תמונה שווה: טנקים סורים בתל חמרה

צילום אוויר ללא כתובת של שני טנקים סורים שנפגעו מתקיפת חיל האוויר, שלח אותנו למשימת פענוח * זיהינו את המקום, וכנראה גם את הזמן שבו זה קרה 

טנקים בתל חמרה

טנקים סורים שנפגעו בתל חמרה מהפצצת חיל האוויר. הטנק התחתון עם התותח לדרום-מערב, כיוון משוער – שאר ישוב (צילום: ביטאון חיל האוויר)

צילום זה פורסם באחד מביטאוני חיל האוויר שיצאו לאחר מלחמת ששת הימים, ובהם עשרות כתבות וסיפורים על גבורת הטייסים ועלילות המטוסים, שעשו את ההבדל בין צה"ל לשלוש צבאות אויב. בצילום האוויר נראים שני טנקים סורים פגועים. לא נכתב איפה זה קרה ומתי בדיוק. הערכתי שהצילום בוצע ברמת הבניאס או בתל חמרה.

כדי לאמת, שלחתי את הצילום למז"פ האווירי של בלוג "נעמוש", הלוא הוא סגן יהודה שפר (לימים אל"מ), שהיה סייר האוויר של מודיעין פיקוד צפון ערב מלחמת ששת הימים. שפר עשה בזמנו חתיכת קילומטראז' בפייפרים מעל גבול ישראל-סוריה לצרכי תצפית וצילום. הוא מכיר וזוכר מצוין את הנוף מלמעלה.

לשפר לא היו ספקות: זה צולם בתל חמרה, המוצב הגדודי המוקטן מערבית לעיירה בניאס. הכביש הנראה בתמונה הוליך לנוחיילה ולכפר רג'ר. שפר פירט: "בתוך המוצב רואים את תוואי ההטייה, שלרוע מזלו של הצבא הסורי חצה את המוצב. השיפועים חייבו את חציבתו בתוך המוצב. מימין לתוואי רואים חפירות שנחפרו בדופן התל כמחסות לטנקים ולהגנת כלי הצמ"ה שעבדו במקום". שפר ידע לזהות כי במרכז התוואי נראים שני טנקים מסוג פנצר שנפגעו.

ואז נזכרתי בסיור שערכתי לא מזמן בתל חמרה, שבו צילמתי מחפורות שנחצבו בתוך ההר. הצצתי בצילומים, השוויתי עם צילום האוויר מ-1967 – בול פגיעה. תוכלו להיווכח בעצמכם:

2014: אחת ממחפורות הטנקים בתל חמרה

2014: אחת ממחפורות הטנקים בתל חמרה

המחפורת בתל חמרה בצילום מהצד. השוו לצילום האוויר של המחפורות מ-1967

מחפורת טנק בתל חמרה, צילום מהצד. השוו לצילום האוויר של המחפורות מ-1967

תל חמרה יחד עם עמדות הטנקים ברמת הבניאס (כיום קיבוץ שניר) היווה איזור הגנה, שמטרתו למנוע מצה"ל להשתלט על כביש נוחיילה-בניאס-מסעאדה. לדברי שפר, כניסת צה"ל בששת הימים דרך גבעת האם וכיבוש תל פאחר ייתר את הצורך בלחימה על תל חמרה. מהרגע שהסורים שישבו בו הבינו כי הם עומדים בפני ניתוק, החלה נסיגה מהירה מהתל והבעיה נפתרה.

מכיוון שבביטאון חיל האוויר נכתב כי הטנקים הללו נפגעו במהלך המלחמה, עיינתי בדו"ח סיוע ההתקפי של חיל האוויר לכוחות היבשה – כ-2,300 גיחות בשלוש גזרות הלחימה של ישראל. מצאתי שביום ה-8 ביוני בשעה 17:00 ביצעה טייסת 109 (מיסטרים) שני יעפי הפצצה על תל חמרה (ועוד שניים על רמת הבניאס הסמוכה). ביום ה-9 ביוני בשעה 10:15 הפציצה טייסת 117 (מיראז') את תל חמרה פעם אחת, ובשעה 10:45 בוצע יעף הפצצה נוסף, כשהפעם הטייסים אף פירטו את היעד הספציפי שלהם: "שריון".

לפיכך, ייתכן מאוד שאלה שני פנצרים שנפגעו ב-9 ביוני לפני הצהריים מתקיפת חיל האוויר, בשעה שהארטילריה של צה"ל כבר הרעישה את המוצבים הסורים באיזור לקראת תחילת ההבקעה של חטיבות 8 ו-1.

טנקים

הפנצרים הפגועים – צילום מקורב

לסיכום הפוסט, מצורף כאן תצ"א של תל חמרה והסביבה, שצולם ע"י מודיעין פיקוד צפון בבוקר ה-7 ביוני 1967, יום לאחר ההתקפה הסורית על קיבוץ דן וההפגזה הקשה לאורך כל הגבול (לחיצה על התמונה תגדיל אותה ותאפשר לכם התבוננות טובה יותר).

תצ"א תל חמרה (לצפייה מיטבית - לחצו על הצילום)

תצ"א תל חמרה ורמת הבניאס מיום ה-7.6.1967 (לצפייה מיטבית – לחצו על הצילום והגדילו)

תל חמרה צילום מלוויין

תל חמרה כיום, בצילום לוויין בערך מהזווית של צילום האוויר מ-1967. על אף הטשטוש אפשר להבחין במרכז התמונה בתוואי ההטיה שעליו נפגעו הטנקים. פיתול הכביש למטה הוא צומת שניר של היום. הכביש מוביל צפונה לעבר רג'ר, ומערבה (שמאלה) לעבר דן וקרית שמונה

13 מחשבות על “תמונה שווה: טנקים סורים בתל חמרה

 1. שווה.

  בתצ"א מ-67' נראה כתם כהה על תוואי ההטיה (ליד הסימון האדום הימני). אולי זה טנק שעמד שם?

  אגב, שייך להשיג משהו בארכיון חה"א?

  אזכיר שעל תל-פאחר סיפר מח"ט גולני: "וכנראה שכאן לא היו שום פגיעות מהאוויר, לא מצאנו סימנים".

  אהבתי

  • אבקש מיהודה שפר שיסביר מה הוא רואה בתצ"א.
   לגבי ארכיון חיל האוויר, בזמנו ניסיתי להגיע למח' היסטוריה של חיל האוויר שבוודאי אפשר למצוא בה חומר מגוון הכולל צילומי אוויר.

   אהבתי

 2. לפי דעתי 2 הטנקים מסומנים בשתי נקודות אדומות משמאל ל"ס" של רמת הבניאס.
  אבל כיוון שלא הייתי שם, כדאי שמישהו מבין יותר יבאר.
  ועוד הערה: דומני שגם המחפרות שמדרום לכביש, המסומנות בשורת נקודות אדומות, קיימות גם כיום. שלמה, האם אתה זוכר שהצבענו עליהן?

  אהבתי

 3. ואגב, בצילום רואים טנק שלישי מציץ מעבר לעיקול התעלה.
  נוכל לאמת את פיענוח המיקום שלי: אם נתבונן מתחת לתעלה, באיזור העיקול, נראה סככה גדולה. הסככה הזאת נראית היטב בתצ"א, בדיוק ליד איזור התעלה.
  צריך לזכור שתל חמרה היה מוצב גדול. בצילןם רואים את שיפוליו הדרומייםץ בעוד שבתצ"א המילים "תל חמרא" רשומות באיזור העורפי שלו- שם הייתה , ככל הנראה , עמדת ארטילריה.
  לצורך זיהוי מועד הצילום, שימו לב להבדל במיקומי הטנקים והעדר הטנק השלישי בתצ"א. כנראה שאחד מהשלושה הגיע לאחר צילום התצ"א, או שברח לאחר התקיפה…..

  אהבתי

 4. ללא קשר לפוסט זה . שמעתי עכשיו את יהונתן גפן בתוכנית נוסטלגיה בטלויזיה משוחח עם נעמי פולני ומספר לה איך כקצין צעיר לחם בגולני בתל פאחר, גוויות סורים וכדומה. האמת שהוא היה בגדוד 17 וכמו שאני זוכר גם "עדותו" של מג"ד 17 שפורסמה כאן היתה קצת הזויה….

  אהבתי

  • גפן היה בגדוד 12 מפקד מחלקת טירונים שהגיעה בערב אחרי סיום הקרב ועסקה באיסוף גופות הסורים וקבורתן וניקיון המוצב.
   אם בעיניו זו לחימה – נארגן לו צל"ש קטן.

   אהבתי

 5. לגבי התצ"א כותב לי יהודה שפר כדלקמן:

  הצילום הוא צילום שלי שצולם עם פרוץ הקרבות אבל יומיים לפני העליה לרמה. על תואי ההטייה החוצה את המוצב מסומנים שני סימונים באדום אלה הם שני הטנקים הפגועים שרואים גם בתצלום הקרקעי של הטנקים שנפגעו על ידי כוחותינו. אינני זוכר באם נפגעו מהאוויר או מהקרקע. מי שטוען שהוא מזהה טנקים במוצב -צודק. תוכל לעשות השוואה בין התצ"א לתצלום הקרקעי.
  הפינה הזו של תל חמרא היתה "סימטת המוות". במקום הזה היה המטוס מבצע פנייה לכיוון מערב ואז כולם היו פותחים באש, מנוחיילה ועד תל עזזיאת למרות שכל השטח היה שטחה הריבוני של ישראל, הסורים לא הכירו בכך והשתלטו דה-פקטו על כל רמת הבניאס והשטח שמדרום מערב לרמת הבניאס ועד תל דן. זו הייתה "פינה חמה" בכל פעם שנדמה היה לסורים שאנחנו מתקרבים לרמת הבניאס הם פתחו באש.

  אהבתי

  • הערה בעקבות מה שכתב שפר על התצ"א:
   אם כך, כנראה שהטנקים הללו לא נפגעו ע"י מטוסים ביום ה-9 ביוני לפנה"צ, כמו שהערכתי וכתבתי בפוסט עצמו.

   אהבתי

 6. צריך לזכור כי בתצ"א רואים שני טנקים- יתכן שביום הצילום שצילם שפר, הם היו עדיין שלמים. בצילום המכונה "הצילום הקרקעי" אנו רואים, כפי שציינתי, שלושה טנקים, האחרון מציץ מאחרי העיקול. יש להניח שהוא הגיע לאחר מכן. אם נבחן את מיקום הטנקים ביחס לסככה, נראה שהם לא בדיוק כפי שהיו ביום גיחת הצילום.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s