הכולל בעיקר בזלת שחורה, עדיין נראה בשטח. הכפר משמש אטרקציה למטיילים שמכירים את האיזור ומגיעים לפיקניקים, במיוחד בשל נביעת המים הזכה במרכז הכפר, שמדי חורף מציפה את סביבתה.

עין פית 1975 [צילום: יגאל אשוח]

עין פית העצוב עודנו כפר ציורי בסביבת טבע פראית, הכוללת מאות עצים, צמחים ופרחים, ומגוון רב של בעלי חיים – תנים, נמיות, חזירי בר, דורבנים, ועדר הבקר של קיבוץ שניר.

בכניסה הדרומית לכפר, מכיוון ציר הנפט, הוצבה לפני מספר שנים אנדרטה לזכרו של החייל אורי אילן, שנפל ב-1954 בשבי הסורי עם ארבעה מחבריו, כשהיו בדרכם לתפעל מתקן ציתות על עמוד חשמל. אורי התאבד בכלאו.

אנדרטת אורי אילן בכניסה הדרומית לעין פית

לעין פית אפשר להיכנס מכביש 99 מצפון לכפר, או דרך ציר הנפט מדרום. דרך נוספת קיימת מכיוון זעורה, לאלה שמכירים את השטח, והיא תביא אתכם אל החלק הגבוה של הכפר. הכביש החוצה את עין פית משובש קשות ובחלקו בעייתי לרכב רך.

תרגיל של גולני בעין פית

עכשיו צץ צה"ל ומתכוון לפגוע באותנטיות של הכפר, בשם נחיצותו כביכול לקבל שטח לאימוני חי"ר, כאשר קילומטר מעין פית, בתוך הכפר זעורה, שבתיו נהרסו כמעט כולם בצורה שיטתית, יש כבר מתקן לש"ביה שהפך לכזה עוד לפני שצה"ל השלים חודש ראשון לכיבוש רמת הגולן במלחמת ששת הימים.

כבר ביולי 1967 חוררו העוזי והמקל"פ את קירות הבתים ופלוגות מזוחל"מות כבשו את הכפר שוב ושוב. עם השנים בנה צה"ל בזעורה מבנים המדמים בתי אויב. לא ברור עכשיו מה הצורך של צה"ל לחמוד דווקא את היפהפיה הנרדמת מעין פית, ולמחוק לגמרי את זכרה.

שרידי בית בעין פית, נוף למערב וכתובות גרפיטי

מאתר צנוע זה נשלחת קריאה למשרד הביטחון ולצה"ל – הסירו את ידיכם מעין פית. אלפי אנשים מתנגדים לפגיעה בו, רבים מהם חתמו על עצומה. אל תקשו לבבכם אל מול אוכלוסיית בעלי החיים והצמחייה המפארים את המקום. תנו להם לנשום בשקט. אל תשחיתו פנינת טבע ואנדרטה אותנטית, מהאחרונות ברמת הגולן, שמנציחה חיים של עם סורי שישב כאן.

ואם במשרד הביטחון לא יפנימו ולא יקשיבו, שווה לארגונים השונים לפנות לבית המשפט. צורך ביטחוני, עם כל הכבוד, לא יכול לדרוס כל חלקת קרקע שנקרית בדרכו. לשימור עין פית במצב הנוכחי מובטחת תמיכה ציבורית רחבה.

להצטרפות לדף הפייסבוק להצלת עין פית לחצו כאן

התוכנית של משרד הביטחון להחרבת עין פית

35 מחשבות על “אל תעלימו עין

 1. בקשר לשאלה מה עושה מועצה אזורית גולן בנידון, לדברי חבר מליאה שם (התפרסם בקבוצת דיון ישובית) המועצה פועלת בשיתוף פעולה עם רט"ג והחברה להגנת הטבע מול צה"ל, ועד כה סוכם שהמעיין ו-100 מ' רדיוס ממנו יהיה מחוץ למתקן ובגישה לאזרחים, אימונים יבשים בלבד ללא ירי חי, ועוד דברים לגבי דרכי גישה. ההתדינות מול הצבא נמשכת וטרם הסתיימה

  אהבתי

 2. לפני כמה חודשים חציתי את הכפר היפה הזה ואז ג'יפ הגיע 4 אנשים בלבוש אזרחי יצאו עם מפות, הצביעו ימינה ושמאלה ורשמו רשימות. בדיעבד הבנתי בשביל מה הגיעו. אני מקוה שהתוכנית תסוכל.

  אהבתי

 3. כפר עוין במיוחד (ואולי היחיד) שהעניק מקלט לברחנים של הצבא הסורי והשתתף מעשית בירי על לוחמי 12 וגרם לאבדות.
  אסור לחזור על טעויות העבר עקב המצב הגאופוליטי במזרח התיכון, עדיף לא להשאיר בו אבן על אבן כדי שלא יהיה לאן "לחזור".

  אהבתי

  • ב.ה הץם לא יחזרו גם אם הבתיישאר הכל תלוי בנו,קו החשיבה שלך (ולא רק שלך) מעוות ופשטני.תירצה גם לבקש מהם את המפתח שהם שומרים עליו כסמל??!אצלם בבית?

   אהבתי

  • אין שם לאן לחזור ובכלל הצבא לא מתכנן לפגוע בבתים הישנים אלא להוסיף 80 מבנים חדשים. כך שטענתך לא רלוונטית

   אהבתי

  • המאמץ צריך להיות מכוון להוצאת המתקן מהאזור. כל ניסיון לשלב בין השניים יהרוס את העמק הקסום, מי היה מסכים ל 80 בתים שבהם יתאמנו כל השבוע במרכז העמק 100 מ' מהמעיין בעין חמד או במרכז קיסריה, זה הזוי. הקונספט של לש"ביה ואפילו יבשה במרכז נכס נופי אקולוגי הוא לא מקובל

   אהבתי

 4. צריך להרוס עד היסוד..לא להשאיר זכר לכפר הזה .הוא היה פעיל במלחמת 67 .גם במלחמת העצמאות נהרסו מאות כפרים ערבים ולא השארנו שריד. מה שטוב היה ב-48 נכון לעשות היום ללא רחמים.

  אהבתי

 5. אין לי דעה על עתיד חורבות הכפר עין פיט. אספר רק שבזכרונתי על מלחמת השחרור חרוט השם עין פיט ככפר שממנו הםגיזו לא הפסקה את הישובים דן. דפנה, ושאר יישוב. תושבי שאר ישוב נטשו כולם את המושב (פרט לתושב תמהוני קורלט). בדן ודפנה נפגעו מבנים רבים. לאחר כשבועיים של הפגזות בהם שהינו במקלטים פינו את הילדים לחיפה.

  אהבתי

 6. כתבה מצויינת. שני פרטים לא נכונים מי המעין צלולים אך לא חמימים – קפואים
  בנוסף לבקר של שניר יש גם עדר בקר דרוזי.
  האם נהרוס כל חלקה טובה שבעבר הייתה מקור להפגזות ?
  תושבי הכפר עין פיט היו אנשי אדמה והתקימו מהטבע.כאשר צבא סוריה השתמש בכפר להפגזות. האם נהרוס כל מקום בגולן ממנו הפגיזו
  אם כך אפשר להרוס את כל הגולן

  אהבתי

 7. כמה הערות ותוספות לכתבה המעניינת על הכפר עין פיט והפתוח הצהלי המתכנן –
  1. המוצא השבטי של העלווים של הכפרים עין פיט וזעורה לא היה זהה לעלווים שבראג'ר וכך גם מועדי ההתיישבות של הכפרים הללו. עין פיט (שהיה הגדול והעשיר מבין כולם) וזעורה התיישבו במקום שנה לפני ראג'ר. מוצא כולם מצפון סוריה ואזור ג'בל אנסריה.
  2. שטחי עין פיט היו במורדות הגולן ובצפון עמק החולה. עם קביעת הגבול הבין לאומי בין המנדט הבריטי והצרפתי, השטחים שנשארו במנדט הבריטי במרחב שבין נחל הבניאס לגבעת האם (תל חנזירה), חלקם עובד על ידי איכרי עין פיט עד מלחמת ששת הימים על פי הסכמם "יחסי שכנות טובה" מ- 1926 והסכם שביתת הנשק עם סוריה מ- 7.1949.
  3. על פי דוחות מודיעין צהליים מ- 1949-1948, ליד עין פיט מוקמה סוללת ארטילריה סורית (בקוטר 25 ליטראות?), שחלשה על כל צפון עמק החולה. זה בהחלט מתחבר לדברי יורם המאירי על פינוי הילדים. בכלל, פינוי ילדים מעמק החולה נעשה ברבים מהישובים אל אזורי חיפה ועמק יזרעאל בעיקר.
  4. וכמי שזוכר את אימוני הקיץ של גולני בגולן בסוף שנות ה- 60 תחילת ה- 70, מראה הבתים עם הגגות האדומים והשטוחים, בתים שנהרסו באופן "סדור", מגדיל את תחושת ההחמצה של שימור אתרים אלו.

  אהבתי

 8. אני מסכים עם הצורך לשמור על פינת החמד הזאת ואפילו אומר שלא צריך שם הסדרת דרכי גישה
  תשאירו את המקום פראי תנו למי שרuצה ומוכן להשקיע מאמץ שיבוא לטייל
  אני לא מסכים עם הנופך הרומנטי של הכתבה על הכפר ולא מסכים עם ההשתפוכיות הנוסטלגיות כאילו שמדובר בכפר שוחר שלום בטירול
  מדובר בחארות שטוב שהרסנו את הבתים בל שום קשקושי מפתח ונאכבה ו נאחסה ובאעסה וקינשאסה
  חבל שלא הרסנו את כל הכפרים בגליל וביהודה ושמרון כולל הריסת חברון ושכם
  תודה על ההקשבה

  אהבתי

  • לכותב בשם פוצי מוצי .להרוס את שרידי הכפר ללא חרתה .כך עשינו ב-48 יותר מ 250 כפרים ערביים נהרסו עד היסוד.ותושביהם גורשו .ובמקום אותם כפרים השמאל הקים את קיבוצם .

   אהבתי

 9. אני מציע להעביר את ההפגנות מרמת הגולן לצומת גולני או עמיעד או צומת ראש פינה שם החשיפה גדולה יותר ואפשר לייצר אפקט ולצרף מתנגדים נוספים לתוכנית צה"ל השרירותית הדורסנית ללא שום התחשבות בסביבה ובציבור.

  אהבתי

 10. אם מפקדי צה"ל חושבים שצריך את הכפר הזה בשביל המוכנות של צה"ל למלחמות העתיד, מי אנחנו שנתנגד?
  אי אפשר מצד אחד להתרפק על צה"ל של פעם ומצד שני לא להבין את צרכיו היום, אני כמוכם לא רוצה שיקחו מאיתנו את המקום היפה הזה, אבל לא עולה בדעתי לקרוא תיגר על מה שהצבא צריך,
  את עצמנו דמינו וחברינו הקרבנו בשביל צה"ל ומדינת ישראל,
  האם עין פית ונופיו יקרים לנו יותר מביטחון מדינת ישראל???
  תחת כל עץ רענן רוממות צה"ל בגרוננו, על מה בדיוק אנחנו מלינים????
  צה"ל צריך מי אנחנו שנתנגד???
  נמאס כבר הנוהל הזה של להתנגד לכל דבר שהמדינה והצבא רוצים לעשות,
  מאוד הייתי רוצה לדעת מי עומד מאחורי ההפגנות הללו,
  יש כאן מישהו שבוחש וכנראה לא מאהבת צה"ל ומדינת ישראל.

  אהבתי

 11. אף אחד לא נגד הצבא ואף אחד לא מערער שהצבא צריך מתקני אימונים. כל מה שאומרים זה שצה"ל ימצא לעצמו מקום אחר כי הוא דורך על פנינת טבע והוא צריך להתחשב. יש מספיק שטחים אחרים ברמת הגולן.

  אהבתי

  • אנחנו כל הזמן אומרים שהצבא הוא קדוש וכולם חייבים לשאת בנטל וכו' וכו' וכו'
   ואז כשמגיע משהו שאנחנו לא כל כך אוהבים אנחנו כבר עם השגות על החלטות שלהם,
   גם הקטע של הסרבנות בגלל הרפורמה,
   חייבים להשאיר את צה"ל מחוץ לכל ויכוח לא משנה אם זה עניינים פוליטיים ירוקים או תיירותיים,
   אם אנחנו לא נשמור על צה"ל מי בדיוק ישמור עלינו????
   אם בצה"ל רוצים את המקום נקבל זאת בהבנה ובהרכנת ראש!!!!
   הרסו פה את המרקם העדין הזה שבין צה"ל לבין אזרחי ישראל,
   אמנם כאן מדובר אולי במשהו קטן כביכול אבל הנזק לטווח רחוק מכל ההתנהלות הזאת היא הרת גורל…
   צריך להחזיר את השיח על צה"ל לשיח של יראת הכבוד וקדושה….
   אין לנו עתיד אם נמשיך בדרך הזאת.

   אהבתי

 12. עצוב מאוד לקרוא כאן דברים בנוסח "מדובר בחארות שטוב שהרסנו את הבתים בל שום קשקושי מפתח ונאכבה ו נאחסה ובאעסה וקינשאסה חבל שלא הרסנו את כל הכפרים בגליל וביהודה ושמרון כולל הריסת חברון ושכם"… או "צריך להרוס עד היסוד..לא להשאיר זכר לכפר הזה .הוא היה פעיל במלחמת 67 .גם במלחמת העצמאות נהרסו מאות כפרים ערבים ולא השארנו שריד. מה שטוב היה ב-48 נכון לעשות היום ללא רחמים". עם דיבורים שכאלה אנחנו מגישים את הצוואר שלנו לידיים של אנטישמים ושונאי ישראל בכל פינה בעולם, ולמעשה לא משאירים לנו ולעם היהודי בכלל כל תקווה לעתיד, למעט דם ומוות והרג. זה לא מכובד, זה לא מתאים למדינה הרואה עצמה כמעצמה אזורית, זה לא מתאים לעם היהודי, שעד כמה שלימדו אותי – "מוסר" ו"כיבוד הזולת" היו הדרכים לאורם צעד לאורך הדורות. חבל שהגענו לזה. מחבל (או חייל אויב) עם נשק ביד הוא אויב שצריך להרוג. וזהו, עד כאן. כל הנ"ל – בשום אופן.

  אהבתי

 13. היום נפטר אלישע שלם מקיבוץ רמת יוחנן, מג"ד (ומח"ט) הצנחנים הוותיק, שהיה מפקד הגדוד מחטיבה 80 שהגיע ב-10 ביוני 1967 לסייע בכיבוש מוצבי ג'לבינה, דרדרה והסביבה, בגזרה המרכזית של רמת הגולן, ובמלחמת יום הכיפורים לחם בראש גדודו בקרבות תל שאמס ומבצע קינוח לכיבוש החרמון הסורי.

  אהבתי

 14. עצוב היה לי לקרוא כאן כמה "חכמים" גדולים שקוראים להרוס את הכפר עד היסוד כי הוא היה כפר סורי עוין שירה על ישראל לפני 5,000 שנים. למחוק את הכפר בשביל מתקן אימונים פירושו מחיקת אוכלוסיית בעלי חיים, מחיקת בוסתנים עם עצים ארצי ישראלים יפים, מחיקת 1200 צבאים ארץ ישראלים שנצפו בכפר, מחיקת600 חזירי בר, 85 זאבים, 60 דורבנים, 25 שועלים, כל אלה יאבדו מקור מים חשוב וכל אלה יאבדו צמחיה שהם זקוקים לה, עצי אלה, צפצפות ודולבים, שיחי פטל ועוד. כל אימון ירוצו בכפר מאות חיילים וינועו ג'יפים וכלי רכב צבאיים רבים, יהיו רעשים חזקים, זיהום אויר, אורות בלילה, כל בעלי החיים יתנדפו מהכפר או ייכחדו. כל אלה שמזכירים שמעין פית ירו על הגליל מחטיאים למטרה. מה שהיה היה, הכפר כבר נחרב ו"בא על עונשו", עברו יותר מחמישים שנה וצריך להתחשב באוכלוסיית בעלי החיים שיאבדו בית גידול טבעי ומרחב מחיה, עין פית שוכן באמצע בין שמורת יער אודם למרחב הבניאס, ומהווה מסדרון שעובר ביניהם. הטבע לא יצליח להחזיק מעמד בשינוי ההרסני שצה"ל עומד לכפות. לשם כך הוקמה תנועת התנגדות המונה אלפי אנשים מרמת הגולן, הגליל וכל הארץ, כולם מאוחדים מול שלטונות הצבא לעצור מיידית את הכוונה שתפגע בצורה קשה בחלקת טבע נדירה שאין רבות כמותה ברמת הגולן. כל הדיבורים על כפר שאי פעם ירה עלינו זה לעג לרש, בורות ואטימות של אנשים צרי מוחין וצרי מבט. סליחה על השפה הבוטה. לא מצאתי משהו מעודן יותר לברנשים כמותם. תתעוררו אנשים.

  אהבתי

 15. שירלי,
  על מנת לשכנע אותנו בצדקתך יש להתייחס לדבריו של אשר ,
  מתאריך 21 במאי.
  להלן המשפט הראשון :
  "אם מפקדי צה"ל חושבים שצריך את הכפר הזה בשביל המוכנות של צה"ל למלחמות העתיד, מי אנחנו שנתנגד?"

  אהבתי

  • לחיים- למה מי זה אשר? מה תפקידו בכוח? אם הוא רלוונטי לענייננו מה פשר המשפט שלו "אם מפקדי צה"ל חושבים שצריך מי אנחנו שנתנגד וכו'… מי אלה אותם מפקדי צה"ל שכל מילה שיוצאת להם מהפה אין לערער עליה. ראיתי שאתר זה מתעסק עם מלחמת יום הכיפורים. ב-1973 כשצה"ל קבע שאין סבירות למלחמה קיבלתם את הדברים בלי לערער עליהם וחטפנו מציאות קשה לפרצוף שרישומה ניכר עד היום. צה"ל טעה גם במקרים רבים אחרים והוביל לאסונות שעלו בחיי אדם ואני מבטיחה לך שהוא עוד יטעה רבות. אז אל תסתמך לי על צה"ל. יתכבד הצבא וימצא מקום חלופי מאשר כפר שמהווה מרכז טבע שוקק חיים. ועצה לי אליך מספיק לראות בצה"ל סמכות שאין לערער עליה.

   אהבתי

   • שירלי , מישהו צריך להחליט ,
    וזה לא את ולא אני.
    אם אפשר למצוא מקום חלופי – מעולה.
    אולם בטחון המדינה וחיי אדם קודמים .

    אהבתי

 16. לשירלי! לפי תגובתך שכתבת את נשמעת כאשת שמאל המצטערת על פגיעה בכפר עין פית.בהריסת הכפר אין שום פגיעה בבעלי החיים צ.ה.ל לא פוגע ולא הורג.כפי שאת מתארת. מדוע את לא כואבת את הריסתם של מאות כפרים ערביים כאן בארץ ב-48.שביצעו אנשי הפלמ"ח וההגנה.לפי הוראתו של בן גוריון. מספיק עם הצביעות שלך.

  אהבתי

  • ליחיאל, אני כואבת את כאבו של הכפר עין פית כי אנחנו עוסקים כרגע בו. כשיעסקו בעניינם של מאות כפרים ערבים אני אכתוב את דעתי. חבל שאתה סוטה מהנושא למחוזות לא רלוונטים וממשיך לנגן את מנגינת שונא הערבים שטבוע בך. בזאת סיימתי את ההתנצחות המעייפת איתך.

   אהבתי

 17. על סמך מה אנחנו מחזיקים את הרמה בשליטתנו???
  בגלל שהוא מהווה מרכז שוקק של טבע ונוף???
  בגלל זה מותר לנו לנשל את הסורים מחבל האדמה הזאת???
  לא מצליח להבין את ההיגיון של שירלי ואלו שמסכימים איתה.
  בסוף הסיבה שאנחנו כאן בארץ ישראל היא בגלל היותה מולדתנו ההיסטורית,
  אם לא כך אין לנו שום סיבה מוסרית לשלוט כאן,
  וברמת הגולן שהרי לא נמצאת בגבולותיה ההיסטוריים של ארץ ישראל אנחנו שולטים רק כי מבחינה ביטחונית,
  נוכחנו לדעת שאסור לנו לתת לאסד לחזור לחופי הכינרת כמו שההיסטוריה הלא רחוקה מדי הוכיחה לנו,
  עכשיו, היות וכל הסיבה שאנחנו שולטים בגולן היא ביטחונית אין שום היגיון שאנחנו נתנגד לדרישות הצבא על האזור הזה,
  גם אם היו מחליטים שכל הרמה יהיה אזור צבאי סגור היינו אמורים לקבל זאת בהבנה,
  בואו נודה על האמת אם מצפן המוסר זה מה שהיה מנהיג את אנשי השמאל במדינה הם לא היו דורכים בכלל ברמת הגולן….

  אהבתי

 18. לאשר ,
  מצטט את דבריך :
  "וברמת הגולן שהרי לא נמצאת בגבולותיה ההיסטוריים של ארץ ישראל אנחנו שולטים רק כי מבחינה ביטחונית,,,"

  ובכן , רמת הגולן היא חלק מארץ הבשן שנכבשה על ידי משה רבנו במלחמתו
  נגד עוג מלך הבשן.
  והיא נחלת חצי שבט המנשה.

  וכנאמר בספר דברים פרק ג' :
  " וְאֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת יָרַשְׁנוּ, בָּעֵת הַהִוא; מֵעֲרֹעֵר אֲשֶׁר-עַל-נַחַל אַרְנֹן, וַחֲצִי הַר-הַגִּלְעָד וְעָרָיו–נָתַתִּי, לָראוּבֵנִי וְלַגָּדִי. וְיֶתֶר הַגִּלְעָד וְכָל-הַבָּשָׁן, מַמְלֶכֶת עוֹג–נָתַתִּי, לַחֲצִי שֵׁבֶט הַמְנַשֶּׁה: כֹּל חֶבֶל הָאַרְגֹּב לְכָל-הַבָּשָׁן, הַהוּא יִקָּרֵא אֶרֶץ רְפָאִים. יָאִיר בֶּן-מְנַשֶּׁה, לָקַח אֶת-כָּל-חֶבֶל אַרְגֹּב, עַד-גְּבוּל הַגְּשׁוּרִי, וְהַמַּעֲכָתִי; וַיִּקְרָא אֹתָם עַל-שְׁמוֹ אֶת-הַבָּשָׁן חַוֺּת יָאִיר, עַד הַיּוֹם הַזֶּה."

  אם כן רמת הגולן אכן נמצאת בגבולותיה של ארץ ישראל.

  אומנם ההחלטה היכן להקים בסיס היא החלטה משיקולי בטחון ,
  אם כי חשוב שיהיו קשובים גם לרשויות האזרחיות.

  אהבתי

  • צודק,

   אבל השאלה הגדולה יותר היא על אלו שמתכחשים בכלל לכל המסורת היהודית ולא מבינים למה הערבים רוצים שנחזור למרוקו תוניסיה רוסיה ופולין,
   הרי הקושאן היחיד שלנו על הארץ הזאת היא התנ"ך, ואכן גם על ארץ הבשן, ובאיזה היגיון מוסרי נאחזים פה אלו המתכחשים לתנ"ך על זה קוננתי…

   אנחנו בטירלול אין סופי של דה לגיטימציה לרשויות החוק במדינה, וזה לא בא מהצד הימני של המפה הפוליטית בישראל,
   כל הדיבורים בהפגנות סביב המילה דמוקרטיה ריקה מתוכן כי הרי לב העניין הוא ההתנגדות למדינה ורואים שאלו שנותנים את הטון בכל ההפגנות אלו שוברים שתיקה וכל העמותות שהם נגד ישראל במוצהר ולא מהיום,
   רק חבל על המון ישראלים טובים שבתמימות נסחפים אחרי האנשים הללו,

   נראה לי שרא"ל במיל גבי אשכנזי ביטא את זה בצורה הטובה ביותר כלפי הסרבנות במחאה הזאת, כשאמר שהיה צריך להוקיע את זה מהרגע הראשון ופשוט להעיף את האנשים הללו מהצבא, לטענתו הם חצו קו אדום בעצם זה שהם משרתים את המדינה על תנאי, מה שנקרא מי שלא בא לו יום טוב לו, אף אחד לא מחייב לעשות מילואים, אבל אל תחזיקו את המדינה בגרון בטח לא בשם הדמוקרטיה,
   אבל צריך להבין שעכשיו אין יותר שום דבר קדוש במדינה, על כל דבר מאיימים בפירוק החברה ורק השד יודע אנא אנו באים.

   ואכן כואב לי שכאן באתר הנפלא והחשוב הזה שאני קורא אותה בנאמנות הרבה שנים ומחזק את העשייה המאוד חשובה של האתר הזה, ודווקא כאן נותנים במה להתנגדות אוטומטית לצה"ל ולצרכיו, אני מאוד מקווה שאנשים פה יתעשתו ויבינו שכוחנו באחדותנו וצה"ל יקר לנו יותר מכל גחמה כזו או אחרת.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s